...
norweska rodzina królewska

Norweska rodzina królewska

Sylwia

Norweska rodzina królewska postrzegana jest na świecie jako dość liberalna. Znając historię tego dworu, ciężko się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Inne określenia, jakie udało mi się znaleźć na ich temat to m.in. zabawni, „ludzcy”, łamiący wiele konwenansów, aktywni. Przez zagraniczne media nazywani są nawet jedną z najfajniejszych rodzin królewskich na świecie. Sondaże przeprowadzane w Norwegii pokazują również, że norweska rodzina królewska lubiana jest przede wszystkim przez swoich rodaków.

Zacznijmy jednak od początku!

Król Harald V i Królowa Sonja

Aktualnie na tronie Norwegii zasiada Król Harald V. Urodził się 21 lutego 1937. Jego matka to szwedzka księżniczka Marta Bernadotte, a ojciec to król Olaf V. Na świat przyszedł w okolicach Oslo, jako pierwszy książę urodzony na terenie Norwegii od ponad 567 lat. W czasie II Wojny Światowej przebywał w Szwecji oraz w Stanach Zjednoczonych.

29 sierpnia 1968 ożenił się z Sonją Haraldsen, obecnie Królową Norwegii Sonją. Nie była to łatwa sprawa, aby uzyskać pozwolenie na ślub Król Harald musiał czekać aż 9 lat. Nad pozwoleniem na małżeństwo debatowało wiele osób, król Norwegii, parlament, premier. Spowodowane było to pochodzeniem przyszłej Królowej. Pochodziła z „normalnej” rodziny, bez szlacheckich korzeni. Podobno sam Król Haralad V miał powiedzieć, że albo poślubi Sonję, albo nie ożeni się w ogóle. Po latach życia w tajemnicy w 1968 zakochani wzięli ślub. Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci – córki Marty Ludwiki oraz syna Haakona Magnusa.

Królem Norwegii Harald V został w 1991 roku wieku 54 lat. Jego motto to stwierdzenie „Alt for Norge”, czyli „Wszystko dla Norwegii”. Po zaprzysiężeniu Królewska Para wyruszyła w podróż po Krainie Fiordów.

norweska monarchia
Foto: Jørgen Gomnæs / Det kongelige hoff.

Haakon Magnus

Jego Królewska Wysokość Książę koronny Haakon Magnus przyszedł na świat 20 lipca 1973 Od 1991 roku jest następcą norweskiego tronu. Studiował m.in. w Stanach Zjednoczonych oraz w Anglii. Po objęciu władzy jego tytuł będzie brzmiał król Haakon VIII. Książę angażuje się w działalność na rzecz ochrony środowiska, interesuje się m.in. innowacyjnymi rozwiązaniami w norweskim przemyśle oraz biznesie. W wolnym czasie przyszły król Norwegii uprawia surfing oraz jeździ na nartach. Przez większość Norwegów jego postać darzona jest szacunkiem i zaufaniem. Sam Książę sprawia wrażenie ciekawego człowieka ze sporym poczuciem humoru.

W 2001 ożenił się z Mette-Marit Tjessem Høiby, co wywołało nie lada sensację w Norwegii. Jego przyszła żona była samotną matką, pracującą dawniej jako kelnerka. Dla wielu nie była to dobra kandydatka na przyszłą Królową Fiordów, o czym otwarcie dyskutowano w mediach. Mette-Marit miała bardzo ciężki początek drogi na królewskim dworze. Pojawiały się nawet opinie, że Haakon zdecyduje się na ślub, powinien zrzec się tytułu.

Po latach jednak zjednała sobie przychylność i sympatię Norwegów, działając m.in. aktywnie na rzecz potrzebujących. W 2018 roku opinię publiczną zszokowała bardzo smutna wiadomość. U księżnej Mette-Maritt zdiagnozowano w 2018 nieuleczalną chorobę. Przyszła Królowa choruje na samoistne włóknienie płuc. Mimo choroby księżna stara się dalej wypełniać obowiązki związane z jej tytułem.

Para doczekała się dwójki dzieci -syna Księcia Sverre Magnus oraz córki Księżniczki Ingrid Aleksandry, która jest obecnie druga w kolejce do norweskiego tronu.

norweska rodzina królewska
Foto: Jørgen Gomnæs / Det kongelige hoff.

Marta Ludwika

Marta Ludwika to bez wątpienia najbardziej kontrowersyjna postać w norweskiej rodzinie królewskiej. Księżna urodziła się w 22 września 1971 w Oslo. Jest najstarszym dzieckiem pary królewskiej. Marta Ludwika z wykształcenia jest fizjoterapeutką. W 2002 roku wyszła za mąż za znanego norweskiego pisarza Ariego Behna, z którym ma trójkę dzieci. Małżeństwo nie przetrwało próby czasu i w 2017 wzięli rozwód.

Marta Ludwika chciała spełniać się zawodowo i dlatego postanowiła zrzec się części swojego tytułu. Aktualnie jej oficjalne obowiązki związane z rodziną królewską obejmują obszar związany z osobami niepełnosprawnymi. Zajmuje się m.in. wyrównaniem szans osób niepełnosprawnych, propagowaniem aktywności wśród tych osób oraz ich wsparciem.

Marta Ludwika to również autorka kilku książek,  pracuje w mediach, jest m.in. szefem produkcji kilku norweskich seriali.

norweska rodzina królewska
Foto: Cathrine Wessel, Det Kongelige Hoff

Marta Ludwika skandal

W 2019 roku Marta Ludwika wprowadziła swoją rodzinę w niemałe zakłopotanie. Związała się z Durekiem Verrett, który jest znanym w Hollywood…szamanem! Wybranek Księżniczki sam o sobie mówi jako o duchowym przewodniku, który nie tylko leczy choroby (nawet raka!), ale nawet rozmawia ze zmarłymi. A jak poznał się z Księżniczką? W poprzednim wcieleniu, w którym był oczywiście nikim innym jak Królem. W Norwegii zaczęto debatę, czy w zaistniałych okolicznościach, aby księżniczka nie powinna oficjalnie zrzec się swojego tytułu. Wywołało to sensację na całym świecie, a norweskie media przez pewien czas żyły wyłącznie tą sprawą.

Oslo

Największe oburzenie wśród Norwegów wzbudziło wykorzystanie tytułu do celów komercyjnych. Marta Ludwika i jej ukochany zaplanowali wspólną trasę, podczas której mieli opowiadać m.in. o swojej miłości. Nazwa tego przedsięwzięcia brzmiała „Księżniczka i Szaman”.

Sama Marta Ludwika po czasie przeprosiła i przyznała, że użycie tytułu książęcego do celów komercyjnych było błędem. Wspólnie z rodziną królewską uznali, że od tej pory Marta Ludwika używa swojego tytułu tylko i wyłącznie pełniąc oficjalne obowiązki, nie nadużywając kolejny raz zaufania mieszkańców Norwegii.

W internecie do dzisiaj możemy znaleźć masę niepochlebnych komentarzy na jej temat.

Norweska rodzina królewska

To co może podobać się innym w norweskiej rodzinie królewskie, to ich starania, aby w miarę możliwości żyć tak jak inni ludzie. Członkowie rodziny królewskiej uczęszczali do publicznych przedszkoli i szkół. Nawet Król Harald V edukował się w publicznych ośrodkach. W galerii zdjęć na oficjalnych stronach znajdziemy masę fotografii przedstawiających ich nie tylko wystylizowanych, ale przede wszystkim dużo zdjęć w codziennych sytuacjach, w podróży. Na tych zdjęciach widać zmęczenie, pot, niedoskonałości i ani trochę pozowania.

W wolnym czasie norweska rodzina królewska propaguje norweski friluftsliv, czyli ideę spędzania jak największej ilości czasu wolnego na świeżym powietrzu. Jeżdżą na nartach, wędrują po górach, spędzają czas na spacerach, dużo podróżują.

Miejsce zamieszkania Norweskiej Rodziny Królewskiej to Pałac znajdujący się centrum Oslo, często spędzają czas również w swojej rezydencji w Asker lub w Trondheim.

Na początku 2019 w norweskim parlamencie przeprowadzono głosowanie nad przekształceniem Norwegii z monarchii w republikę. Na czele Państwa miałby zasiadać wtedy zamiast króla, prezydent. Wniosek został jednak odrzucony. A jakie zdanie na ten temat mają mieszkańcy kraju nad fiordami? W sondażu przeprowadzonym w 2016 roku 67% osób również opowiedziało się za pozostaniem przy monarchii.

norweska rodzina królewska
Foto: Jørgen Gomnæs / Det kongelige hoff

Ciekawostki o norweskiej rodzinie królewskiej

◽️Na cześć Króla Norwegii nazwano wybrzeże na Antakrtydzie – Wybrzeże Księcia Haralda. 

◾️Król Harald V w 1995 otrzymał Order Orła Białego. Takie samo odznaczenie otrzymała w 2003 roku również Królowa Sonja.

◽️Marta Ludwika oraz Haakon Magnus jako potomkowie również brytyjskiej rodziny królewskiej mają prawo do tronu brytyjskiego.

◾️Przez 20 lat Harald V był prezydentem norweskiego WWF.

◽️Marta Lusdwikaa wraz z Geir Kamsvåg prowadzi własny kanał na you tube – HEST360, w którym opowiada o wszystkim, co związane z końmi i jeździectwem.

◾️ Pałac Królewski w Oslo ma 173 pokoje.

◽️ Norweski Król nie nosi korony i nie jest już koronowany. Korona znajduje się aktualnie w muzeum w Trondheim. Inne ciekawostki dotyczące Norwegii >>>

Konta na Instagramie:

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

norweska rodzina królewska
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *