Rejs po fiordach był moim marzeniem. Odkładanym marzeniem, bo wcześniejsze doświadczenia ze zorganizowanymi rejsami skutecznie mnie zraziły. I niepotrzebnie. Rejs po Nærøyfjorden to wspaniałe wspomnienia warte swojej ceny. To najpiękniejszy rejs, na jakim byłam do tej pory, a widoki, które udało mi się zobaczyć przez te magiczne cztery godziny, zapamiętam na bardzo, bardzo długo.
Rejs we Flåm
Rejs po fiordach rozpoczyna się we Flåm, a kończy w Gudvanegen. Trasa w jedną stronę trwa około 2 godzin. Jest również opcja podobnego rejsu z Bergen. Koszt takiej wycieczki w dwie strony (4h) to około 300 zł. Bilety można kupić na miejscu we Flåm lub Gudvangen oraz przez internet w tym miejscu >>> Ze względu na duże zainteresowanie resjami w sezonie, polecam wcześniejszy zakup przez internet. Jeżeli nie chcecie płynąć promem w dwie strony, polecam zakup biletu z opcją powrotną autobusem. Autobusy znajdują się tuż obok przystani dlatego jest to również wygodne rozwiązanie.
Można również przepłynąć fiord na kajakach. Oglądanie potężnych gór z perspektywy kajaka robi po prostu niesamowite wrażenie. Plusem jest to, że po drodze są przerwy w najfajniejszych miejscach na lądzie. No i wszędzie można podpłynąć i zobaczyć z bliska.
Fiord Aurlandsfjord oraz Nærøyfjord
Aurlandsfjord mierzy 29 km, jest to odnoga najdłuższego w Norwegii i całej Europie oraz drugiego co do długości fiordu na świecie – Sognefjorden. Ten najdłuższy fiord „wgryza się” w ląd przez 203 km, tworząc przy tym przepiękne formacje skalne. To na jego wodach odbyła się jedna z większych bitw Wikingów – bitwa pod Fimreite. 15 czerwca 1184 roku doszło do starcia pomiędzy Królem Sverrem i Magnusem Erlingssonem, obaj uważali się za króla Norwegii. Ostatecznie bitwę wygrał Król Sverre.
Wracając do naszych fiordów – góry otaczające Aurlandsfjord mierzą nawet 1400 m n.p.m., a obserwowanie ich z perspektywy małego statu sprawia, że wydają się jeszcze wyższa. Maksymalna głębokość fiordu to ponad 900 metrów. Podczas rejsu niewątpliwie działa na to wyobraźnię.
Nazwa drugiego fiordu, po którym odbywa się rejs, wskazuje, że nie będzie to takie zwyczajne miejsce. Słowo Nærøyfjord pochodzi od nordyckiego boga morza i wiatrów – Njord. Nærøyfjord mierzy 17 km i słynie z tego, że w najwęższym miejscu ma tylko 250 metrów szerokości. Głębokość sięga około 500 metrów. Fiord i okolice znane są przede wszystkim z tego, że 14 lipca 2005 zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na co zasługiwały w 100%.
Aurlandsfjord oraz Nærøyfjord przez wiele osób postrzegane są jako jedne z najpiękniejszych fiordów nie tylko w Norwegii, ale nawet na świecie. Mnie rozkochały w sobie totalnie, w te norweskie okolice wracam za każdym razem, gdy pojawia się możliwość.
Jak wygląda rejs po fiordach?
Naszą wycieczką rozpoczynamy z samego rana. Parę minut przed 8 dojeżdżamy do zaspanego i jeszcze spokojnego Flåm. Wybór porannego rejsu był strzałem w dziesiątkę, ponieważ na statku okazuje się, że oprócz nas i załogi są jeszcze tylko cztery osoby. To przesympatyczna rodzina z Hongkongu, która umila nam oczekiwanie na start opowiadaniem o życiu w tak dużej metropolii. Są bardzo szczęśliwi. To ich pierwsza wycieczka w te strony świata, wnioskując po uśmiechach – nie ostatnia.
Przed startem podchodzi do nas kapitan, życzy udanego rejsu i krótko opowiada nam o swojej pracy. Bardzo miły gest.
Wybierasz się do Flåm lub Aurland? Więcej ciekawych miejsc w tych okolicach (bliższych i dalszych oraz całym regionie Vestland) znajdziesz w najnowszym przewodniku po Norwegii. Wpierwszej części przewodnika po Norwegii znajdziesz opis najciekawszych miejsc w 8 południowych i środkowych regionów, które obfitują w absolutnie rewelacyjne miejsca, również w tych okolicach.
