Bergen przede wszystkim kojarzy się z drewnianymi, kolorowymi zabudowaniami. Drugie częste skojarzenie to deszczowa pogoda (patrząc na statystyki, nie można zaprzeczyć, że deszcz, kocha te okolice). To miasto, położone pomiędzy górami, które co roku przyciąga tysiące odwiedzających z całego świata, również z Polski. Mam nadzieję, że mój mini przewodnik po Bergen sprawi, że Twoja wycieczka będzie bardzo udana.
Informacje ogólne o Bergen
Bergen przez setki lat było najprężniej rozwijającym się i największym miastem w Norwegii. Aktualnie jest to drugie, po Oslo, największe miasto w kraju. Jest to siedziba wielu dużych firm, centrum norweskiej turystyki. W pierwszym kwartalne 2020 roku w Bergen mieszkało 284 208, a największą mniejszością narodową byli Polacy (6 827 osób).
Bergen słynie również z wyjątkowo deszczowej aury. Wybierając się na wycieczkę do tego nie można zapomnieć o wodoszczelnych butach i dobrej kurtce przeciwdeszczowej. To miasto, w którym pada przez około 200 dni w roku.
Wybierasz się do Bergen? Więcej ciekawych miejsc w Bergen i w okolicach znajdziesz w najnowszym przewodniku po KIERUNEK BERGEN. W przewodniku po Bergen znajdziesz między innymi gotowy plan zwiedzania Bergen, plan podróży nad fiordy (zarówno samochodem, jak i komunikacją), interaktywne mapy Bergen i całego Vestland, mnóstwo inspiracji i informacji praktycznych (noclegi, restauracje, komunikacja).
Co zobaczyć w Bergen?
Fløyen i Fløibanen
Fløyen to nie za wysokie wzgórze o wysokości 399 m n.p.m z bardzo ładnym widokiem na całe miasto. Jak dla mnie obowiązkowy punkt wizyty w tym mieście. Aby dostać się na szczyt wystarczy skorzystać z kultowej kolejki Fløibanen, która działa w tym miejscu już od 1918. Trasa ma długość zaledwie trasa 847 metrów, a wjazd trwa kilka minut. Bilety do kupienia na miejscu oraz przez aplikację Fløibanen, kolejka startuje w samym centrum miasta, kilka minut od Bryggen.
- Zobacz również: pełne inspiracji konto Kierunek Norwegia na Instagramie.
Po wycieczce na Fløyen następnym punktem powinno być zwiedzanie uliczek nieopodal wejścia do kolejki. Mnóstwo architektonicznych, kolorowych perełek, wąskich korytarzy. Chodźcie i zwiedzajcie okolice bez planu. Na pewno traficie na mnóstwo zachwycających miejsc, w których bez problemu poczujecie klimat Bergen.
Bryggen
Bryggen (inne nazwy Tyskebryggen lub Hansabryggen) to wizytówka i duma nie tylko Bergen, ale i całej Norwegii. Miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć i historia, którą trzeba poznać. Jest to trzecie najczęściej odwiedzane miejsce w całym kraju. Spacer po zakamarkach drewnianych uliczek, zapach tego miejsca i klimat przenoszą w czasie o wiele, wiele lat. Niesamowite miejsce, które znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dawniej było to centrum hanzeatyckiego handlu w Norwegii. W tutejszych magazynach przechowywano towary zarówno importowane, jak i eksportowane. Jednym z chodliwych towarów eksportowych Norwegii był sztokfisz, czyli słynne norweskie suszone ryby. Było to centrum handlu, biznesu, które przez cały rok tętniło życiem.
W Bryggen już w XII wieku wybudowano jedne z pierwszych domów w mieście. Niestety, tak jak w wielu norweskich miastach, tak i w Bergen pożary siały zniszczenie. Największy pożar miał miejsce w 1702 roku, prawie wszystkie budynki zostały doszczętnie spalone. Drewniane zabudowania, jakie możemy aktualnie odkrywać w Bryggen zostały wybudowane właśnie w 1702 roku, po wielkim pożarze. Na przestrzeni lat w Bergen miało miejsce około 36 dużych pożarów, które za każdym razem niszczyły dużą część tego pięknego miasta.
Ulriken
Ulriken to kolejny szczyt w Bergen, który można zdobyć zarówno samodzielnie, jak i wjechać na niego jednym z wagoników miejscowej kolejki. Szczyt należy do siedmiu gór otaczających miasto. Góra ma 643 m n.p.m., trasa to około 2,5 km w jedną stronę, a podejście zajmuje około godziny i nie należy do trudnych. Druga opcja to skorzystanie z wjazdu kolejką Ulriksbanen. Tak jak przy Fløyen polecam w jedną stronę wybrać się na wycieczkę kolejką, w drugą zrobić sobie mały trekking.
Fantoft Stavkirke
Stavkirke znajduje się również w Bergen, a dokładnie jego rekonstrukcja z 1997 roku. Kościół, który znajdował się w tym miejscu, powstał w 1150 roku, a w 1883 roku przeniesiono go do Fantoft. W 1992 roku zabytek został podpalony. Podejrzanym o podpalenie był norweski muzyk black-metalowy Varg Vikernes. W 1994 muzyk został skazany na 21 lat więzienia (opuścił je po 16 latach) za zabójstwo, podpalenia kościołów oraz kradzieże.
Przewodnik po Bergen
Bergen według mnie warto zwiedzać na piechotę. Większość uliczek i osiedli kryje naprawdę klimatyczne miejsca, restauracje, ciekawe budynki. Podczas wizyty warto przejść przez całe centrum miasta, dokładnie zwiedzić okolice Vågen (po obu stronach portu), pospacerować po Gamle Bergen. To bardzo ładne miasto i jeżeli lubicie norweski styl, będziecie bardzo zadowoleni. Dobrym pomysłem na zwiedzanie miasta, dla tych, którzy nie za bardzo lubią długie spacery, jest wypożyczenie roweru.
Bergen to kolejne norweskie miasto przepełnione sztuką uliczną. Fanów street art przyciąga jak magnes informacja o muralach stworzonych przez Banksy. Jest to znany na całym świecie artysta street art, który tworzy niesamowite murale m.in. o problemach, z jakimi mierzą się ludzie. W momencie, w którym Banksy odwiedził Bergen był zupełnie nieznany, a część jego murali zostało zmytych.
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy na razie nie zamierzają odwiedzać Bergen – na tej stronie znajdują się zdjęcia oraz lokalizacje wielu pięknych murali. Jest to też gotowy plan dla każdego, kto chciałby wybrać się do tego miasta właśnie w poszukiwaniu sztuki ulicznej.
Polecane noclegi w Bergen
City Hostel Bergen – jest to najlepsza opcja budżetowa, miejsce czyste z bardzo dobrze wyposażoną kuchnią, w której bez problemu można samodzielnie gotować. Świetna lokalizacja, blisko do centrum, Bryggen i wielu ciekawych miejsc w Bergen. Rezerwuj tutaj.
Citybox Bergen City – kolejny budżetowy nocleg w świetnej lokalizacji. Nowoczesne wnętrza i położenie zachęcają do rezerwacji noclegów. Rezerwuj tutaj.
Citybox Bergen Danmarksplass (ten obiekt znajduje się około dwóch kilometrów od centrum). Rezerwuj tutaj.
Hotel Det Hanseatiske – hotel w XVI-wiecznym budynku w samym centru, Bergen, czyli w Bryggen. Przepiękny wystrój i klimat, oryginalne wiekowe meble, zdobienia. Coś pięknego! Rezerwuj tutaj.
Restauracje w Bergen
Fish Market – w samym centrum miasta znajduje się pachnący rybami i owocami morza market. Znajdziecie tu świeże i przepyszne dary morza. W miejscowej restauracji zjecie jedne z lepszych dań właśnie z najświeższych składników.
Bryggeloftet & Stuene Restaurant – mój absolutny numer jeden. Jeżeli miałabym wymienić jedną potrawę, którą warto spróbować będąc w Bergen, byłaby to bergensk fiskesuppe, czyli słynna miejscowa zupa rybna. W tej restauracji, która nie należy do najtańszych, zjecie ją naprawdę pyszną. Polecam spróbować również owoce morza. Tradycyjna pyszna kuchnia. W sezonie warto zarezerwować stolik wcześniej.
Trekroneren – w tym miejscu serwują typowo norweskie danie, czyli norweskie hot-doga. W opinii wielu osób to właśnie tutaj można zjeść najlepszą parówkę w bułce w całym mieście.
Bergen jest miastem pełnym kolorów, historii, kultury, pięknej norweskiej architektury. Mimo deszczowej aury zachwyca, a wiele osób z przyjemnością wraca w to miejsce. To miasto pachnące morzem, mające niepowtarzalny klimat. Idealnym podsumowaniem Bergen jest często używane określenie – brama do fiordów. W tym mieście zaczyna się wiele niezapomnianych wędrówek i podróży.
Udanego zwiedzania, mam nadzieję, że przewodnik po Bergen się przydał!
Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne lub interesujące? Na napisanie każdego wpisu poświęcam bardzo dużo czasu, wszystkie zdjęcia, które widzisz, również wykonałam osobiście. Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Dzięki temu mogę tworzyć kolejne wpisy bez reklam na Kierunek Norwegia. Dziękuję!
Ten Twój przewodnik po Bergen przyda się zapewne! Podpowiada super.
Nic ująć, a jeżeli dodać to tylko informację dla kamperowców szukających miejsca dla swego pojazdu.
Konkretnie parking dla kamperów przy Vilhelm Bjerknes vei 24, ok. 10 minut od centrum Bergen ( kolejką Bergen Light Rail – przystanek obok parkingu) lub 4 km pieszo – polecam.
Czynny 24/24 . Płatność za pobyt w automacie. Gdyby miejsc wolnych brakowało to obok jest sportsklubben Trane i w sezonie letnim też przyjmują.
Stavkirke, niejako z automatu przenosi mnie myślami do Świątynia Wang w Karpaczu .
I pytanie: kiedy Norwegia odblokuje się dla przyjezdnych turystycznie (kwarantanna) po COVID-19? Wiadomo?
Na razie czekamy na 20 sierpnia. Potem zobaczymy. Spekulacji jest sporo, ale wszyscy musimy poczekać na informacje „co dalej”…
Witam. Ładne miejsce, ładnie opisane i zdjęciami ozdobione. Chciałabym tam kiedyś być. Norwegia to moje marzenie.
Trzymam kciuki, żebyś odwiedziła ten piękny kraj jak najszybciej!
Dzięki za odpowiedź. Myślałem, ze to nastąpi wcześniej – w lipcu. Czekamy więc…
Z Bergen kolorowego miasta deszczu pokazałaś to co najlepsze?Wiem bo przez 3 lata dorabiałem w Fish Me Fishmarket (polecam zaglądnąć). To centrum Bergen.Mieszkałem w tym mieście. W małym pokoiku co podłoga poziomu nie trzymała wszystko się przesuwało co jakiś czas ale urok był.
Polacy jak zaznaczyłaś to liczna grupa ale razem raczej się nie trzymają. Może dlatego, że „klimatu” do biesiadowania nie ma.O liczne towarzystwo trudno. Norwegowie mili , a owszem ale zimni i pochowani w sobie. Do nas dystans mają. Kiedyś czytałem, że Norweg to odludek, a jeżeli cos na wakacje wybiera dla siebie to jest to bezludna wyspa;) Dla nas tu wszystko drogo za to dla Norwegów w innych krajach tanio, a cenowo straszy ich Szwajcaria jak sami mówią.
Warto tu jednak przyjechać ?
Przepiękne zdjęcia! Poczułam się, jakby wróciła do Bergen, gdzie byłam kilka lat temu… ( https://przestrzen-podrozy.blogspot.com/2014/09/nad-bergen-zbieraja-sie-chmury.html )
Spaliśmy wtedy w namiocie na Fløyen 😉 pamiętam deszczowy urok tego miasta…
gdybym kiedyś miała tam wrócić chętnie zobaczyłabym te murale i graffitii, o których wtedy nie słyszałam, no i wędrówki po okolicznych górkach.. to moje marzenie.. 🙂
Przecudowne zdjęcia! I opis również mega. Aż zaczęłam szukać biletów do Bergen 🙂
Za tydzień wylatuję na kilka dni do Bergen i już się doczekać nie mogę. Mam nadzieję że pogoda będzie sprzyjająca 😁 Planujemy z lotniska przejść 16 km do hotelu
Witam.
Będę z synem w Bergen od 15 czerwca i nam nadzieję, że pogoda dopisze i będzie mało deszczu.
Wspaniała strona z podpowiedziami co trzeba i warto zobaczyć.
Będziemy tydzień.
Pozdrawiam serdecznie Małgorzata
Pięknej podróży i polecam mój przewodnik po Bergen, Kierunek Bergen. Zawiera m.in. super plan zwiedzania: https://kieruneknorwegia.pl/produkt/przewodnik-o-bergen/ 🙂
Jak sama zauważyłaś – Bergen jako miasto jest fantastyczne. Każdemu, kto zamierza je zwiedzać – poleciłbym jakieś publikacje o jego historii, o roli Hanzy. A przede wszystkim o leptozorium i Hansenie – jego roli w przyczynieniu się do badań nad trądem. Zdaje się, że właśnie on założył pierwszy szpital na terenie Europy, który próbował walczyć z tą straszną chorobą.
Pozdrawiam