...
Przewodnik po Stavanger

Przewodnik po Stavanger – co zobaczyć?

Sylwia

Położone na samym południu Norwegii Stavanger to jedno z największych i najciekawszych norweskich miast. Co roku miasto odwiedzają tysiące osób z całego świata, niektórzy w Stavanger i okolicach spędzają tylko weekend, a dla innych to miejsce, w którym zaczynają swoją długą podróż po Norwegii. Co zobaczyć w Stavanger? Zobacz mini przewodnik po Stavanger.

To warto wiedzieć o Stavanger

Stavanger to miasto ropy naftowej, przetwórstwa rybnego, pięknych plaż, drewnianej architektury i Street art. Nazywane jest Norweską Stolicą Ropy Naftowej, prężnie rozwijającym się ośrodkiem biznesu i klimatycznym początkiem podróży po przepięknych i zaskakujących okolicach.

Historia Stavanger rozpoczęła się już w średniowieczu, a jako gmina miejska funkcjonuje od 1837 roku. Miasto od XIX wieku słynęło z produkcji konserw rybnych produkowanych przez wiele firm na terenie Stavanger. Od 1969 roku Stavanger stało się centrum przemysłu naftowego. Do tej pory w okolicach miasta możemy zobaczyć olbrzymie platformy wiertnicze, zaparkowane przy wybrzeżu.

Aktualnie w mieście Stavanger mieszka 143 840 osób, a największą mniejszością narodową są Polacy (3509 zarejestrowanych osób z Polski). Jest to również od 2019 roku trzeci co do wielkości obszar miejski w Norwegii (225 020 osób).

Przewodnik po Stavanger

Sverd i fjell

Trzy wielkie, majestatyczne miecze wbite w skały tuż nad wodą to niezaprzeczalny symbol Stavanger. Jest to również norweski symbol pokoju, zostały wbite w ziemię, aby nikt nigdy nie musiał ich już używać.

Pomnik znajduje się w tym miejscu od 1983 roku, kiedy to Król Olav V uroczyście go odsłonił. Pomnik wybudowano na pamiątkę bitwy w Hafrsfjord w 872 roku. Wg legend i podań wygrał ją Harald Pięknowłosy, a tym samym Norwegia została zjednoczona w jedno królestwo. Zwycięzcę bitwy sprzed ponad tysiąca lat symbolizuje największy miecz (9,2 metry), pozostałe dwa to władcy, którzy bitwę przegrali.

Autorem pomnika jest Fritz Røed.

Źródło: snl

miecze Stavanger

Stare miasto, czyli Gamle Stavanger

Stare miasto w Stavanger to wąskie, bardzo zadbane, uliczki pomiędzy białymi, niedużymi zabudowaniami. Czuć tutaj powiew nadmorskiego klimatu, który dodatkowo wzmacnia wszechobecna biel, przełamana błękitem i zielenią. W lecie uliczki i przydomowe ogródki kwitną, pachną i dodają jeszcze więcej uroku temu miejscu.

Gamle Stavanger to około 173 drewnianych domów, wybudowanych w większości w XIX wieku. Spacer po tych okolicach nie zajmie więcej niż godzinę. A potem czas na kolejne urocze uliczki.

Stare miasto w Stavanger
atrakcje Stavanger

Fargegaten (Øvre Holmegate)

Po śnieżnobiałych ulicach Starego Miasta czas na dużą odmianę. Fargegaten to najbardziej kolorowa ulica w Norwegii, nazywana nawet norweską wersją Notting Hill! Pomysłodawcą tego barwnego miejsca w 2005 roku był fryzjer Tom Kjørsvik, który chciał ożywić i wyróżnić tę okolicę. Domy zostały pomalowane zgodnie z projektem Craiga Flannagana. Oprócz kolorowych elewacji w wielu zakamarkach znajdują się ciekawe murale.

Fargegaten to tętniące życie od świtu do zmierzchu centrum miasta. Jeżeli chcecie poprzyglądać się dokładniej tej kolorowej zabudowie, na spacer wyruszcie wcześnie rano, koniecznie przed otwarciem restauracji.

Wybierasz się do Stavanger? Więcej ciekawych miejsc w Stavanger i w okolicach (bliższych i dalszych oraz całym regionie Rogaland) znajdziesz w najnowszym przewodniku po Norwegii. W pierwszej części przewodnika po Norwegii znajdziesz opis najciekawszych miejsc w 8 południowych i środkowych regionów, które obfitują w absolutnie rewelacyjne miejsca, również w Stavanger i okolicach.

przewodnik po Norwegii
fargegaten Stavanger
co zobaczyć w Stavanger
fagegaten stavanger
Popołudniami ulica tętni życiem.

Spacer po Stavanger

Fargegaten to dobre miejsce, żeby zacząć spacer po centrum Stavanger. Warto wybrać się do portu, pochodzić po najbliższych ulicach. Dużo tutaj ładnej architektury, a przy dobrej pogodzie można poczuć typowo nadmorski klimat.

centrum Stavanger
atrakcje w Stavanger
przewodnik po stavanger
port w Stavanger
co zobaczyć w Sstavanger

Street Art

Spacerując po Stavanger nie da się nie zauważyć chociaż kilku przyciągających wzrok murali. Stavanger to norweska stolica street art, na co duży wpływ ma organizowany od 2001 roku festival NuArt Festival. Jest to międzynarodowe wydarzenie, które przyciąga co roku na norweskie wybrzeże twórców i miłośników Street art z całego świata. Każda edycja tego festivalu to kolejne piękne murale na ulicach miasta, dyskusje o sztuce, wystawy. Osoby interesujące się sztuką znajdą dla siebie w Stavanger wiele interesujących miejsc. W 2008 roku Stavanger i Sandnes były europejską stolicą kultury.

street art stavanger
norwegia lgbt

Sola Strand

Norweskie wybrzeże usiane jest setkami plaż. Wiele z nich to skały, kamienie, żwir. Plaże w okolicach Stavanger wyróżniają się białym piaskiem, lazurową wodą. Najpopularniejszą plażą w Stavanger jest Sola Strand. W ciepłe dni przyciąga tłumy Norwegów i turystów.

Atrakcje w Norwegii
plaża Sola

Latarnie w okolicach Stavanger

Latarnia Fjøløy znajduje się w bardzo cichej okolicy, około 30 km od centrum miasta. Historia tego miejsca zaczęła się już w 1866 roku, kiedy to powstała tutaj pierwsza latarnia. Przez lata z dala od innych mieszkały tutaj rodziny latarników, a ich domy możemy oglądać do tej pory. Fjøløy fyr otoczona jest lazurową wodą, plażami, zielonymi łąkami, na których w lecie pasą się dziesiątki owiec. Norwegowie często określają takie miejsca słowem „idyllisk”, czyli „iddylicznie”. To najlepszy opis okolic Fjøløy.

Latarnia Fjøløy
latarnie w Stavanger
latarnie na południu Norwegii
przewodnik po Stavanger