Już kilka minut po rozpoczęciu rejsu zapiera nam dech i jednogłośnie wszyscy stwierdzamy, że to będzie przepiękne przeżycie. Z każdym kolejnym kilometrem jesteśmy jeszcze bardziej zadowoleni. Samo spojrzenie na Flåm z innej perspektywy robi wrażenie. Lekka mgła, spokojna woda i poranna cisza. Po drodze mijamy wiele śpiących jeszcze miejscowości (Aurland, Undredal) na fiordzie Aurlandsfjord, a ciszę mąci tylko głośne beczenie młodych owiec.
Oprócz miasteczek mijamy również liczne wodospady. Mniejsze, większe, wąskie i bardzo szerokie. Takie wysoko w górach i tuż obok nas.
Po jakimś czasie docieramy na skrzyżowanie fiordów. To tutaj rozpoczynamy rejs po Nærøyfjorden.
Płynąc przez Nærøyfjorden, mijamy kolejne klimatyczne miejscowości m.in. Bakka, Styvi i Dyrdal.
Po drodze pogoda zmieniała się kilka razy. Była gęsta mgła, słońce, mocny wiatr, a na końcu deszcz. Nie przeszkadzało to w ogóle w cieszeniu się widokami, a nawet uznaliśmy to za zaletę. Zobaczyliśmy fiordy w różnych wydaniach.
Gudvangen
Rejs w pierwszą stronę kończy się w Gudvangen. Nieduża klimatyczna miejscowość otoczona z każdej strony górami. Miasto dzieli na pół wpływająca do fiordu rzeka, a łączy drewniany, stylowy most. Podczas rejsu spędziliśmy tu ponad 1,5h i wystarczyło w zupełności, ale do Gudvangen wróciliśmy jeszcze nie raz.
W Gudvangen można skorzystać z hotelu, restauracji, można również ruszyć na kajakową wyprawę po fiordzie. W miasteczku znajduje się Dolina Wikingów, która przeniesie Was w czasie o jakieś….1000 lat. Organizowane są tutaj koncerty, spotkania edukacyjne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a po całej dolinie może oprowadzić Was przewodnik. Dolina Wikingów to 20 budynków, w których można poczuć się prawie jak w serialu Wikingowie. Co ciekawe, to miejsce tworzą nie tylko Norwegowie, ale ludzi z całego świata interesujący się historią i życiem Wikingów.
Do Flåm wracaliśmy nowoczesnym w 100% elektrycznym statkiem. Projekt promu inspirowany był krętymi drogami na norweskich zboczach oraz przypomina budynek opery w Oslo.
Informacje praktyczne o rejsie po fiordach
- Na promie przez cały rok dość mocno wieje. Pogoda również zmienia się tutaj z minuty na minutę dlatego kurtka i jakieś cieplejsze ubranie wskazane. Nawet w lecie.
- Rejsy odbywają się również w zimie. Ośnieżone fiordy są również godne uwagi.
- Jeżeli poruszacie się na wózku lub jedziecie z dziećmi, wybierzcie wspomniany wcześniej prom premium. Jest to nowoczesny statek w 100 % przystosowany do poruszania się na nim wózkami.
- Na pokładzie obu promów znajdują się mini restauracje, więc gdyby złapał Was mały głód możecie z nich skorzystać.
- Przez cały rejs wyświetlane są filmy informujące o tym, w jakim miejscu znajduje się teraz prom, co widzimy. Do ściągnięcia jest również aplikacja, z której możemy dowiedzieć się jeszcze więcej o miejscach, które mijamy.
Było to piękne przeżycie, które pozostawiło cudne wspomnienia. Jeżeli wahacie się, czy wybrać się w podobny rejs – warto. Fiordy podziwiane z brzegu zachwycają. Możliwość zobaczenia ich z perspektywy wody dodatkowo wzmacnia ten zachwyt. Miałam okazję pływać po różnych norweskich fiordach, ale ten rejs po Nærøyfjord jest moim absolutnym faworytem.
Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.
Przepiękne zdjęcia, dziękuję za polecenie. Od dawna myślę o Norwegii i jest to z pewnością miejsce, które muszę odwiedzić. Bardzo fajnie, że podajesz ceny:)
Fantastycznie opisane! Bardzo mi pomogło w organizacji mojej wycieczki! Oby więcej takich stron!
Dziękuję:)