...
Kierunek Norwegia

Rejs po fiordach – Nærøyfjorden

Sylwia

Rejs po fiordach był moim marzeniem. Odkładanym marzeniem, bo wcześniejsze doświadczenia ze zorganizowanymi rejsami skutecznie mnie zraziły. I niepotrzebnie. Rejs po Nærøyfjorden to wspaniałe wspomnienia warte swojej ceny. To najpiękniejszy rejs, na jakim byłam do tej pory, a widoki, które udało mi się zobaczyć przez te magiczne cztery godziny, zapamiętam na bardzo, bardzo długo. 

blog o fiordach
rejs po fiordach Flam
Norwegia pogoda

Rejs we Flåm

Rejs po fiordach rozpoczyna się we Flåm, a kończy w Gudvanegen. Trasa w jedną stronę trwa około 2 godzin. Jest również opcja podobnego rejsu z Bergen. Koszt takiej wycieczki w dwie strony (4h) to około 300 zł. Bilety można kupić na miejscu we Flåm lub Gudvangen oraz przez internet w tym miejscu >>>  Ze względu na duże zainteresowanie resjami w sezonie, polecam wcześniejszy zakup przez internet. Jeżeli nie chcecie płynąć promem w dwie strony, polecam zakup biletu z opcją powrotną autobusem. Autobusy znajdują się tuż obok przystani dlatego jest to również wygodne rozwiązanie.

Rejs Flam Gudvangen

Można również przepłynąć fiord na kajakach. Oglądanie potężnych gór z perspektywy kajaka robi po prostu niesamowite wrażenie. Plusem jest to, że po drodze są przerwy w najfajniejszych miejscach na lądzie. No i wszędzie można podpłynąć i zobaczyć z bliska.

kajaki fiordy

Fiord Aurlandsfjord oraz Nærøyfjord

Aurlandsfjord mierzy 29 km, jest to odnoga najdłuższego w Norwegii i całej Europie oraz  drugiego co do długości fiordu na świecie – Sognefjorden. Ten najdłuższy fiord „wgryza się” w ląd przez 203 km, tworząc przy tym przepiękne formacje skalne. To na jego wodach odbyła się jedna z większych bitw Wikingów – bitwa pod Fimreite. 15 czerwca 1184 roku doszło do starcia pomiędzy  Królem Sverrem i Magnusem Erlingssonem, obaj uważali się za króla Norwegii. Ostatecznie bitwę wygrał Król Sverre. 

Wracając do naszych fiordów – góry otaczające Aurlandsfjord mierzą nawet 1400 m n.p.m., a obserwowanie ich z perspektywy małego statu sprawia, że wydają się jeszcze wyższa. Maksymalna głębokość fiordu to ponad 900 metrów. Podczas rejsu niewątpliwie działa na to wyobraźnię.

norweskie fiordy
norweskie fiordy

Nazwa drugiego fiordu, po którym odbywa się rejs, wskazuje, że nie będzie to takie zwyczajne miejsce. Słowo Nærøyfjord pochodzi od nordyckiego boga morza i wiatrów – Njord. Nærøyfjord mierzy 17 km i słynie z tego, że w najwęższym miejscu ma tylko 250 metrów szerokości. Głębokość sięga około 500 metrów.  Fiord i okolice znane są przede wszystkim z tego, że 14 lipca 2005 zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na co zasługiwały w 100%.

Aurlandsfjord oraz Nærøyfjord przez wiele osób postrzegane są jako jedne z najpiękniejszych fiordów nie tylko w Norwegii, ale nawet na świecie. Mnie rozkochały w sobie totalnie, w te norweskie okolice wracam za każdym razem, gdy pojawia się możliwość.

fiordy w Norwegii
flam atrakcje

Jak wygląda rejs po fiordach?

Naszą wycieczką rozpoczynamy z samego rana. Parę minut przed 8 dojeżdżamy do zaspanego i jeszcze spokojnego Flåm. Wybór porannego rejsu był strzałem w dziesiątkę, ponieważ na statku okazuje się, że oprócz nas i załogi są jeszcze tylko cztery osoby. To przesympatyczna rodzina z Hongkongu, która umila nam oczekiwanie na start opowiadaniem o życiu w tak dużej metropolii. Są bardzo szczęśliwi. To ich pierwsza wycieczka w te strony świata, wnioskując po uśmiechach – nie ostatnia.

Przed startem podchodzi do nas kapitan, życzy udanego rejsu i krótko opowiada nam o swojej pracy. Bardzo miły gest.

Wybierasz się do Flåm lub Aurland? Więcej ciekawych miejsc w tych okolicach (bliższych i dalszych oraz całym regionie Vestland) znajdziesz w najnowszym przewodniku po Norwegii. Wpierwszej części przewodnika po Norwegii znajdziesz opis najciekawszych miejsc w 8 południowych i środkowych regionów, które obfitują w absolutnie rewelacyjne miejsca, również w tych okolicach.

przewodnik po Norwegii
Norwegia co zobaczyć

Już kilka minut po rozpoczęciu rejsu zapiera nam dech i jednogłośnie wszyscy stwierdzamy, że to będzie przepiękne przeżycie. Z każdym kolejnym kilometrem jesteśmy jeszcze bardziej zadowoleni. Samo spojrzenie na Flåm z innej perspektywy robi wrażenie. Lekka mgła, spokojna woda i poranna cisza. Po drodze mijamy wiele śpiących jeszcze miejscowości (Aurland, Undredal) na fiordzie Aurlandsfjord, a ciszę mąci tylko głośne beczenie młodych owiec.

rejs w Norwegii
Norwegia
blog o Norwegii
owce
Najpiekniejsze miejsce w Norwegii