W stolicy Norwegii mieszkam ponad trzy lata. To miasto i jego okolice nie mają przede mną już żadnych tajemnic. Wiem, co robić, gdy pada deszcz, gdzie wybrać się w słoneczne dni lub co odwiedzić w zimie. Oslo poznałam od podszewki, z tej dobrej strony i tej mniej fajne. Czy warto tu przyjechać? Na pewno, bo to miasto, w którym możesz spędzić czas nad wodą, pływać statkiem, zwiedzać okoliczne wyspy, możesz pójść w góry, jeździć na nartach i oglądać skoki narciarskie. W Oslo masz niezwykłe poczucie bliskości przyrody, miasto otoczone jest lasami i wodą. Chcesz wyskoczyć nad jezioro, pochodzić po lesie? Żaden problem.
Czas start! Na razie zapraszam na mini przewodnik po Oslo. Zabieram Was na wycieczkę po tym mieście i postaram się odpowiedzieć na pytanie: co zobaczyć w Oslo?
We wpisie poniżej znajdziesz kilka ciekawych miejsc w Oslo i okolicach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do zakupu mojego przewodnika o Oslo. To kompendium wiedzy i inspiracji, dla każdego odwiedzającego stolicę Norwegii. Znajdziesz w nim:
- bardzo dużo praktycznych informacji związanych z przyjazdem do Oslo (m.in. lotniska, komunikacja, wynajem auta),
- najlepsze punkty widokowe w mieście i okolicach,
- zarówno miejsca, w których poczujesz miejskie życie, jak i takie, w których odpoczniesz z dala od miejskiego zgiełku,
- wzgórza, jeziora, piękne lasy,
- najciekawsze szlaki na leśne wędrówki,
- dużo miejsc, w które możesz wybrać się na spacer,
- gotowy weekendowy plan zwiedzania Oslo,
- plan na weekend poza stolicą, zarówno jednodniowy jak i weekendowy,
- odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o stolicę Norwegii,
- fajne restauracje i budżetowe noclegi,
- mnóstwo moich wskazówek,
- najbardziej fotograficzne/instagramowe miejsca w tym mieście,
- dołączysz do zamkniętej grupy na Facebooku, na której na bieżąco dodaje najciekawsze wydarzenia i zdjęcia z Oslo i okolic,
- i wiele, wiele więcej!
Jak dojechać z lotniska do Oslo?
Lotnisko Sandefjord Torp
Pierwszą rzeczą, o której warto wspomnieć à propos wizyty w stolicy Krainy Fiordów jest to, że lotnisko Torp nie jest w Oslo. Nie jest nawet „pod” Oslo. Port lotniczy Sandefjord-Torp oddalony jest o 120 km od stolicy. Jak tam dotrzeć? Ja korzystam zawsze z jednej z 3 opcji:
*pociąg
Z lotniska na stację kolejową możecie dojechać bezpłatnym autobusem (nr 175, przystanek przed wejściem na lotnisko, podróż autobusem trwa aż 4 minuty). Bilety można kupić na lotnisku w automacie (można płacić kartą) tuż przed wyjściem z lotniska lub w pociągu. Możecie również kupić bilet przy użyciu aplikacji ruter. Rozkład jazdy znajdziecie również na stronie ruter.no.
*bus
Po wyjściu z budynku lotniska na pewno zauważycie Panów z tabliczkami, na których znajdują się różne nazwy firm. Są to zazwyczaj osoby polskojęzyczne. Warto zarezerwować przejazd online jeszcze z Polski. Informacje o firmach transportowych znajdziecie wpisując w wyszukiwarce: „busy z lotnika Torp”.
Transport z lotniska Gardermoen jest dużo prostszy. Tuż przy lotnisku znajduje się stacja kolejowa. Jest to część lotniska. Stamtąd pociągiem dostaniecie się do centrum Oslo w 23 minuty. Możecie skorzystać również z Flytoget, ale ceny biletów są wyższe.
Wynajem auta [reklama]
Jeżeli wybierasz się do Oslo, ale chcesz pozwiedzać nie tylko miasto, lecz również bliższe i dalsze okolice stolicy Norwegii, warto rozważyć wynajem auta. Wynajem auta polecam szczególnie jeżeli to z Oslo chcesz ruszyć w dalszą podróż, najczęściej w podróż nad fiordy (które są znacznie oddalone od stolicy Norwegii). W wypożyczalni Oslo Bilutleie możesz skorzystać z pomocy polskojęzycznej obsługi (strona internetowa dostępna jest również w języku polskim). Samochód możesz odebrać m.in. na lotnisku Oslo Gardermoen lub w Oslo.
Noclegi
Pamiętaj, aby zarezerwować nocleg jak najszybciej. W ostatnich miesiącach ceny noclegów w Oslo poszybowały w góry, a ciekawe noclegi w dobrych lokalizacjach znikają błyskawicznie. Polecam noclegi w:
- Citybox Oslo, super lokalizacji – sprawdź i zarezerwuj tutaj.
- HI Oslo Haraldsheim – opcja budżetowa, śniadanie i parking w cenie – sprawdź i i zarezerwuj tutaj.
- Hotel Bristol – ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel w samym centrum miasta – sprawdź i i zarezerwuj tutaj.
Przewodnik po Oslo – atrakcje
Las
Vettakollen to niezbyt wysokie wzgórze, z którego możemy rzucić okiem na panoramę miasta. Widoki piękne, jest las, czuć trochę bardziej klimat Norwegii. Stąd ruszamy w dalszą drogę, w kierunku jeziora Sognsvann. Tutaj możemy w wyznaczonych do tego miejscach rozpalić ognisko, w lecie ochłodzić się w jeziorze, a w zimie pojeździć na biegówkach. Z Vettakollen możemy ruszyć również w przeciwnym kierunku i odwiedzić skocznię Holmenkollen. Jak dojechać, co zobaczyć i inne przydatne informacje poniżej:
Wyspy
Nie wyobrażam sobie pobytu w Oslo bez wizyty chociaż na jednej z otaczających miasto wysp. To taka wisienka na torcie, a dodatkowym atutem jest to, że na trasie wodnej obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Jeżeli zaopatrzyliście się w np. bilet dobowy, możecie bez problemu wybrać się na którąś z wysepek. A jest w czym wybierać! Na wyspach są plaże, widoczki, zabytki. Samo przepłynięcie się statkiem to ciekawa atrakcja. Najpopularniejsze wyspy w okolicy to Gressholmen i Langøyene oraz Hovedøya. Na każdą z tych wysp dopłyniemy z centrum Oslo, Aker Brygge.
W okolicy Oslo znajduje się jeszcze masa fajnych wysp m.in. Kalvøya w Sandvice, Nesøya oraz Brønnøya.
Wzgórza
Oprócz wysp Oslo otacza również sporo wyższych i niższych wzgórz. Wizyta na chociaż jednym z takich punktów widokowych to obowiązkowy punkt wycieczki do stolicy Norwegii. Najładniejsze wzgórze to moim zdaniem wcześniej wspomniane Vettakollen. Kolejny szczyt to Grefsenkollen z najfajniej zlokalizowaną w całym Oslo kawiarnią. Jest to też jedno z lepszych, o ile nie najlepsze, miejsce do podziwiania zachodu słońca.
Natomiast na pewno najbardziej popularnym wzgórzem jest wzgórze Ekeberg. To właśnie widok z tego miejsca zainspirował Edvarda Muncha do namalowanie jednego z najsłynniejszych obrazów na świecie – Krzyk.
Skoro najważniejsze punkty zwiedzania miasta mamy już za sobą, teraz czas na te najbardziej popularne, które spokojnie możecie obejrzeć maksymalnie w weekend.
Rzeka
Spacer wzdłuż rzeki Akerselva to dobry sposób na zwiedzenie stolicy Norwegii. Spacerując brzegiem poznajemy różne dzielnice Oslo, możemy zobaczyć różnice pomiędzy poszczególnymi częściami miasta i poznać codzienne życie mieszkańców. Jeżeli wybierasz się na jednodniową wycieczkę po Oslo, to chyba nie ma lepszego sposobu na poznanie tego miasta. Akerselva otoczona jest lasami, parkami i oryginalną architekturą. To zielone płuca stolicy Norwegii. Szczegóły tego naprawdę przyjemnego spaceru przez całą stolicę opisałam tutaj >>>>
Opera
Poruszając się po mieście komunikacją miejską, zaczynacie Wasz spacer od dworca Oslo Sentralstasjon. Kilka kroków i Waszym oczom ukaże się jedna z największych atrakcji miasta – niezywkła Opera. Jest to niebywała gratka dla osób interesujących się architekturą, projekt Opery nagrodzono wieloma prestiżowymi nagrodami. Spacer po dachu Opery jest darmowy i możliwy przez cały rok. To jedno z popularniejszych miejsc w Oslo, które każdego roku przyciąga tłumy turystów. To również wdzięczny obiekt do fotografowania, pamiątkowe zdjęcie na dachu – obowiązkowe. Koszt budowy Opery wynosił około 4,5 miliardów koron i jest to największy budynek kulturalny, który powstał w Norwegii w ciągu ostatnich 700 lat. Za projekt budynku odpowiedzialne było sławne na całym świecie biuro architektoniczne Snøhetta, które zaprojektowało m.in. pawilon wejściowy do Muzeum 11 września w Nowym Jorku.
Twierdza Akershus
Po dawce nowoczesności czas na odrobinę historii. Z Opery spacerkiem (około 15 minut) dojdziecie do twierdzy Akershus, mijając po drodze wiele zabytkowych, przyciągających oko kamienic. Sama twierdza została wybudowana w XIII wieku i przez lata pełniła funkcję obronną Oslo. Jest to potężny, zabytkowy kompleks, w którym obecnie znajdują się muzea oraz grobowce rodziny królewskiej. Zwiedzanie jest darmowe przez cały rok, a na miejscu znajdziemy czynny latem mały sklepik z pamiątkami.
Ratusz w Oslo
Po drodze na Aker Brygge mijamy wielki budynek, który zarówno w mieszkańcach Oslo, jak i turystach, budzi skrajne emocje. Jest to ratusz, w którym siedzibę mają obecne władze stolicy Norwegii. W jednej z auli ratusza, co roku odbywa się ceremonia wręczenia pokojowej Nagrody Nobla. To tutaj przyznawane jest również obywatelstwo norweskie.
Bez problemu możemy wejść również do środka budynku. Jest to mała galeria sztuki z pięknymi rysunkami na ścianach. Są również prezentacje dotyczące Nagrody Nobla oraz zdjęcia z wręczenia tego prestiżowego wyróżnienia. Ratusz można zwiedzać również wraz z przewodnikiem, w określonych godzinach, a aktualne informacje znajdziemy na oficjalnej stronie ratuszu.
Aker Brygge i Tjuvholmen
Aker Brygge to miejsce, w którym króluje nowoczesna architektura i nadmorski klimat. To tutaj znajdują się super drogie restauracje i najdroższe mieszkania w Norwegii (najdroższe kosztowało około 236 milionów koron). Nawet same klatki schodowe przypominają mini galerie sztuki. Budynki kształtem i wykonaniem nawiązują oczywiście do łodzi. Nie zabraknie tu elementów drewnianych, miedzianych, wielu stylowych detali. Każdy fan nowoczesnej architektury powinien czerpać sporo przyjemności ze spaceru po tych okolicach.Każdy element tego miejsca jest dokładnie przemyślany. Aker Brygge to również świetne miejsce na wieczorny spacer, zwłaszcza latem.
Deptak na Karl Johans Gate oraz Parlament
Spacer reprezentacyjną ulicą Oslo, do której z Aker Brygge dotrzemy w 5 minut, polecam zacząć od zwiedzania Parlamentu (Storting). Spacerując na Karl Johans Gate, mijamy wiele zabytkowych kamienic, teatr narodowy, przytulne restauracje oraz eleganckie hotele. Jeżeli wybieracie się do Oslo w grudniu – w centrum tuż obok parlamentu jest klimatyczny jarmark bożonarodzeniowy, na którym możecie napić się grzanego wina, posiedzieć przy ognisku oraz poćwiczyć umiejętności łyżwiarskie na lodowisku w samym centrum jarmarku. Latem w tym miejscu znajduje się duża fontanna. Idąc w dół ulicy, dotrzemy do Pałacu Królewskiego.
Pałac Królewski
Jest to oficjalna siedziba monarchów norweskich, położona w samym centrum Oslo. To miejsce, w którym podczas największego święta Norwegów – 17 maja, gromadzi się niemal cała Norwegia, aby pozdrowić rodzinę królewską. Przed pałacem wartę pełni Gwardia Królewska. Chcecie zobaczyć zmianę warty przed pałacem Królewskim w Oslo? Bądźcie na miejscu około godziny 13:30.
Vigelandsparken
Vigelandsparken jest największym parkiem w stolicy Norwegii, w którym Gustav Vigelanda stworzył 212 rzeźb, które przedstawiają ponad 600 postaci. Wszystkie elementy tego miejsca, zaczynając od bramy wejściowej, a kończąc na przepięknych fontannach, zostały dopracowane w ostatnim szczególe. Ten park to odwzorowanie ludzkich emocji. Od wzruszenia, radości, po złość i smutek. Vigelandsparken warto zobaczyć o każdej porze roku (moja ulubiona to jesień). Wejście do parku jest darmowe, a park otwarty jest 24h/7.
Macie ochotę na więcej kwiatów i pięknych roślin? Wpadnijcie koniecznie do ogrodu botanicznego! >>>
Alternatywą jest pięknie położony park Bogstad Gård >>>
Okolice Oslo
Przyjeżdżacie do stolicy na dłużej? Koniecznie zobaczcie bliższe i dalsze okolice tego miasta. Tuż obok znajduje się kilka perełek, które na pewno sprawią, że wyjazd będzie jeszcze ciekawszy. To moje ulubione i sprawdzone miejsca w bliższych i dalszych okolicach, w końcu przewodnik o Oslo nie może obejść się bez tych miejsc:
Więcej relacji i zdjęć z Oslo znajdziecie na bieżąco na moim Instagramie oraz w PRZEWODNIKU PO OSLO I OKOLICACH.
Miłego zwiedzania! 🙂
Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!
5 komentarzy
Paula
23 lipca 2020 at 10:37A gdzie zaparkować samochód w Oslo?
marcin
4 sierpnia 2020 at 11:24witam,
piekny opis Oslo!
bardzo ładne ujęcia, miasto wygląda tyak pieknie…
czy bilety na zwiedzanie czy pociąg można kupić za posrednictwem polskiej karty?
Sylwia Smółkowska
4 sierpnia 2020 at 13:40Tak 🙂
Stanley
1 kwietnia 2021 at 19:41Jak zawsze rewelacyjny wpis i te zdjęcia! 🙂 Cuuudne! Ja osobiście polecam spacer wzdłuż rzeki Akerselva, gdzie oprócz 20 wodospadów znajdziemy także 20+ mostów. Dla lubiących bardziej spektakularne widoki wzgórze Vettakollen. Nie wiem czemu, ale mam taki straszny sentyment do tego wzgórza. Może to po prostu przez te widoki 🙂
Pozdrawiam 🙂
Sylwia Smółkowska
1 kwietnia 2021 at 19:50Dziękuję! 🙂