...
wzgórze Vettakolen

Wzgórze Vettakollen z widokiem na Oslo

Sylwia

Kupiłam hamak, lato minęło, a ja ani razu go jeszcze nie użyłam. Był weekend, było słońce i był ten nieszczęsny hamak, który coraz głośniej mnie „wzywał”. I wtedy przyszło olśnienie! Najbliżej mam na wzgórze Vettakollen, a przecież to bardzo dobre miejsc do „pohamakowania się” i to właśnie wcześniejsza wizyta w tym miejscu zmobilizowała mnie do jego zakupu. No i ruszyłam w krótki, jesienny spacer na jedno z najpopularniejszych miejsc w Oslo…

Kierunek Norwegia
Jesień
Vettakolen

Wzgórze Vettakollen

Wzgórze Vettakollen (419 m n.p.m.) znajduje się w przyjemnym sąsiedztwie – z jednej strony przyciągająca zimą tłumy skocznia Holmenkollen, z drugiej strony najpopularniejsze jezioro w Oslo, czyli Sognsvann.

Do Vettakollen najłatwiej dostać się korzystając z komunikacji miejskiej –  do stacji „Vettakollen stasjon” dojeżdża metro. Kilka rzutów okiem na klimatyczny przystanek i możemy ruszać na spacer w górę ulicy Huldreveien. Do przejścia mamy około 1,5 km. Niech nie zmyli Was asfaltowa droga – skręcajcie w leśny niebieski szlak. Potem podążajcie za niebieskimi drogowskazami na drzewach i kamieniach. Trasa jest łatwa, śmiało ruszajcie w to miejsce nawet z małymi dziećmi (wózki ze względu na kamienie i ostatnią prostą odpadają).

Vettakolen

„Nazwa Vettakollen pochodzi od dawnego słowa „vate”, które oznacza „usypisko/kopiec”. W tym miejscu ponad 1000 lat temu zbudowano usypisko/kopiec z pali i drewna. Usypisko miało być zapalone, aby ostrzec o zagrożeniu wojną.”

Punkt widokowy na Oslo

Na szczycie punktu widokowego zazwyczaj jest dosyć tłoczno. I to jest niezaprzeczalnie największy minus tego miejsca. Jeżeli lubisz odludzia, ciszę i spokój to po spojrzeniu na Oslo „z góry” ruszaj w las. Tam jest zdecydowanie mniej osób, a po krótkim spacerze można znaleźć ciche, spokojne miejsce z ładnym widokiem.

Szukasz więcej ciekawych miejsc w Oslo i okolicach? Koniecznie sprawdź mój przewodnik Kierunek Oslo. 595 stron świetnych miejsc, informacji praktycznych oraz gotowy plan zwiedzania Oslo i pomysł za weekend w okolicach.

przewodnik Oslo
wzgórze Vettakollen
wzgórze Vettakollen
wzgórze Vettakollen
wzgórze Vettakollen

Moja ostatnia wycieczka na Vettakollen wypadła akurat w niedzielę. Tłok był spory, ale staram się patrzeć na wszystko trochę bardziej pozytywnie. Po dłuższej chwili zaczęłam dostrzegać nawet urok w dużej ilości osób. Większość z nich z radością patrzyła na stolicę Norwegii, ktoś z uporem maniaka próbował wytłumaczyć swojemu współtowarzyszowi, w którym miejscu jest ich dom. Paliły się ogniska, dużo osób z wielkim apetytem pochłaniało swój niedzielny obiad. Kolejka chętnych do wejścia na betonowy słup, budziła w niektórych emocje, niczym wejście na Język Trolla. No i hamaki! Z zakochanymi, ze śpiącymi, z dziećmi. Mimo hałasu było tam jakoś tak, miło?

Pomijając frekwencję, która zazwyczaj jest w tym miejscu bardzo wysoka, jest to niezaprzeczalnie jeden z lepszych, o ile nie najlepszy widok na Oslo i okolice. W bezchmurny dzień horyzont zdaje się nie mieć końca.  Z powodzeniem możemy spojrzeć na nasze ulubione miejscówki w Oslo z trochę innej perspektywy.

wzgórze Vettakollen
wzgórze Vettakollen
Norwegia
wzgórze Vettakollen
Oslo
Jesień
Jesień
Norwegia

W sezonie letnim wiele osób decyduje się na nocleg w tym miejscu. I kolacja i śniadanie z takim widokiem na Oslo to jest naprawdę fajna sprawa. Dookoła znajduje się mnóstwo ciekawych miejsc, leśnych szlaków, a nawet jeziorka. Dla szukających podobnych miejsc w okolicy również mam „coś” fajnego – Kolsåstoppen. Jest tam wyżej, jest trochę mniej osób i jest to równie fajna wycieczka na kilka godzin.

Sylwia.

Kierunek Norwegia
Oslo

Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *