Położone na samym południu Norwegii Stavanger to jedno z największych i najciekawszych norweskich miast. Co roku miasto odwiedzają tysiące osób z całego świata, niektórzy w Stavanger i okolicach spędzają tylko weekend, a dla innych to miejsce, w którym zaczynają swoją długą podróż po Norwegii. Co zobaczyć w Stavanger? Zobacz mini przewodnik po Stavanger.
To warto wiedzieć o Stavanger
Stavanger to miasto ropy naftowej, przetwórstwa rybnego, pięknych plaż, drewnianej architektury i Street art. Nazywane jest Norweską Stolicą Ropy Naftowej, prężnie rozwijającym się ośrodkiem biznesu i klimatycznym początkiem podróży po przepięknych i zaskakujących okolicach.
Historia Stavanger rozpoczęła się już w średniowieczu, a jako gmina miejska funkcjonuje od 1837 roku. Miasto od XIX wieku słynęło z produkcji konserw rybnych produkowanych przez wiele firm na terenie Stavanger. Od 1969 roku Stavanger stało się centrum przemysłu naftowego. Do tej pory w okolicach miasta możemy zobaczyć olbrzymie platformy wiertnicze, zaparkowane przy wybrzeżu.
Aktualnie w mieście Stavanger mieszka 143 840 osób, a największą mniejszością narodową są Polacy (3509 zarejestrowanych osób z Polski). Jest to również od 2019 roku trzeci co do wielkości obszar miejski w Norwegii (225 020 osób).
Przewodnik po Stavanger
Sverd i fjell
Trzy wielkie, majestatyczne miecze wbite w skały tuż nad wodą to niezaprzeczalny symbol Stavanger. Jest to również norweski symbol pokoju, zostały wbite w ziemię, aby nikt nigdy nie musiał ich już używać.
Pomnik znajduje się w tym miejscu od 1983 roku, kiedy to Król Olav V uroczyście go odsłonił. Pomnik wybudowano na pamiątkę bitwy w Hafrsfjord w 872 roku. Wg legend i podań wygrał ją Harald Pięknowłosy, a tym samym Norwegia została zjednoczona w jedno królestwo. Zwycięzcę bitwy sprzed ponad tysiąca lat symbolizuje największy miecz (9,2 metry), pozostałe dwa to władcy, którzy bitwę przegrali.
Autorem pomnika jest Fritz Røed.
Źródło: snl
Stare miasto, czyli Gamle Stavanger
Stare miasto w Stavanger to wąskie, bardzo zadbane, uliczki pomiędzy białymi, niedużymi zabudowaniami. Czuć tutaj powiew nadmorskiego klimatu, który dodatkowo wzmacnia wszechobecna biel, przełamana błękitem i zielenią. W lecie uliczki i przydomowe ogródki kwitną, pachną i dodają jeszcze więcej uroku temu miejscu.
Gamle Stavanger to około 173 drewnianych domów, wybudowanych w większości w XIX wieku. Spacer po tych okolicach nie zajmie więcej niż godzinę. A potem czas na kolejne urocze uliczki.
Fargegaten (Øvre Holmegate)
Po śnieżnobiałych ulicach Starego Miasta czas na dużą odmianę. Fargegaten to najbardziej kolorowa ulica w Norwegii, nazywana nawet norweską wersją Notting Hill! Pomysłodawcą tego barwnego miejsca w 2005 roku był fryzjer Tom Kjørsvik, który chciał ożywić i wyróżnić tę okolicę. Domy zostały pomalowane zgodnie z projektem Craiga Flannagana. Oprócz kolorowych elewacji w wielu zakamarkach znajdują się ciekawe murale.
Fargegaten to tętniące życie od świtu do zmierzchu centrum miasta. Jeżeli chcecie poprzyglądać się dokładniej tej kolorowej zabudowie, na spacer wyruszcie wcześnie rano, koniecznie przed otwarciem restauracji.
Wybierasz się do Stavanger? Więcej ciekawych miejsc w Stavanger i w okolicach (bliższych i dalszych oraz całym regionie Rogaland) znajdziesz w najnowszym przewodniku po Norwegii. W pierwszej części przewodnika po Norwegii znajdziesz opis najciekawszych miejsc w 8 południowych i środkowych regionów, które obfitują w absolutnie rewelacyjne miejsca, również w Stavanger i okolicach.
Spacer po Stavanger
Fargegaten to dobre miejsce, żeby zacząć spacer po centrum Stavanger. Warto wybrać się do portu, pochodzić po najbliższych ulicach. Dużo tutaj ładnej architektury, a przy dobrej pogodzie można poczuć typowo nadmorski klimat.
Street Art
Spacerując po Stavanger nie da się nie zauważyć chociaż kilku przyciągających wzrok murali. Stavanger to norweska stolica street art, na co duży wpływ ma organizowany od 2001 roku festival NuArt Festival. Jest to międzynarodowe wydarzenie, które przyciąga co roku na norweskie wybrzeże twórców i miłośników Street art z całego świata. Każda edycja tego festivalu to kolejne piękne murale na ulicach miasta, dyskusje o sztuce, wystawy. Osoby interesujące się sztuką znajdą dla siebie w Stavanger wiele interesujących miejsc. W 2008 roku Stavanger i Sandnes były europejską stolicą kultury.
Sola Strand
Norweskie wybrzeże usiane jest setkami plaż. Wiele z nich to skały, kamienie, żwir. Plaże w okolicach Stavanger wyróżniają się białym piaskiem, lazurową wodą. Najpopularniejszą plażą w Stavanger jest Sola Strand. W ciepłe dni przyciąga tłumy Norwegów i turystów.
Latarnie w okolicach Stavanger
Latarnia Fjøløy znajduje się w bardzo cichej okolicy, około 30 km od centrum miasta. Historia tego miejsca zaczęła się już w 1866 roku, kiedy to powstała tutaj pierwsza latarnia. Przez lata z dala od innych mieszkały tutaj rodziny latarników, a ich domy możemy oglądać do tej pory. Fjøløy fyr otoczona jest lazurową wodą, plażami, zielonymi łąkami, na których w lecie pasą się dziesiątki owiec. Norwegowie często określają takie miejsca słowem „idyllisk”, czyli „iddylicznie”. To najlepszy opis okolic Fjøløy.
Tuż obok latarni znajduje się prawdziwa skarbnica wiedzy o II Wojnie Światowej w Norwegii, czyli Fort Fjøløy wybudowany wiosną 1941 roku. Na miejscu można obejrzeć m.in. bunkry, schrony, budynki wojskowe. Tereny wojskowe zostały oddane do użytku publicznego w 2010 roku. Osoby interesujące się II Wojną Światową powinny odwiedzić ten fort, a na zwiedzanie przeznaczyć minimum 2h.
Okolice Stavanger
Opis szlaku na wodospad Månafossen>>>
Muzea i zabytki w Stavanger
Norsk Hermetikkmuseum – czyli Norweskie Muzeum Konserw. Przed laty wielu mieszkańców Stavanger zarabiało na życie pracując w jednym z wielu zakładów produkujących konserwy rybne. To miejsce opowiada historię życia tych ludzi,
Museum Stavanger – miejsce, w którym dowiemy się więcej o historii tego miasta.
Stavanger Maritime Museum – Muzeum Morskie, w zabytkowych wnętrzach.
Norsk Oljemuseum – muzeum, które z zewnątrz wygląda jak platforma wiertnicza. Na miejscu duża dawka wiedzy o ropie naftowej w Norwegii.
Noclegi w Stavanger
Pamiętaj, aby zarezerwować nocleg jak najszybciej. W ostatnich miesiącach ceny noclegów w Norwegii poszybowały w górę, a ciekawe noclegi w dobrych lokalizacjach znikają błyskawicznie. Sprawdź dostępne noclegi poniżej:
Mini przewodnik po Stavanger
Stavanger i okolice będą sporym zaskoczeniem dla osób, które kojarzą tę część Norwegii tylko i wyłącznie z plażami. Oprócz białego piasku i lazurowej wody to również bardzo górzyste tereny, z pięknymi fiordami, z niezliczoną ilością szlaków trekkingowych i malowniczymi dolinami. Tutaj nadmorski klimat miesza się z tym typowo górskim. Region Stavanger jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie potrafią się zdecydować: morze, czy góry? W tych okolicach znajduje się i jedno i drugie.
Stavanger oprócz tego, że jest atrakcyjnym miastem to również świetne miejsce do ruszenia w dalszą drogę, kto wie, może aż na daleką północ. Udanych podróży!
Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!
Stavanger urokliwe miejsce już chyba zawsze z miejscem wypadowym na Preikestolen biędzie mi się kojarzyło.
Pozdrawiam
Dodajesz wpisy z taką częstotliwoscią, że cieszy mnie to:)
Blogów Ci multum, a większa połowa (o ile taka jest) o Stavanger nadaje. Wyczytać można kalumnie i pomówienia, że bitwy na Hafrsfjordzie to tak naprawdę nie było nie miała miejsca. Owszem, jest opisana w sagach ale wiadomo sagi to mieszanina baśni i prawdy. Naukowcy chcą zeskanować cały fjord w poszukiwaniu jakichkolwiek dowodów na potwierdzenie tej bitwy.Póki co tylko chcą.
I bądź tu mądry.
?
Nie w spodniach i nie w kapeluszu tym razem.
,że tak dodam.
Też ślicznie ?
Dziękuje! Czasami udaje się zdjąć kurtkę przeciwdeszczową 🙂
Dz.dobry! Stavanger od Oslo dzieli kilkaset kilometrów.Jak logistycznie to układasz?
Trasport własny?Nocleg wynajmujesz?Wyjazd weekendowy czy dłuższy? I kultowe na blogach pytanie:jakim sprzętem robisz zdjęcia,filmy?Bedę uradowana gdy zechcesz o tym napisać.
Pozdro!
Hej, bardzo różnie, czasami są to dłuższe wyjazdy, czasami weekendy. Nie pracuję na etacie, ale prowadzę własną działalność stąd po prostu mogę pracować w różnych miejscach. Jeżeli chodzi o sprzęt to Nikon D5300 🙂 Pozdrawiam!
Miejsce urokliwe turystycznie i latem. Dla Polaków mieszkających i pracujących tutaj już tak rajsko nie jest.