...
Fjærland

Fjærland – norweskie miasto książek

Sylwia

Jakie książki najczęściej kojarzą się z Norwegią? Myślę, że kryminały, co w Ojczyźnie Jo Nesbø, jednego z najpopularniejszych pisarzy tego gatunku na świecie, szczególnie nie dziwi. Norweski klimat wydaje się idealny do pisania tego typu książek. Trochę mroczny, mocno tajemniczy, często spowity gęstą mgłą.

Taka pogoda sprzyja również czytaniu, które w Norwegii jest nadal popularne. Nad fiordami organizuje się najróżniejsze inicjatywy związane z czytelnictwem np. akcja Cała Norwegia Czyta. Lokalnie mieszkańcy wsi i miast, a czasami nawet malutkich wysp, tworzą przestrzeń do wymiany książek, biblioteczki osiedlowe, a nawet całe miasta książek tak jak w przypadku Fjærland.

Fjærland norweskie miasto książek

Norweskie miasto książek

Pierwsze miasto książek zostało założone przez Richarda Booth w 1960 roku. Jest to Hay-on-Wye w Walii. Pomysł zyskał aprobatę na całym świecie i obecnie możemy odwiedzić miasta książek w najróżniejszych zakątkach świata, m.in w Finlandii, Szwajcarii, we Włoszech, czy w Hiszpanii. Istnieje nawet międzynarodowe stowarzyszenie skupiające tego typu miejsca.

norweskie miasto książek

Bokbyen oznacza po norwesku miasto książek. Pierwsze tego typu miejsce, nie tylko w Norwegii, ale ogólnie w Skandynawii, zostało otwarte właśnie we Fjærland w 1996 roku. Powodów do stworzenia takich przestrzeni jest wiele. Przede wszystkim wspieranie i promowanie czytania książek, również tych z odzysku. Rocznie produkowane są miliony nowych egzemplarzy, a takie miejsca mają na celu wspieranie obiegu książek,  ich sprzedaży w okazyjnych cenach.

Fjærland norweskie miasto książek
Fjærland norweskie miasto książek

W przypadku Fjærland wpływ na decyzję o stworzeniu miała również turystyka. Głównym celem było ożywienie tego miejsca, przyciągnięcie i zaciekawienie turystów odwiedzających piękne okolice Fjærlandsfjorden. Miejsca, w których znajdują się aktualnie antykwariaty były dawniej np. budynkiem poczty, banku, bezużytecznymi magazynami.

We Fjærland znajduje się aktualnie około 150 000 książek, które można nabyć również w sklepie internetowym.

Fjærland miasto książek

Obecnie w Norwegii znajdują się dwa miasta tego typu, oprócz Fjærland tytuł „Bokbyen” nosi również Tvedestrand. Jest to największe Miasto Książek w Krainie Fiordów, znajduje się tam ponad 350 000 książek.

Istotnym przy wyborze lokalizacji Miast Książek jest to, aby położone były w spokojnych okolicach, bez dużego natężenia ruchu samochodowego. Spokój i cisza niewątliwie sprzyjają czytaniu.

A jak wygląda takie miasto? W każdym zakątku i zakamarku wypełnione jest książkami z najróżniejszych miejsc świata, zarówno nowych, jak i bardzo starych. Książki wypełniają stare magazyny, drewniane domki, antykwiariaty. Książki można kupić z półek znajdujących się dosłownie na ulicy.

Fjærland okolice
Fjærland
książki w Norwegii
norweskie książki

Fjærland – co zobaczyć?

W samym Fjærland mieszka tylko 280 osób. Miejscem z unikalnym klimatem jest drewniany hotel Mundal z 1891 roku. Sama nie wiem, czy bardziej przypomina miejsce jak z bajki, czy jednak jak z horroru. W wiosce znajduje się również drewniany kościół z 1861 roku.

Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w tych okolicach.

przewodnik po Norwegii
Fjærland Hotel
Fjærland kościół

Do Fjærland niewątpliwie najbardziej przyciąga amatorów czytania bogata oferta lektur, ale oprócz odkrywania literatury z całego świata warto wybrać się do tego miasteczka po prostu na spacer. Fjærland jest malowniczo położone, tuż nad samym fiordem Fjærlandsfjorden. Przejście całego centrum miasteczka nie powinno zająć nam więcej niż godzinę, ale warto chociaż na chwilę zatrzymać się i spojrzeć na fiordy np. z małej przystani.

Dookoła znajduje się wiele górskich szlaków, a widoki ze szczytów na fiord są naprawdę imponujące.

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

Fjærland
Fjærland norweskie miasto książek
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *