...
przewodnik po Trondheim

Przewodnik po Trondheim – co ciekawego zobaczyć?

Sylwia

W samym sercu Norwegii, nad fiordem Trondheimsfjorden, leży kolorowe i ważne z punktu widzenia historii kraju, Trondheim. Miasto nazywane jest również miastem Wikingów, wypełnionym ważnymi dla kraju zabytkami i bogatą historią, która miesza się z nowoczesnym norweskim stylem. Młodzi ludzie w kawiarniach i na ulicach, luźniejsza atmosfera. To wszystko sprawia, że Trondheim wydaje się tętniącym życiem, pełnym zieleni, bardzo przyjaznym miejscem na mapie Norwegii.

Trondheim zaskakuje swoim urokiem wielu turystów, którzy po spędzeniu w mieście weekendu, często wracają po więcej. A co warto zobaczyć w Trondheim? Lista jest długa, a część z atrakcji opisuje poniższy mini przewodnik po Trondheim. Udanego zwiedzania!

atrakcje Trondheim

Historia Trondheim

Wszystko zaczęło się już w 997 roku, kiedy to Olafow Tryggvason założył osadę Kaupangen. Po pewnym czasie nazwa została zmieniona na Nidaros, czyli ujście rzeki Nida. Miasto przez kolejne lata prężnie się rozwijało, pełniło nawet funkcję stolicy Norwegii. To tutaj obradował m.in. parlament i podejmowano najważniejsze dla kraju decyzje (do roku 1217).

Następnie miasto przez długi czas funkcjonowało jako Trondhjem, a ostatecznie pozostało Trondheim. 1 stycznia 1930 roku miejsce ponownie zmieniło nazwę z Trondheim na Nidaros (była to historyczna nazwa tego miasta). Nowa nazwa nie przyjęła się jednak zbyt dobrze i już po roku, 6 marca 1931 roku wrócono do nazwy Trondheim, która funkcjonuje do dzisiaj.

przewodnik po Trondheim

Podobnie jak inne norweskie miasta, również Trondheim ma w swojej historii wiele tragicznych pożarów. Największy miał miejsce w 1681 roku, praktycznie całe miasto zostało wtedy doszczętnie spalone.

Trondheim leży w Trøndelag, w środkowej części kraju. W drugim kwartale 2020 roku w gminie Trondheim mieszkało 205 332 osób, z czego 3005 osób to Polacy (największa mniejszość narodowa w mieście). Jest to trzecia co do wielkości gmina w Norwegii.

Norwegia

Studia w Trondheim

Spacerując po mieście, od razu łatwo zauważyć, że Trondheim to miasto studenckie. Mieści się tutaj Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologi (NTNU), czyli największy uniwersytet w Norwegii. Do 1996 roku w mieście działał Uniwersytetu w Trondheim, którego kontynuacją jest wcześniej wspomniany NTNU. W mieście studiuje co roku około 30-40 tys. studentów z całego kraju i zagranicy. Taka liczba młodych osób ma duży wpływ na ilość organizowanych w mieście wydarzeń, festiwali, wystaw.

Młodzi ludzie oprócz kształcenia w kierunkach ścisłych, edukują się na Akademii Sztuk Pięknych, czy na Konserwatorium Muzycznym.

przewodnik po Trondheim

Przewodnik po Trondheim

Katedra Nidarosdomen

Najważniejszym zabytkiem w Trondheim jest bez wątpienia robiąca olbrzymie wrażenie katedra Nidarosdomen. Jest to również katedra narodowa Norwegii. Kościół został wybudowany nad grobem króla Olafa II Haraldssona, nazywanego królem Wikingów. Decyzja o wybudowaniu katedry zapadła ze względu na liczne pielgrzymki, które przybywały na grób świętego, wtedy jeszcze do drewnianej kapliczki.

przewodnik po Tronheim

Do 2006 roku w katedrze przechowywano królewskie regalia (m.in. korony, miecze itp.), które przeniesiono do Pałacu Arcybiskupiego. Katedra jest również miejscem koronacji norweskich monarchów m.in. dokonano tutaj koronacji Króla Haralda V i Królowej Sonji.

Z kopułą mierzącą ponad 102 metry i iglicą o wysokości 91 metrów, Nidarosdomen jest jednym z największych kościołów tego typu w Skandynawii. Zachwyca niesamowitą gotycką fasadą, wielkością oraz zabytkowymi wnętrzami.

katedra Nidarosdomen
katedra Trondheim

Erkebispegården

Erkebispegården, czyli Pałac Arcybiskupi znajduje się tuż obok Nidarosdomen. Przed laty był to dom biskupów, kapłanów i ważnych dla miasta person. Do 1537 roku pełnił również funkcję centrum administracyjnego kraju. Pałac Arcybiskupi to najstarszy kamienny obiekt tego typu w całej Skandynawii, w którym obecnie przechowywane są norweskie regalia królewskie.

Budynek muzeum został doszczętnie spalony w 1983 roku, a obecne muzeum zostało oddane do użytku po odbudowie w 1997 roku.

Gamle Bybro

Niedaleko Nidarosdomen znajduje się w mojej ocenie najładniejsza część Trondheim.

Spacer zaczyna się przejściem przez oryginalny most tuż nad rzeką Nidelva, czyli Gamle Bybro. Pierwszy most w tym miejscu wybudowano już w 1681 roku, ale nie dotrwał do obecnych czasów. Most, po którym możemy obecnie spacerować to projekt inżyniera Carla Adolfa Dahla, który został zbudowany w 1861 roku. Pierwotnie był to most podnoszony, a jego charakterystyczne drewniane bramy nazywane są „Lykkens portal„, czyli „Portalami Szczęścia”.

W 1967 roku kolejny raz most przebudowano oraz unieruchomiono na stałe mechanizmy służące do podnoszenia. Od 2014 roku miejsce wyłączone jest z ruchu samochodowego.

most w Trondheim
stare miasto w Trondheim

Bryggerekken, Kjøpmannsgat, Bakklandet nad rzeką Nidelva

Po drugiej stronie mostu znajujde się najładniejsza i najciekawsza dla mnie część miasta. Kolorowe, drewniane budynki wzdłuż rzeki, klimatyczne uliczki pełne kawiarni i restauracji oraz uroczych zakamarków. Jeżeli na zwiedzanie Trondheim nie ma się zbyt dużo czasu, koniecznie trzeba przyjść właśnie w to miejsce.

Dawniej ta okolica również tętniła życiem. Handlarze sprzedawali tu swoje towary, budynki pochodzące z z XVIII wieku pełniły funkcję magazynów pełnych najróżniejszych towarów.

co warto zobaczyć w Trondheim
co warto zobaczyć w Trondheim
przewodnik po Trondheim

Spacerując po ulicach Starego Miasta warto pozwolić sobie na błądzenie. Nabrzeże pełne jest drewnianych mostków oraz promenad, z których można lepiej przyjrzeć się dawnym magazynom.

Okolice Bakkldandet mają nawet swoje święto, jest to co rocznie organizowany festiwal pełen jedzenia, atrakcji i ludzi, czyli Bakklandsdagene.

Jedną z najciekawszych atrakcji jest kajakowy spływ rzeką Nidelva. Stare miasto z perspektywy kajaka wygląda równie ciekawie.

co warto zobaczyć w Trondheim
atrakcje Trondheim
strona o życiu w Norwegii

Kristiansten Fortress

Kristiansten Fortress, czyli twierdza Kristiansten znajduje się tuż obok dzielnicy Bakklandet. Twierdza od 1681 roku broniła miasto przed wrogiem. Do 1816 roku była czynnym obiektem wojskowym. W czasie II Wojny Światowej naziści dokonywali w budynkach egzekucji.

Obecnie znajduje się tutaj muzeum i kawiarnia. Jest to również świetny punkt widokowy m.in. do podziwiania zachodów słońca. Wokoło znajduje się średniej wielkości park oraz trasy spacerowe.

 twierdza Kristiansten
punkt widokowy Trondheim
 twierdza Kristiansten

Torget

Centralnym punktem Trondheim jest duży plac na skrzyżowaniu głównych ulic (Kongens gate oraz Munkegata) nazywany Torget lub Torvet. Jest to również dobre miejsce na rozpoczęcie spaceru po mieście.

W samym centrum placu znajduje się pomnik założyciela Trondheim, czyli Olava Tryggvasona. Co ciekawe, posąg jest jednocześnie wskazówką na wielkim zegarze słonecznym, które obejmuje dużą część Torvet.

torget Trondheim

Stiftsgården

Obok centralnego punktu w Trondheim znajduje się największy drewniany budynek tego typu w całej Skandynawii, czyli Stiftsgården z 1774 roku. Stiftsgården ma około 4000 m², w których mieści się 140 pokoi. Obiekt od 1906 roku jest oficjalną królewską rezydencją w mieście, która gościła norweską monarchię podczas czterech koronacji.

Piękne i bogato zdobione wnętrza, które są mieszanką baroku, rokoko i klasycyzmu mogą odwiedzać również turyści. Szczegóły na oficjalnej stronie Stiftsgården.

Tyholttårnet

Najpopularniejszym punktem widokowym w mieście jest mierząca 124 metrów wieża telewizyjna Tyholttårnet. W jej wnętrzach znajduje się dwupiętrowa restauracja Egon. Drugie piętro restauracji jest ruchome, obraca się o 360 w ciągu jednej godziny. Jedząc posiłek można jednocześnie obejrzeć z góry prawie całe miasto.

Osoby, które niekoniecznie chcą zjeść w restauracji posiłek mogą wpaść do Egonu również na kawę, piwo lub drinka. Planując dłuższą wizytę warto zarezerwować wcześniej stolik (restauracja dokonuje rezerwacji tylko 50% swoich miejsc, także bez rezerwacji również warto wybrać się w to miejsce. Możliwe, że będzie trzeba poczekać chwilę na stolik).

Widoki są bardzo ładne, a restauracja w takim nietypowym miejscu robi spore wrażenie.

wieża Tyholttårnet

Muzea w Trondheim

  • Rockheim – norweskie muzeum muzyki popularnej
  • Trondheim Kunstmuseum – Muzeum Sztuki w Trondheim
  • Ringve Musikkmuseum – Muzeum Historii Muzyki Ringve m.in. stare instrumenty
  • Sverresborg Museum – Muzeum Ludowe Trøndelag
  • Trondhjems Sjøfartsmuseum – Muzeum Morskie
muzea w Trondheim
muzea w Trondheim

Ciekawostki o Trondheim

  • W Trondheim ukazuje się najstarszy w kraju dziennik Adresseavisen.
  • Gråkallbanen będąca jedną a trakcji miasta to najbardziej wysunięta na północ linia tramwajowa na całym świecie.
  • Okolice Trondheim były częstym wyborem Wikingów m.in. ze względu na dziką przyrodę i wody bogate w owoce morza i ryby.
  • W mieście znajdują się dwie skocznie narciarskie (K124 oraz K90) w Granåsen.
  • Trampe w Trondheim to pierwszy na świecie wyciąg rowerowy i spora atrakcja turystyczna.
  • W zimie nad miastem można zobaczyć tańczącą na niebie zorzę.
  • Gmina Trondheim ma na swoim terenie aż siedem elektrowni.
  • W Trondheim urodziła się Marit Bjørgen (norweska biegaczka narciarska) oraz Johannes Høsflot Klæbo (biegacz narciarski).
  • Centrum pływackie Pirbadet jest największym krytym kąpieliskiem w Norwegii.

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

życie w Trondheim

Przewodnik po Trondheim to nie jedyny mini przewodnik na stronie Kierunek Norwegia. Znajdziesz tutaj również mini przewodniki po innych norweskich miastach, wystarczy kliknąć w wybrane miasto:

Stolica Norwegii, czyli Oslo >>>

Przepiękne Bergen >>>

Południowa perła, czyli Stavanger >>>

Północ Norwegii, Tromsø >>>

Norwegia
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment
  • Super blog i piękne zdjęcia! Ciekawy wpis o Trindheim, szczególnie dla mnie cenny, bo wkrótce się tam przeprowadzam 🙂 i nie mogę się doczekać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *