...
fiordy w Norwegii

Cudowne fiordy w Norwegii – co warto zobaczyć?

Sylwia

Pierwsze skojarzenie z Norwegią, jakie przychodzi do głowy wielu osobom to niezwykłe fiordy. Są niekwestionowaną wizytówką kraju, prawdziwymi cudami natury, które zachwycają swoją potęgą i pięknem. To właśnie fiordom Norwegia zawdzięcza wizyty setek tysięcy osób z całego świata, które na własne oczy chcą zobaczyć te niesamowite formacje skalne wyłaniające się z głębokich, często turkusowych, wód.

Fiordy w Norwegii rozkochały w sobie również mnie. Pierwsze moje spotkanie z norweskimi fiordami zapamiętam na całe życie, popłynęło dużo łez wdzięczności, że mogę zobaczyć je na własne oczy.

fiordy w Norwegii

Jak powstały fiordy w Norwegii?

Fiordy możemy podziwiać głównie dzięki lodowcom, które tysiące lat temu dosłownie wgryzały się w ląd, tworząc zdumiewające zatoki morskie. Lód drążył korytarze znacznie poniżej poziomu morza, ścierając przy tym napotkane na swojej drodze skały. Po wielu epokach lodowcowych powstały tak głębokie korytarze łączące się z morzem, że zaczęła wypełniać je morska woda. Skutki tych działań możemy podziwiać do dzisiaj w całej Norwegii.

Charakterystyczną cechą wielu fiordów jest ich otoczenie przez strome góry, całość tworzy doliny w kształcie litery U. Fiordy często osiągają bardzo duże głębokości sięgające nawet kilkuset metrów. Piękne fiordy występują nie tylko w Norwegii, można podziwiać je również m.in. w Szkocji, na Grenlandii, czy na Alasce.

NORWESKIE FIORDY

Najpiękniejsze norweskie fiordy

W Norwegii znajduje się około 1732 nazwanych fiordów. Niektóre z nich są niesamowicie spektakularne, inne dość skromne, nieprzypominające fiordów z wyobrażeń wielu osób. Które fiordy warto zobaczyć? Poniżej kilka propozycji.

blog o fiordach

Sognefjord

Niekwestionowanym królem norweskich fiordów jest bez wątpienia ten najdłuższy i najgłębszym – Sognefjord. Długość tego fiordu to aż 205 km (jest również drugim najdłuższym i najgłębszym fiordem na świecie), a maksymalna głębokość wynosi niewyobrażalne 1303 metry! Szerokość fiordu waha się od 1 do 5 kilometrów. Nazwa fiordu pochodzi od słowa «sug» oznaczającego ssanie. Jest to prawdopodobnie nawiązanie do mocnych prądów wodnych.

Sognefjord leży w jednym najpiękniejszych norweskich regionów, czyli Vestlandet. Wokół fiordu znajduje się olbrzymia ilość niesamowitych tras trekkingowych, punktów widokowych i atrakcji turystycznych. Najdłuższy fiord w Norwegii ma również wiele odnóg, które zaliczają się do najciekawszych norweskich fiordów.

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

fiordy norwegia

Nærøyfjord

Najpopularniejszą odnogą Sognefjord jest jeden z najpiękniejszych w Norwegii, ale i najwęższych fiordów, czyli Nærøyfjord. Nazwa tego miejsca pochodzi od imienia nordyckiego boga morza i wiatrów, czyli Njord. Nærøyfjord mierzy około 17 km, a w najwęższym miejscu ma tylko 250 metrów szerokości. W najgłębszym miejscu mierzy około 500 metrów.

Flåm atrakcje
Stegastein

W 2005 roku piękno Nærøyfjorden zostało docenione na arenie międzynarodowej. Nærøyfjord został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. National Geographic Society przyznał natomiast Nærøyfjord, razem z Geirangerfjord, pierwsze miejsce na świecie jako obiekt dziedzictwa przyrodniczego. To tylko kilka z wielu nagród i tytułów, jakie nie bez powodu przyznawane są tym okolicom.

Tuż obok znajduje się równie malowniczy Aurlandsfjord, otoczony mierzącymi nawet 1400 metrów górami (polecam trekking w tych okolicach, widoki jak z bajki o czym można przekonać się czytając ten wpis).

fiordy w Norwegii
najpiękniejsze fiordy Norwegii
Nærøyfjord

Fjærlandfjord

Kolejną niezwykle malowniczą odnogą fiordy Sognefjord jest 27 – kilometrowy Fjærlandsfjord. W słoneczne dni, dzięki wodzie spływające z lodowca Jostedalsbreen, fiord przybiera przepiękne turkusowe barwy.

Fjærland fiord

Okolica jest bardzo spokojna, a podróżując wzdłuż fiordu na horyzoncie widzimy język największego w Norwegii lodowca. Będąc w okolicy można z bliska obejrzeć jego języki m.in. Bøyabreen oraz Supphellebreen. Nad fiordem znajduje się również małe, urocze miasteczko książek, czyli Fjærland.

Fjærlandfjorden
Fjærlandfjord norwegia

Geirangerfjord

Geirangerfjord razem z Nærøyfjord znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Leżący pomiędzy wysokimi górami (nawet 1700 metrów) fiord ma tylko 15 km długości i około 260 metrów głębokości. Okolica usłana jest bajkowymi punktami widokowymi, z których możemy podziwiać fiord oraz góry. Geirangerfjord słynie również z wyjątkowo ładnych i bardzo licznych wodospadów spływających do fiordu prosto z wysokich gór. Najpopularniejsze wodospady to: De Syv søstrene (“Siedem Sióstr”), Brudesløret (“Ślubny welon”) oraz  Friaren (“Zalotnik”). 

Wybierasz się w podróż po norweskich fiordach? Zobacz koniecznie najnowszy przewodnik po Norwegii. Przewodnik ma aż 411 stron, 9 rozdziałów, setki miejsc i niesamowitych atrakcji.  pierwszej części przewodnika po Norwegii znajdziesz opis najciekawszych miejsc w 8 południowych i środkowych regionów, które obfitują w absolutnie rewelacyjne miejsca nad fiordami.

przewodnik po Norwegii
fiordy w Norwegii
Geiranger fiord

Okolice Geiranger również są niezwykle bogate w ciekawe szlaki trekkingowe z bezcennymi widokami.

Zarówno małe miasteczko Geiranger, jak i Geirangerfjord zyskało na popularności za sprawą niestabilnej góry Åkerneset. Istnieje tutaj zagrożenie tsunami, które może wywołać runięcie zbocza góry do fiordu. O szczegółach i tsunami piszę we wpisie dotyczącym uroczego miasteczka Geiranger.

fiordy w Norwegii

Lysefjord

Co łączy najpopularniejsze atrakcje Norwegii, czyli monumentalne Preikestolen i zaskakujący Kjerag? Oba te miejsca znajdują się tuż nad malowniczym Lysefjord. Ten leżący na południu Norwegii fiord mierzy 42 km, a w najgłębszym miejscu ma około 422 metry głębokości. Tak jak w przypadku większości norweskich fiordów, również tutaj można wybrać się w rejs po Lysefjord. Największe atrakcje górskie Norwegii z tej perspektywy wyglądają zupełnie inaczej.

Preikestolen fiord
Kjerag fiord

Okolice Lysefjord są jednymi z najczęściej odwiedzanych przez turystów w kraju. Co roku okoliczne szlaki i fiord przyciągają setki tysięcy turystów, w ostatni latach liczba ta wahała się w okolicach 300 000 – 500 000 osób z całego świata.

Lysefjord
Norwegia

Hardangerfjord

Drugim najdłuższym fiordem w kraju, mierzącym aż 183 km długości, jest Hardangerfjord. W najgłębszym miejscu jego głębokość osiąga około 850 metrów.

W Hardangerfjord znajdują się jedne z największych hodowli ryb w Norwegii. Charakterystyczne koła na wodzie można zaobserwować w wielu miejscach podczas podróży w okolicach tego fiordu.

Najpopularniejszym miejscem znajdującym się w okolicach fiordu jest Trolltunga, czyli słynny na całym świecie Język Trolla. Okolice bogate są w wysokie wodospady, sady pełne jabłoni i klimatyczne, kolorowe, bardzo małe miasteczka.

Hardangerfjord
fiord Hardanger
norweskie fiordy

Rejs po fiordach

Jedną z atrakcji Norwegii są niezapomniane dla wielu rejsy po fiordach. W mojej opinii jest to jedna z niewielu atrakcji zorganizowanych, na którą warto wydać często niemałą kwotę. Obserwowanie często wysokich gór, z perspektywy wody, robi ogromne wrażenie. Z pozoru duże statki wydają się wtedy malutkie, a człowiek nabiera jeszcze większej pokory do otaczającego go świata.

fiordy rejs
fiordy rejs

Dwa niezapomniane rejsy opisane są również na blogu Kierunek Norwegia. Serdecznie zapraszam, widoki bezcenne.

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe lub pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

Fiordy w Norwegii rejs
fiordy w Norwegii

Ciekawostki o norweskich fiordach

  • Wzdłuż najdłuższego w Norwegii fiordu Sognefjord mieszka w niewielkich osadach i miasteczkach około 30 000 osób. 
  • Fiordy znajdują się w całej Norwegii, od południa, aż po daleką północ kraju. 
  • Kangertittivaq (Scoresby Sund) na Grenlandii mierzący aż 350 km jest najdłuższym fiordem na świecie. 
  • Turkusowe zabarwienie, szczególnie w słoneczne dni, fiordy zawdzięczają wodzie wpływającej do nich prosto z roztapiających się lodowców. 
  • Norweskie fiordy są inspiracją nie tylko malarzy i pisarzy, ale również filmowców. Twórcy bajki Kraina Lodu przy jej tworzeniu inspirowali się pełnymi fiordów krajobrazami Norwegii. W 2018 nad Lysefjord kręcono Mission: Impossible. W 2020 roku powrócono do Norwegii, aby nakręcić kolejną część filmy, tym razem z udziałem innych norweskich fiordów.
  • Osoby chcące zobaczyć norweskie fiordy najczęściej wybierają region Vestlandet, który nazywany jest prawdziwą Krainą Fiordów.
  • O zagrażającym Geiranger tsunami powstał w 2015 roku film „Bølgen” (Fala).
Planujesz wycieczkę nad fiordy? Przygotuję dla Ciebie najciekawszą trasę podróży. Szczegóły mojej oferty tutaj.
Norwegia fiordy
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
5 komentarzy
  • Ale cudownie !!! Na jaki ciekawy rejs można się wybrać z Bergen? Na jakich stronach szukać rejsów i je zarezerwować? 🙂 Pozdrawiam

  • Ale cudownie!!!! Przez jaką stronę szukać rejsów, żeby móc je wcześniej zabukować? Na jaki rejs polecałaby Pani wybrać się z Bergen?
    Serdecznie pozdrawiam!

  • Pół roku mieszkałem w Sogndal,widoki super. Flambaną tez jechałem. w ogóle Sogndal jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania. Aurlandfjord,Laerdaltunel, wodospad Vettisfossen,lodowiec Boyabreen i naprawde wielle innych atrakcji. Fajne miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *