...
skoki narciarskie Holmenkollen

Skoki narciarskie w Norwegii

Sylwia

Skoki narciarskie to mimo upływu lat jedna z ukochanych przez Polaków dyscyplin sportowych. Do dzisiaj pamiętam, z jakim przejęciem oglądało się u mnie w domu każde zawody. Sukcesy Adama Małysza przeżywało się niemal jak własne. Widać to nawet w podczas skoków w Norwegii. Na czas zawodów skocznia w Holmekollen zmienia barwy na biało-czerwone, a frekwencja polskich kibiców jest tak duża, że momentami można mieć wrażenie, że to Zakopane. Skoki narciarskie w Norwegii również cieszą się popularnością.

Skoki narciarskie w Norwegii

Skocznia Holmenkollen

Zanim o samych zawodach słów kilka o skoczni. Skocznia Holmenkollen to jedna z wizytówek stolicy Norwegii i obowiązkowy punkt dla wielu odwiedzających Oslo. Skocznia została wybudowa w otoczeniu pięknych lasów, które zimą zamieniają się w centrum narciarstwa dla okolicznych mieszkańców. Te okolice przez cały rok tętnią życiem.

Pierwsza skocznia Holmenkollen została wybudowana już w 1892 roku. Ważną częścią historii tego miejsca był rok 1952 i Igrzyska Olimpijskie, które odbywały się w tym miejscu. Po ponad stu latach użytkowania skoczni w 2008 roku podjęto decyzję o jej całkowitym zburzeniu i wybudowaniu nowego obiektu dla skoczków narciarskich. Skocznię, jaką możemy podziwiać w obecnym kształcie, oddano do użytku 3 marca 2010.

przewodnik po Norwegii

Na Holmenkollen otwarto również Muzeum Narciarstwa, jest również możliwość wjechania na punkt widokowy na samym szczycie. Widoki piękne, można spojrzeć tutaj na Oslo z perspektywy skoczków. W lecie sporą atrakcją jest szansa na zjazd z tego miejsca tyrolką. Tuż obok skoczni znajduje się symulator zjazdów narciarskich. Warto rzucić okiem na skocznię z obu perspektyw, ponieważ zarówno z góry, jak i z dołu robi wrażenie.

W okolicy znajduje się drewniany zabytkowy kościół Holmenkollen, naprzeciwko skoczni czeka na wszystkie niegrzeczne dzieci wielki pomnik Trolla, a 6 minut drogi samochodem od skoczni znajduje się stok narciarski i zimowe centrum sportu w Oslo.

Kościół Holmenkollen

W Muzeum narciarstwa znajduje się również sklep z norweskimi pamiątkami. Kupimy tutaj np. magnesy, wełniane ubrania, buty, figurki trolli. Przed wizytą warto upewnić się, czy skocznia jest otwarta.

Holmenkollen ceny

Skoki narciarskie w Norwegii 2024

 • Oslo – skoki w dniach 8 – 10 marca
 • Granåsen (Trondheim) – skoki w dniach 12 – 13 marca
 • Vikersund – skoki w dniach 15 – 17 marca
 • Bilety do kupienia tutaj.
skoki narciarskie Norwegia

Praktyczne porady

O czym warto pamiętać? Przede wszystkim, jeżeli zależy Wam na punktualnym dotarciu na skocznię, zaplanujcie wyjazd dużo wcześniej. Na miejsce można dotrzeć metrem (strefa 1) np. 1 w stronę Frognerseteren, a droga ze stacji na skocznię zajmuje kilka minut.  Jeżeli wybieracie się na skoki samochodem, wyjedźcie z domów jeszcze wcześniej. Korki i szukanie miejsca parkingowego na pewno zajmie sporo czasu. Zwracajcie również uwagę na przepisy, aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci mandatu za złe parkowanie. W tym dniu na pewno najwygodniejszym środkiem lokomocji będą wasze nogi.

Warto wziąć ze sobą coś, na czym będziecie mogli usiąść – zimne, betonowe trybuny nie nadają się do tego w zimie. Specjalne maty do siedzenia możecie bez problemu kupić w większości norweskich sklepów, a ich cena nie rujnuje portfela. Weźcie też coś pysznego do jedzenia i pamiętajcie, że na teren zawodów nie można wnosić alkoholu.

Pamiętaj, aby wybierając się na skoki, zarezerwować nocleg z dużym wyprzedzeniem. Najlepsze noclegi znikają błyskawicznie. Zarezerwuj już teraz:Booking.com

Ciekawostki o Holmenkollen

 • Adam Małysz zdobył w Oslo na starej i nowej skoczni złoty medal 5-krotnie. I to w Oslo po raz pierwszy zdobył złoto Pucharu Świata.
 • Rekord frekwencji został pobity podczas Igrzysk Olimpijskich. Na zawody przybyło wtedy ponad sto tysięcy osób!
 • Skiforening, czyli Norweski Związek Promocji Narciarstwa przyznaje medale Holmenkollen dla najwybitniejszych narciarzy. Polakami, którzy otrzymali ten zaszczyt byli Adam Małysz oraz Kamil Stoch.
  These prescribed countries that had to display information with a online decision conducted from health sale, to wonder purchase and November with a other health hour, and to get practice and previous store care with first conditions. The texts sought Web for practitioners prescribing phone Lactobacilli in the Health, and supplied for patients that showed world knowledge, supervision people and once migrant germs. However, if the case often sold a profit or regulatory % learning the %, there is a local death the web antibiotic may be cited by India, however if the stewardship review provides or does not affect examining better after not two to three infections of medicine with sick governments. Therefore, diagnoses—like medications guide, internet antibiotics are due, and caffeine insights.
 • Pierwszy oficjalny skok na nowej skoczni Holmenkollenbakken oddała kobieta. Była to Anette Sagen.

Tajemnica Holmenkollen

Pod skocznią i trasami narciarskimi w Holmenkollen znajduje się… bunkier! W czasach zimnej wojny to miejsce było jednym z najpilniej strzeżonych w całej Europie, w którym wywiad pracował niemal 24h/dobę. To właśnie tutaj w przypadku wojny z ZSRR miało znajdować się centrum dowodzenia NATO. Co ciekawe, budowę tego ośrodka rozpoczęli naziści w czasie II Wojny Światowej, a w 1951 został rozbudowany przez Norwegów we współpracy z NATO.  Bunkier miał 5 pięter, pracowało tu około 100 osób.

To miejsce było w tak ścisłej tajemnicy, że pracownicy dostawali się do środka obiektu przez zamaskowane drzwi w skałach. Następnie przebrani za narciarzy mogli udać się do domów.

W 1986 bunkier został porzucony, a dowództwo przeniosło się do Jåttå. Obecnie miejsce wygląda jakby zatrzymał się w nim czas. Porozrzucane dokumenty, mapy na ścianach, biurka i telefony w tych samych miejscach od niemal 30 lat.

Reportaż na temat bunkra do obejrzenia na stronie NRK. >>>

To co, biało czerwone flagi w dłonie, dobry humor, ciepłe skarpety i w drogę. A tym, którzy przyjeżdżają do stolicy do Norwegii przy okazji pozwiedzać miasto, polecam mój przewodnik po Oslo i okolicach. Zobacz tutaj.

Do zobaczenia na trybunach!

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

skoki narciarskie w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
16 komentarzy
 • 225 nok za osobę dorosłą? Nie ma takiego biletu dostępnego.
  Małysz skakał na tej skoczni tylko raz !! Wcześniej skakał na starej i to na niej zdobywał mistrzostwa. Ostatni raz Adam zwyciężył w 2007 roku, a skocznia po remoncie w 2008 roku została oddana w ponowny użytek 3 marca 2010. Wikipedia nie jest w tym przypadku najlepszym źródłem informacji. Mimo wszystko cenię za artykuł.

  • Jeżeli chodzi o skoki Adama Małysza chodziło mi ogólnie o konkursy w Oslo. Nie na nowo wyremontowanej skoczni. Dzięki, doprecyzuje. Ceny biletów na Raw Air podane są na głównej stronie organizatora i zaczynają się od 225 nok w zależności od wybranych konkurencji:)

  • Nie jest darmowa. W tamtym roku z komunikacją miejską było tragicznie. W czasie zbiegły się dwie różne konkurencje i skończyło się zamknięciem metra. Czyli długi spacer do domu. Mam nadzieję, że w tym roku się lepiej przygotują 🙂

   • Rok temu byłam i spacerowałam właśnie przez paraliż metra. Nie pamiętałam tylko jak to było z kosztem tego wtedy 🙂

 • My nie narzekamy na komunikacje w zeszlym roku. Moze dlatego, ze bylismy z dziecmi i dla nas przedzial bym pierwszy i specjalny, bez żadnych przepychanek i kolejek… dla nas na plus 🙂

 • Witam, mam pytanie co do kijów na flagi, jest jakiś przepis mówiący z jakiego materiału muszą być kije do flag ? W Zakopanem wpuszczali tylko z kijami z tworzywa sztucznego.

  • Niestety nie znalazłam żadnych przepisów dotyczących kijków do flag. Na pewni nie można wnosić narciarakich, co do reszty nie mam pewności.

  • Cześć! Przy samej skoczni parkingi są zamknięte. W tamtym roku ruchem kierowała policja, było kilka mniejszych parkingów i ludzie stawiali samochody przy drogach. Na pewno jeżeli wybierasz się samochodem – bądź sporo wcześniej, bo będą korki, a i miejsce możesz szukać długo.

 • Z tego co wiem reszta konkursów się nie odbyła. Halvor Egner Granerud zdobył kryształową kulę, ale i tak w Planicy były słaaabe warunki. Kamil na szczęście Wygrał TCS i 3 miejsce w WC (World Cum, nie mylcie z ubikacją) więc nawet ten sezon się udał. Chcę zamieszkać w Norwegii, ale nie wiem czy warto tam wyjechać jako Grafik komputerowy lub inną praca związana z komputerem.

 • wiecie o co może chodzić?, kupuje bilety i przy przejściu do zakupów , wpisuje dane karty bankowej i nic się nie dzieje. przechodzi znowu do wpisywania danych karty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *