Tromsø nazywane było dawniej Wrotami do Arktyki. To tutaj rozpoczynali swoje wielkie wyprawy najwięksi podróżnicy i odkrywcy jak np. Roald Amundsen. Mimo upływu lat Tromsø dalej pozostaje miejscem, w którym swoją wędrówkę po przepięknych północnych krańcach Norwegii, rozpoczyna wiele osób. Małe miasto znajdujące się na wyspie, przyciąga jak magnes spragnionych zimy, zorzy, dnia polarnego i zjawiskowych gór. Zatem co zobaczyć w Tromsø?
Historia Tromsø
Tromsø otrzymało prawa miejskie w 1794 r , będąc jeszcze bardzo małą osadą. Od tego czasu miasto z roku na rok zwiększało swoją populację oraz popularność. Rozwijał się również port i zwiększano ilość poławianych ryb oraz polowań. Oprócz tego, że miasto nazywano Wrotami do Arktyki, pojawiło się określenie „Paryż Północy”. Powstało sporo wersji, skąd akurat taka nazwa. Ta najbardziej prawdopodobna związana jest po prostu z ubiorem mieszkańców dawnego Tromsø. Byli bardziej eleganccy od reszty mieszkańców kraju. W czasie Drugiej Wojny Światowej Tromsø było przez moment siedzibą norweskiego rządu.
Kilka znaczących dat w historii miasta:
- 1252r. – budowa pierwszego kościoła na Tromsøya i jednocześnie najbardziej wysuniętego na północ na świecie.
- 1861 r. budowa Katedry w Tromsø, która jest jedyną drewnianą katedrą w kraju
- 1877 r. – założenia miejscowego browaru Mack
- 1927r. – otwarcie obserwatorium zorzy polarnej.
- 1964 r. – otwarcie lotniska Tromsø
- 1972 r.– powstanie Uniwersytetu w Tromsø
- 1998 r. – Norweski Instytut Polarny zostaje przeniesiony z Oslo do Tromsø
Tromsø aktualnie
Tromsø znajduje się aż 350 km za kołem podbiegunowym. W wyobrażeniach wielu osób to miejsce z wieczną zimę i gigantycznymi mrozami. Rzeczywistość jest jednak inna. Średnia temperatura w ciągu roku to co prawda tylko 2 °C, ale zimowe temperatury są bardzo zbliżone do tych, jakie panują np. w Oslo. Najzimniej jest tutaj w styczniu, średnio -4.7 °C. Najniższa odnotowana kiedykolwiek temperatura to -18,4 °C, a najwyższa to 30,2 °C (zarejestrowana w lipcu 1972). Skąd takie nietypowe dla tego położenia geograficznego temperatury? To zasługa prądu zatokowego.
W Tromsø występuje noc i dzień polarny. Ciemności w przybliżeniu zaczynają się pod koniec listopada i trwają do połowy stycznia. Cały czas jasno jest natomiast od połowy maja do końca lipca. Obecnie Tromsø jest największym miastem na północy. Cały region zamieszkuje około 76 734 osób.
Co zobaczyć w Tromsø?
Kolejka Fjellheisen /Fløya
Kolejka linowa w Tromsø powstała w 1961 roku. Inwestorem była norweska firma Brødrene Jakobsens Reder, która zajmowała się m.in. rybołówstwem, wyprawami arktycznymi, polowaniami. Symbole spółki, czyli niedźwiedź polarny i foka, do tej pory zdobią wagony kolejki.
Podróż kolejką trwa nie więcej niż 4 minuty, z poziomu 50 m n.p.m, dojeżdżamy do 421 m n.p.m. Punkt końcowy nazywa się Storsteinen. A potem to już tylko świetne widoki! Możemy stąd spojrzeć na całe miasto z góry, dopiero z tej perspektywy widzimy, że Tromsø to naprawdę wyspa. Oprócz tego dookoła można podziwiać wysokie, majestatyczne góry. Jeżeli wjeżdżasz na górę, głównie po to, żeby obejrzeć Tromsø, godzina będzie wystarczająca. Polecam jednak udać się w długi spacer. To też świetne miejsce do oglądania wschodu lub zachodu słońca.
Na górze znajduje się kawiarnia, punkt widokowy, sklep z pamiątkami. To również jedno z miejsc, z których można polować na zorzę. Bilety można kupić zarówno na miejscu, jak i online. Przed kolejką znajduje się płatny parking, jeżeli wybierasz się w to miejsce samochodem, przygotuj się na opłaty. Godziny otwarcia oraz ceny znajdują się na oficjalnej stronie >>>
W lecie na szczyt można dostać się również z pomocą własnych nóg. Trekking zajmuje do około godziny, trasa zaczyna się na prawo od kolejki. Druga opcja to wejście na Fløya, które rozpoczyna się we Fløyvegen. Szlak to około 1200 schodów wybudowanych przez Szerpów.
Planujesz podróż do Tromsø lub po północnej Norwegii? Najciekawsze miejsca na archipelagu znajdziesz na interaktywnych mapach północy Norwegii i Lofotów. 1000+ wyselekcjonowanych, uporządkowanych miejsc w Google Maps. Na tej mapie znajdują się najlepsze miejsca w środkowej i północnej części kraju – na Lofotach, w Trøndelag, Nordland, Troms oraz Finnmark.