Skoki narciarskie to mimo upływu lat jedna z ukochanych przez Polaków dyscyplin sportowych. Do dzisiaj pamiętam, z jakim przejęciem oglądało się u mnie w domu każde zawody. Sukcesy Adama Małysza przeżywało się niemal jak własne. Widać to nawet w podczas skoków w Norwegii. Na czas zawodów skocznia w Holmekollen zmienia barwy na biało-czerwone, a frekwencja polskich kibiców jest tak duża, że momentami można mieć wrażenie, że to Zakopane. Skoki narciarskie w Norwegii również cieszą się popularnością.
Skocznia Holmenkollen
Zanim o samych zawodach słów kilka o skoczni. Skocznia Holmenkollen to jedna z wizytówek stolicy Norwegii i obowiązkowy punkt dla wielu odwiedzających Oslo. Skocznia została wybudowa w otoczeniu pięknych lasów, które zimą zamieniają się w centrum narciarstwa dla okolicznych mieszkańców. Te okolice przez cały rok tętnią życiem.
Pierwsza skocznia Holmenkollen została wybudowana już w 1892 roku. Ważną częścią historii tego miejsca był rok 1952 i Igrzyska Olimpijskie, które odbywały się w tym miejscu. Po ponad stu latach użytkowania skoczni w 2008 roku podjęto decyzję o jej całkowitym zburzeniu i wybudowaniu nowego obiektu dla skoczków narciarskich. Skocznię, jaką możemy podziwiać w obecnym kształcie, oddano do użytku 3 marca 2010.
Na Holmenkollen otwarto również Muzeum Narciarstwa, jest również możliwość wjechania na punkt widokowy na samym szczycie. Widoki piękne, można spojrzeć tutaj na Oslo z perspektywy skoczków. W lecie sporą atrakcją jest szansa na zjazd z tego miejsca tyrolką. Tuż obok skoczni znajduje się symulator zjazdów narciarskich. Warto rzucić okiem na skocznię z obu perspektyw, ponieważ zarówno z góry, jak i z dołu robi wrażenie.
W okolicy znajduje się drewniany zabytkowy kościół Holmenkollen, naprzeciwko skoczni czeka na wszystkie niegrzeczne dzieci wielki pomnik Trolla, a 6 minut drogi samochodem od skoczni znajduje się stok narciarski i zimowe centrum sportu w Oslo.
W Muzeum narciarstwa znajduje się również sklep z norweskimi pamiątkami. Kupimy tutaj np. magnesy, wełniane ubrania, buty, figurki trolli. Przed wizytą warto upewnić się, czy skocznia jest otwarta.
Skoki narciarskie w Norwegii 2023
- Oslo – skoki w dniach 9 – 12 marca
- Lillehammer – soki w dniach 13 – 16 marca
- Vikersund – soki w dniach 17 – 19 marca
- Bilety do kupienia
Praktyczne porady
O czym warto pamiętać? Przede wszystkim, jeżeli zależy Wam na punktualnym dotarciu na skocznię, zaplanujcie wyjazd dużo wcześniej. Na miejsce można dotrzeć metrem (strefa 1) np. 1 w stronę Frognerseteren, a droga ze stacji na skocznię zajmuje kilka minut. Jeżeli wybieracie się na skoki samochodem, wyjedźcie z domów jeszcze wcześniej. Korki i szukanie miejsca parkingowego na pewno zajmie sporo czasu. Zwracajcie również uwagę na przepisy, aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci mandatu za złe parkowanie. W tym dniu na pewno najwygodniejszym środkiem lokomocji będą wasze nogi.
Warto wziąć ze sobą coś, na czym będziecie mogli usiąść – zimne, betonowe trybuny nie nadają się do tego w zimie. Specjalne maty do siedzenia możecie bez problemu kupić w większości norweskich sklepów, a ich cena nie rujnuje portfela. Weźcie też coś pysznego do jedzenia i pamiętajcie, że na teren zawodów nie można wnosić alkoholu.
Pamiętaj, aby wybierając się na skoki, zarezerwować nocleg z dużym wyprzedzeniem. Najlepsze noclegi znikają błyskawicznie. Zarezerwuj już teraz:
Ciekawostki o Holmenkollen
- Adam Małysz zdobył w Oslo na starej i nowej skoczni złoty medal 5-krotnie. I to w Oslo po raz pierwszy zdobył złoto Pucharu Świata.
- Rekord frekwencji został pobity podczas Igrzysk Olimpijskich. Na zawody przybyło wtedy ponad sto tysięcy osób!
- Skiforening, czyli Norweski Związek Promocji Narciarstwa przyznaje medale Holmenkollen dla najwybitniejszych narciarzy. Polakami, którzy otrzymali ten zaszczyt byli Adam Małysz oraz Kamil Stoch.
- Pierwszy oficjalny skok na nowej skoczni Holmenkollenbakken oddała kobieta. Była to Anette Sagen.
Druga twarz Holmenkollen
Pod skocznią i trasami narciarskimi w Holmenkollen znajduje się… bunkier! W czasach zimnej wojny to miejsce było jednym z najpilniej strzeżonych w całej Europie, w którym wywiad pracował niemal 24h/dobę. To właśnie tutaj w przypadku wojny z ZSRR miało znajdować się centrum dowodzenia NATO. Co ciekawe, budowę tego ośrodka rozpoczęli naziści w czasie II Wojny Światowej, a w 1951 został rozbudowany przez Norwegów we współpracy z NATO. Bunkier miał 5 pięter, pracowało tu około 100 osób.
To miejsce było w tak ścisłej tajemnicy, że pracownicy dostawali się do środka obiektu przez zamaskowane drzwi w skałach. Następnie przebrani za narciarzy mogli udać się do domów.
W 1986 bunkier został porzucony, a dowództwo przeniosło się do Jåttå. Obecnie miejsce wygląda jakby zatrzymał się w nim czas. Porozrzucane dokumenty, mapy na ścianach, biurka i telefony w tych samych miejscach od niemal 30 lat.
Reportaż na temat bunkra do obejrzenia na stronie NRK. >>>
To co, biało czerwone flagi w dłonie, dobry humor, ciepłe skarpety i w drogę. A tym, którzy przyjeżdżają do stolicy do Norwegii przy okazji pozwiedzać miasto, polecam mój przewodnik po Oslo i okolicach. Zobacz tutaj.
Do zobaczenia na trybunach!
Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.
15 komentarzy
Komentator
25 lutego 2019 at 18:54225 nok za osobę dorosłą? Nie ma takiego biletu dostępnego.
Małysz skakał na tej skoczni tylko raz !! Wcześniej skakał na starej i to na niej zdobywał mistrzostwa. Ostatni raz Adam zwyciężył w 2007 roku, a skocznia po remoncie w 2008 roku została oddana w ponowny użytek 3 marca 2010. Wikipedia nie jest w tym przypadku najlepszym źródłem informacji. Mimo wszystko cenię za artykuł.
Sylwia Smółkowska
25 lutego 2019 at 19:18Jeżeli chodzi o skoki Adama Małysza chodziło mi ogólnie o konkursy w Oslo. Nie na nowo wyremontowanej skoczni. Dzięki, doprecyzuje. Ceny biletów na Raw Air podane są na głównej stronie organizatora i zaczynają się od 225 nok w zależności od wybranych konkurencji:)
Komentarz
25 lutego 2019 at 19:43Czy komunikacja miejska jest w ten weekend darmowa? Jak było w ubiegłym roku?
Sylwia Smółkowska
25 lutego 2019 at 20:05Nie jest darmowa. W tamtym roku z komunikacją miejską było tragicznie. W czasie zbiegły się dwie różne konkurencje i skończyło się zamknięciem metra. Czyli długi spacer do domu. Mam nadzieję, że w tym roku się lepiej przygotują 🙂
Komentarz
26 lutego 2019 at 13:45Rok temu byłam i spacerowałam właśnie przez paraliż metra. Nie pamiętałam tylko jak to było z kosztem tego wtedy 🙂
Ewa
25 lutego 2019 at 21:10My nie narzekamy na komunikacje w zeszlym roku. Moze dlatego, ze bylismy z dziecmi i dla nas przedzial bym pierwszy i specjalny, bez żadnych przepychanek i kolejek… dla nas na plus 🙂
Jacek
6 marca 2019 at 14:09Witam, mam pytanie co do kijów na flagi, jest jakiś przepis mówiący z jakiego materiału muszą być kije do flag ? W Zakopanem wpuszczali tylko z kijami z tworzywa sztucznego.
Sylwia Smółkowska
7 marca 2019 at 12:46Niestety nie znalazłam żadnych przepisów dotyczących kijków do flag. Na pewni nie można wnosić narciarakich, co do reszty nie mam pewności.
Arek
7 marca 2019 at 12:34Witam czy wiecie gdzie znajdę najbliższy dostępny parking pod skocznią?
Sylwia Smółkowska
7 marca 2019 at 12:45Cześć! Przy samej skoczni parkingi są zamknięte. W tamtym roku ruchem kierowała policja, było kilka mniejszych parkingów i ludzie stawiali samochody przy drogach. Na pewno jeżeli wybierasz się samochodem – bądź sporo wcześniej, bo będą korki, a i miejsce możesz szukać długo.
Zu
28 października 2019 at 15:33Ciekawa sprawa z tym bunkrem 🙂 a czy jest on ogólnie dostępny do zwiedzania teraz?
Waldek
14 stycznia 2021 at 16:00Dlaczego ten wpis bloga sygnowany 12 stycznia 2021, a komentarze z 2019 ???
Sylwia Smółkowska
14 stycznia 2021 at 16:06Co roku aktualizuję wpis o informacje dotyczące zawodów w danym roku. 🙂
Skoki Skoki w Zakopanem tududu
25 kwietnia 2021 at 13:10Z tego co wiem reszta konkursów się nie odbyła. Halvor Egner Granerud zdobył kryształową kulę, ale i tak w Planicy były słaaabe warunki. Kamil na szczęście Wygrał TCS i 3 miejsce w WC (World Cum, nie mylcie z ubikacją) więc nawet ten sezon się udał. Chcę zamieszkać w Norwegii, ale nie wiem czy warto tam wyjechać jako Grafik komputerowy lub inną praca związana z komputerem.
Magda
27 marca 2023 at 20:12Czy parking przy skonczni jest darmowy? Jeśli tak, jaki czas postoju jest dozwolony?