...
Preikestolen

Preikestolen – wycieczka nad Lysefjord

Sylwia

Preikestolen to jeden z symboli Norwegii. Potężna skała tuż nad Lysefjorden zyskała sławę na całym świecie, jako jeden z piękniejszych punktów widokowych. Zdjęcia tego miejsca to wizytówka Norwegii, mekka fotografów i ciekawych świata turystów. Zachęca niezbyt trudny szlak i cudowne widoki na fiord na szczycie. Nic, tylko ruszać w drogę.

Preikestolen
Preikestolen trasa

O Preikestolen

Preikestolen (Pulpit Rock) to pionowa mierząca 604 metry skała, z której rozpościerają się widoki m.in. na Lysefjorden. Samo Preikestolen nie jest szczególnie dużym miejscem, klif na żywo wygląda na mniejszy, niż może wydawać się na zdjęciach.

Słynna norweska ambona to dość młoda atrakcja turystyczna, szlak odkryto dopiero około 1900r. Thomas Peter Randulff podczas swojej podróży statkiem po Lysefjorden zobaczył nietypową skałę. Mężczyzna na widok Preikestolen miał krzyknąć, że skała wygląda jak ambona (preikestol) i tym sposobem odnalazł nową perłę na turystycznej mapie Norwegii. W roku 2022 to miejsce odwiedziło ponad 300 tys. turystów z całego świata.

Preikestolen wycieczka

Nocleg i dojazd do Preikestolen

Jadąc na Preikestolen ze Stavanger nie trzeba korzystać z promu. W 2019 r. otwarto tutaj podwodny tunel, a trasa ze Stavanger zajmuje około 40 minut.

Nocleg najlepiej znaleźć na campingu przy drodze prowadzącej do Preikestolen. Ważne, aby nocleg zarezerwować wcześniej, bo w sezonie letnim jest to bardzo oblegane miejsce.

Noclegi w bliskiej okolicy Preikestolen:

Dużo osób wybiera spanie „na dziko” pod namiotem, również na szlaku bezpośrednio prowadzącym na Preikestolen. Jest tam sporo miejsc, głównie przy malowniczych jeziorkach, około 1,5 km od ambony. Plusem spania pod namiotem na szlaku na pewno jest możliwość podziwiania zachodu i wschodu słońca w tych malowniczych okolicach.

Dojazd do Preikestolen

Jadąc w to miejsce samochodem warto pamietać, że parking to parking przy miejscu, w którym zaczyna się szlak jest płatny, około 300 NOK. Miejsca na parkingu są ograniczone, więc przy dobrej pogodzie czasami należy zaparkować trochę dalej, na dalszym parkingu.

Jeżeli na Preikestolen wybieramy się bez auta to również dotarcie w to miejsce nie powinno sprawiać większych problemów, ze Stavanger można dotrzeć na szlak korzystając np. z autobusu, busa, czy wycieczki zorganizowanej.

Preikestolen namiot

Szlak na Preikestolen

Ruszamy punktualnie o godzinie 7:00, trochę zmęczeni po wcześniejszej wyprawie na Kjerag, ale oczywiście bardzo zadowoleni. W sezonie letnim na Preikestolen, zwłaszcza w weekendy, ściągają prawdziwe tłumy. Recepta na ich ominięcie jest prosta – ruszajcie jak najwcześniej lub popołudniu. Poziom trudności szlaku jest oznaczony jako średni, przewyższenie wynosi 500 metrów, a długość to 8 km w dwie strony. Przejście szlaku zajmuje około 4 godzin + odpoczynek na szczycie. Droga na Preikestolen to dużo układanych przez Szerpów z Nepalu schodków, część drogi to płaski teren.

przewodnik po Norwegii
szlak Preikestolen
Preikestolen droga
Preikestolen blog
Norwegia ciekawostki

Końcówka szlaku to przyjemna wędrówka po płaskich skałach. Momentami musimy przejść nad skarpą, ale przejścia są dobrze zabezpieczone.

Preikestolen
Preikestolen norwegia trasa
blog podróżniczy Norwegia
droga na Preikestolen
droga na Preikestolen

Tuż przed samym wejściem na Preiekstolen przechodzimy kilka metrów od przepaści. Po chwili widzimy nasz cel – Preikestolen. Na żywo ten słynny klif wygląda na dużo mniejszy, ale i tak oczywiście robi wrażenie. Tak samo, jak wrażenie robi zjawiskowa okolica.

Na ambonie znajduje się szczelina. Wygląda tak, jakby skała miała za chwilę się oberwać, ale spokojnie, według geologów Preikestolen cieszyć będzie jeszcze następne pokolenia, Szczelina powstała w wyniku topnienia lodowców.

Norwegia
Norwegia Preikestolen
Preikestolen
Lysefjord
Preikestolen
widoki z Preikestolen
Norwegia fiordy

Trekking na Preikestolen – podsumowanie

Wejście zajęło nam 1 h i 45 minut, na szczycie spędziliśmy około 50 minut, powrót zajął nam 1 h 20 minut. Szliśmy normalnym tempem, po drodze było sporo przerw na zdjęcia i czekoladę. Pamiętajmy o butach, ubraniach wodoodpornych i wodzie. Naprawdę polecam wyruszyć Wam jak najwcześniej, niemal pusta skała wygląda jeszcze bardziej imponująco, a i nasze pamiątkowe zdjęcia wyglądają bardzo ładnie.

Moja wskazówka – najlepsze widoki na Preikestolen są z góry. Tuż obok ambony znajdują się dwa szlaki, którymi możemy ruszyć w górę. Naprawdę warto! Preikestolen można podziwiać również z zupełnie innej perspektywy, wybierając się na rejs promem po Lysefjorden. To również niesamowite przeżycie.

Bezpiecznej drogi!

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

blog o życiu w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
8 komentarzy