...
Geiranger

Geiranger – małe miasteczko z piękną okolicą

Sylwia

Geiranger to kolejne małe miasteczko, które cieszy się olbrzymią popularnością przez cały rok. Zarówno w zimie, jak i w lecie do tego miejsca wybierają się tłumy, nie tylko z Norwegii, ale i z całego świata. To taka mała perełka okolicznych fiordów, pełna punktów widokowych, małych kawiarni i pełna ludzi chcących zwiedzić tę część kraju. Czy warto pojechać do Geiranger, co warto zobaczyć w okolicach? 

Norwegia fiordy
Sylwia blog o Norwegii

Tsunami w Geiranger

Temu malowniczemu miejscu dodatkowo sławy przysporzył w 2015 roku film Bølgen, który opowiada o tym, co może wydarzyć się  w tym miasteczku nad samym fiordem.

Geiranger znajduje się w pobliżu bardzo niestabilnej góry Åkerneset, której zbocze może runąć prosto do fiordu. Zawalenie się 1 miliona m³ skał wywoła falę tsunami, która zniszczy kilka okolicznych miejscowości.

Wielkość pęknięcia jest cały czas monitorowana, powiększa się o około 15 cm rocznie. Góry „pilnuje” kilkanaście różnych systemów. Radary, czujniki, urządzenia sejsmiczne, stale pobierane są próbki skał do analizy, a nawet stworzono specjalną stację meteorologiczną. To na pewno jedna z najpilniej strzeżonych gór na świecie. W Stranda tworzone jest centrum ostrzegania i ewakuacji. Mieszkańcy wiosek i osad położonych najbliżej Åkerneset byli ewakuowani już niejednokrotnie.

norweskie fiordy

Dlaczego mimo zagrożenia ludzie nadal tam mieszkają? Czy w takim razie może lepiej zrezygnować z odwiedzenia Geiranger?

Naukowcy twierdzą, że skała nie runie tak nagle, jak przedstawiono w filmie. Góra będzie dawała wiele sygnałów, które umożliwią ewakuację z zagrożonych obszarów. 80-metrowa fala tsunami wg naukowców do Geiranger dopłynie po około 10 minutach od zawalenia się Åkerneset. Ale jak to z naturą bywa – niczego nie wiadomo na pewno.

Nie jest to jedyne miejsce w Norwegii, które boryka się z takimi zagrożeniami. Takich miejsc jest wiele m.in. Mannen w okolicach Drogi Trolli. Tam sytuacja jest jeszcze bardziej niestabilna. Niestety w przeszłości tragedie związane z osunięciami miały już miejsce w tym kraju.

Atrakcje Geireanger

W Geiranger i jego okolicach jest wiele miejsc, które warto odwiedzić. Zwiedzanie zaczyna się od punktu widokowego Ørnesvinge, z którego można zobaczyć zjawiskowy Geirangerfjorden. Do centrum miasteczka prowadzi droga nazywaną Ørnevegen. Tłumacząc nazwę na język polski oznacza ona Drogę Orłów, co z kolei jest związane z tym, że przed laty ten obszar był zamieszkiwany przez przepiękne orły.

Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w Geiranger.

przewodnik po Norwegii
Ørnesvinge
Geiranger

Wędrówka wzdłuż wodospadu Storfossen to kolejny obowiązkowy punkt wizyty w tym miasteczku. Spacer po 327 schodkach okraszony jest orzeźwiającą mgiełką wprost z wodospadu. Oczywiście są również platformy, na których można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Fossenvandering Geiranger
Geiranger atrakcje
Geiranger wodospad

Na końcu trasy spacerowej znajduje się Norsk Fjordsenter, czyli centrum informacji o norweskich fiordach. Spora dawka wiedzy o Norwegii. Przed budynkiem kilka miejsc, w których można posiedzieć i odpocząć. Jest również kolejna kawiarnia.

Geiranger
podróż po Norwegii
Geiranger
Blog o Norwegii

Punkt widokowy Flydalsjuvet

Punkt widokowy Flydalsjuvet to najbardziej charakterystyczne miejsce w tych okolicach. Główną atrakcją jest spory drewniany tron („Fjordsetet”), który odsłaniała sama Królowa Sonja w 10 rocznicę powstania firmy Fjord Norge.

flydalsjuvet punk widokowy

Geiranger

Rejs po Geirangerfjord

Rejs po fiordzie to wręcz obowiązkowy punkt wizyty w Geiranger. Geirangerfjorden to kolejny fiord, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ten niezwykle popularny norweski fiord ma tylko 15 km długości i około 260 metrów głębokości. Otaczające Geirangerfjorden góry mierzą nawet 1700 metrów. Rejs szczegółowo opisałam tutaj.

Geirangerfjord

 Informacje praktyczne

  • Geiranger to mała wioska, więc na zwiedzanie wystarczą maksymalnie dwa dni.
  • Port jest dość zatłoczony, więc najlepiej na odwiedziny miasteczka wybrać się wcześnie rano, unikniemy tłumów.
  • W samym Geiranger polecam zatrzymać się w górnych partiach wsi. Jest tutaj zdecydowanie spokojniej, a piękne widoki macie na wyciągnięcie ręki każdego ranka.

Geiranger to przyjemny przystanek podczas podróży po Norwegii. To kolejne miejsce, w którym atrakcje znajdą dla siebie osoby lubiące różne formy spędzania czasu wolnego, jest coś dla aktywnych oraz dla tych lubiących zwiedzać trochę spokojniej. Jedno jest pewne – niesamowitych widoków i dzikiej natury Wam tutaj nie zabraknie.

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

nocleg Geiranger
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
2 komentarzy
  • Świetny blog. Dziękuję za wiele przydatnych informacji. W Norwegii będę już za tydzień.Hura! Będę w okolicy miejscowości Stryn. Może wiesz co tam jest ciekawego do zobaczenia podróżując własnym autem? Plan ogólny już mam z Drogą Trolli na pierwszym miejscu. Ale jakieś szczegóły? Pozdrawiam serdecznie.☺

  • To jest piękny teren Byłam tam zwiedzalam Za każdym razem kiedy widzę te widoki to dech w persiach zapiera Widać potęgę Bożego dzieła Jego stworzenie i chciałabym oglądać takie piękno zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *