...
wzgórze ekeberg

Wzgórze Ekeberg i Ekebergparken – świetny park w Oslo

Sylwia

Wzgórze Ekeberg zyskało swoją sławę głównie dzięki Edvardovi Munch. Autor słynnego na całym świecie obrazu „Krzyk” tworząc swoje ponad czasowe dzieło, inspirował się panoramą Oslo, jaką możemy podziwiać właśnie z Ekebergparken. Jest to kolejne miejsce, które warto odwiedzić podczas nawet krótkiej wizyty w Oslo. Wzgórze Ekeberg oprócz widoków na stolicę Norwegii, zapewni nam sporą dawkę sztuki i kultury.

Park Ekeberg
Ekebergparken

Wzgórze Ekeberg – historia

Norweska nazwa parku znajdującego się w dzielnicy Nordstrand oraz Gamle Oslo to Ekebergparken skulpturpark. W bardzo swobodnym tłumaczeniu – Park Rzeźb Ekeberg.  Założeniem twórcy tego miejsca było z pozoru proste: to park, w którym przyroda i sztuka spotykają się i tworzą spójną całość. Park jest stosunkowo „młodym” miejscem na turystycznej mapie stolicy Norwegii, funkcjonuje od 26 września 2013 roku.

Ekebergparken
Ekebergparken

Pomysłodawcy tego miejsca, chcieli aby motywem przewodnim była tutaj kobieta, a dokładnie różnorodność jej charakteru oraz spojrzenie na kobiecość od strony wizualnej. Głównym inicjatorem oraz fundatorem całego przedsięwzięcia, jakim jest Ekebergparken był Christian Ringnes (znany norweski kolekcjoner sztuki oraz biznesmen). Co ciekawe, wszystkie rzeźby ozdabiające wzgórze Ekeberg należą do fundacji Ringnesa, a darowizna, którą przekazał na pokrycie kosztów stworzenia parku to 300 milionów nok. Podczas wizyty w  Oslo możemy często spotkać się z opinią, że widoki z Ekeberg warte są miliony.  Dosłownie.

rzeźby Ekeberg
Jedna z najsławniejszych rzeźb w parku – Dilema.
dilema ekeberg
wzgórze Ekeberg
wzgórze ekeberg

Ekebergparken

Ekebergparken zajmuje duży obszar, więc na spacer spokojnym krokiem warto zarezerwować około 2-3 godzin. Przechadzając się po parku mijamy wiele interesujących nowoczesnych rzeźb oraz interaktywnych instalacji (około 30). Aby zobaczyć wszystkie, trzeba trochę zbaczać z głównej drogi.

Ekebergparken to w większości piękny las oraz liczne polanki, które w letnie dni oblegane są przez chcących odpocząć na świeżym powietrzu mieszkańców Oslo. To też bardzo popularne miejsce wśród biegaczy. Zróżnicowanie terenu stwarza sprzyjające warunki do porządnego treningu.

Ekebergparken

Moje ulubione miejsce w całym parku to część lasu, w której za pomocą zraszaczy wytwarzana jest mgła. Magiczne przeżycie, które wprowadza w zachwyt zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nie jest to jednak atrakcja całoroczna, dostępna w okresie wkacyjnym.

rzeźby Ekeberg

Park warto odwiedzić również wieczorem, bo to jedno z lepszych miejsc na zachody słońca w Oslo. W trakcie złotej godziny jest tutaj magicznie.

zachód słońca Oslo
Zachód w okolicach Ekebergparken.
Ekeberg zachód słońca

W pobliżu Ekebergparken znajduje się m.in. szkoła, restauracja z cudownym widokiem na Oslofjorden i kawiarnia. Macie zamiar spacerować po parku wraz z dziećmi? Tuż przy parkingu znajduje się mini park linowy dla najmłodszych. Wasze pociechy powinny być zadowolone. W okolicach parku jest stadnina koni oraz mini zoo. Na terenie całego parku znajdują się liczne drogowskazy kierujące w to miejsce.

kawiarnia Ekeberg

Spacer po parku

Wstęp do Parku jest bezpłatny. Mam dobrą wiadomość dla wszystkich niezmotoryzowanych – w okolice wzgórza dostaniemy się tramwajem odjeżdżającym z centrum miasta. Oprócz tradycyjnej trasy, na Ekbergparken możemy dostać się wchodząc pod górkę schodami po zboczu wzgórza.

Wybieracie się do Oslo i planujecie nocować na campingu? Warto skorzystać z oferty Ekeberg Camping, piękne widoki, dużo miejsca na namioty i kampery.

wzgórze ekeberg
Najpopularniejsze miejsce w parku – punkt widokowy na Oslo.
Oslo punkt widokowy
wzgórze Ekeberg

Osoby zarządzające parkiem organizują liczne wydarzenia kulturalne, o których możecie przeczytać na oficjalnej stronie Ekepergparken. Istnieje również możliwość zwiedzania tego miejsca wraz z przewodnikiem. Można wziąć udział w Quizie o Ekebergparken, a w okresie letnim organizowana jest tutaj wakacyjna szkoła dla dzieci.

Szukasz więcej ciekawych miejsc w Oslo i okolicach? Koniecznie sprawdź mój przewodnik Kierunek Oslo. 595 stron świetnych miejsc, informacji praktycznych oraz gotowy plan zwiedzania Oslo i pomysł za weekend w okolicach.

przewodnik Oslo
wzgórze ekeberg
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *