...
zorza polarna w Norwegii

Zorza polarna w Norwegii – kiedy i gdzie zobaczyć

Sylwia

Jednym z najpiękniejszych doświadczeń, jakie możesz przeżyć w Norwegii, to obserwacja absolutnie zjawiskowej zorzy tańczącej na niebie. Pierwsze spotkanie z zorzą zapamiętuje się na całe życie. Jest to coś magicznego, wymarzonego i niemal mistycznego. Gdy pierwszy raz w życiu zobaczyłam zorzę, zaczęłam krzyczeć, skakać w miejscu i płakać ze szczęścia. Aparat i telefon poszły w odstawkę, bo wrażenie było tak ogromne, że jedyne co chciałam, to zapamiętywać ten widok na zawsze. Życzę tego i Tobie, a poniżej znajdziesz kilka informacji, które pomogą w udanym polowaniu na zorzę. Zorza polarna w Norwegii czeka na Ciebie!

Zorza polarna – co to jest?

Zorza polarna to niesamowite zjawisko świetlne pojawiające się na niebie. Niezwykle upraszczając proces powstawania zorzy można napisać, że w wyniku wybuchów na słońcu oraz dziur koronalnych do Ziemi docierają fale magnetyczne (nazywane wiatrem słonecznym), które ukazują się na niebie jako przepiękna aurora. Intensywność aurory zależy m.in. od aktywności słonecznej. Według norweskich ekspertów w dziedzinie energii słonecznej w ciągu najbliższych trzech lar zorza polarna w Norwegii będzie jeszcze intensywniejsza niż dotychczas. Jesień 2022 roku już według wielu osób była wyjątkooa obfita w spektakularne zorze na niebie. Jeszcze cudowniejsze aurory to wynik dziur koronalnych i dużych burz słonecznych na słońcu w ostatnim czasie.

Zorza obserwowana gołym okiem (zwłaszcza słaba) wygląda inaczej niż w migawce aparatu. Często jest mniej intensywna i gołym okiem nie zawsze widać tak dobrze jej kolory. Przy bardzo intensywnych zorzach mocne barwy widoczne są również gołym okiem. Wspominając o zorzy, często używa się określenia, że niejako tańczy na niebie, co idealnie obrazuje, to jak zorza porusza się po niebie. Zdarza się, że to zjawisko świetlne pojawia się i zatrzymuje na niebie przez długi czas, ale bardzo często przesuwa się, pojawia i znika, co jednoznacznie przypomina piękny taniec.

Zorza nie ma jednego koloru, to cała paleta magicznych barw, od zieleni po mocny fiolet. Kolor aurory uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju gazu w atmosferze, ale również od wysokości, na której występuje.

  • kolor zielony – duża zawartość cząsteczek tlenu
  • kolor niebieski – duża zawartość cząsteczek wodoru i helu
  • kolor bordowy, fioletowy – duża zawartość cząsteczek azotu
zorza polarna w Norwegii

Zorza polarna w Norwegii – gdzie ją zobaczyć?

Przede wszystkim to nie tak, że gdy zorza pojawia się na niebie to widać ją w całym kraju. Im dalej na północ Norwegii, tym większa szansa na obserwację zorzy na niebie. Najczęściej i z największą intensywnością zorza polarna w Norwegii występuje za kołem podbiegunowym, w takim miejscach jak Tromsø, Lofoty, Senja, Bodø.

Czy zorzę widać również w Oslo, Bergen, czy w Stavanger? Szanse są, ale dużo mniejsze niż na wcześniej wspomnianej północy kraju. Na południu oraz w środkowej Norwegii zorza pojawia się przy dużej aktywności słońca, widoczna jest dużo rzadziej.

Czy zorza polarna pojawia się w Polsce?

Przy bardzo silnej aktywności słońca (zazwyczaj w wyniku dużych burz słonecznych) zorza może pojawić się również nad polskim niebem. Kilkukrotnie aurora była obserwowana na północy Polski, zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim. Są to jednak bardzo sporadyczne sytuacje.

Wybierasz się do Norwegii? Koniecznie sprawdź Norweski Niezbędnik Podróżniczy, z którego dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć przed podróżą do tego kraju.

Podróż do Norwegii

Kiedy występuje zorza polarna w Norwegii?

Zorzę polarną można w Norwegii obserwować przez kilka miesięcy, od września do marca. Opinie na temat tego, kiedy zorza pojawia się najczęściej i kiedy są największe szanse na jej zobaczenia, są bardzo różne. Osobom, którym bardzo mocno zależy na zobaczeniu zorzy, poleciłabym wyjazd od drugiej połowy października do lutego. Nigdy jednak nie ma gwarancji, że zorza się pojawi lub warunki atmosferyczne pozwolą na jej obserwacje, i właśnie to sprawia, że jest to tak magiczne zjawisko.

Nie ma określonej godziny, o której pojawia się zorza, ważne, aby było ciemno. Polowanie na zorzę czasami trwa wiele godzin, zanim zobaczy się wymarzone zjawisko. Aplikacje pomagające w polowaniu na zorzę mogą Ci dużo podpowiedzieć, ale nie rezygnuj, jeżeli teoretycznie nie ma na nią szans. Zawsze spróbuj szczęścia, bo zorza bywa nieprzewidywalna i nie warto rezygnować z obserwacji tylko dlatego, że aplikacja wskazuje na małe szanse pojawienia się aurory.

Zimowe atrakcje w okolicach Tromsø

Polowanie na zorze – co trzeba wiedzieć?

Wybierając się na polowanie na zorzę koniecznie trzeba zapoznać się z indeksem KP (określa obszar występowania zorzy polarnej). Im wyższe KP, tym większe prawdopodobieństwo na cudowny spektakl na niebie. KP1 i KP2 zazwyczaj oznacza, że widoczności zorzy jest znikoma. KP5, czy KP6 to już intensywna, dobrze widoczna zorza. Oprócz KP trzeba również być na bieżąco z pogodą, bo aurorę lubią nad norweskim niebem zasłaniać gęste chmury. W skrócie, aby zobaczyć zorzę najlepiej, aby było wysokie KP oraz bezchmurne niebo.

zorza w Norwegii

Zorza nie pojawia się w jednym określonym miejscu, bo KP różni się w zależności od lokalizacji. Nigdy nie wiesz, gdzie zorza zdecyduje się pokazać. Przy pochmurnej pogodzie również niezbędna może okazać się podróż np. do miejsca z mniejszą ilością chmur oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów. Polowanie na zorzę to często jeżdżenie pomiędzy różnymi lokalizacjami i wypatrywanie jej na niebie. Są jednak miejsca, które ze względu na swoje położenie sprzyjają obserwacji zorzy. Wybierając się na obserwację zorzy niezwykle warto wypożyczyć auto.

Jakie miejsca są najlepsze do obserwacji zorzy? Im ciemniej, tym lepiej, więc zdecydowanie szukaj miejsc oddalonych od miasta, słabo lub w ogóle nieoświetlonych.

Planujesz podróż na Lofoty lub po północnej Norwegii? Najciekawsze miejsca na archipelagu znajdziesz na interaktywnych mapach północy Norwegii i Lofotów. 1000+ wyselekcjonowanych, uporządkowanych miejsc w Google Maps. Na tej mapie znajdują się najlepsze miejsca w środkowej i północnej części kraju – na Lofotach, w Trøndelag, Nordland, Troms oraz Finnmark.

Mapa Norwegii
atrakcje w okolicach Tromso

Co robić na północy Norwegii, gdy nie ma zorzy?

Zorza to najpopularniejsza atrakcja w sezonie jesienno-zimowym w Norwegii. Wokół miejsc, w których najczęściej pojawia się aurora, zorganizowano dla podróżnych mnóstwo atrakcji, więc nawet w przypadku, gdy zorza zdecyduje się nie pokazywać, nie powinno wiać nudą. W poniższych wpisach znajdziesz wiele inspiracji do tego, co robić na północy Norwegii.

Udanego polowania na zorzę! Mam nadzieję, że uda Ci się spełnić Twoje marzenie!

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe lub pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę i tworzenie darmowych treści na Kierunek Norwegia.

zorza polarna w Norwegii

Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *