...
blog o Norwegii

Wyspa Senja – Północ Norwegii

Sylwia

Senja to prawdziwa perła północy. Surowe krajobrazy, specyficzny klimat, małe odludne wioski rybackie, zachwycające fiordy. To wszystko sprawia, że nie chce się stamtąd wyjeżdżać. Przez okrągły rok to miejsce po prostu czaruje, a nawet uzależnia. Jeżeli wybieracie się w te regiony, poświęćcie dużo czasu na Senja. Nie będziecie żałować!

Senja góry

Senja – co zobaczyć?

Senja leży około 180 km od Tromsø i jest drugą co do wielkości wyspą w całej Norwegii (około 1 586,3 km²). Na całej wyspie mieszka około 7900 osób. Senja nazywana jest miniaturką Norwegii, co wynika z różnorodnego krajobrazu, który znajduje się na tym małym obszarze. Ciężko się z tym nie zgodzić, ponieważ w Senja znajdują się unikalne miejsca, rzadko spotykane rośliny oraz dzikie zwierzęta.

Oprócz tego wyspa słynie z czystej lazurowej wody, piaszczystych plaż. Podróżując po Senja warto zatrzymać się w jednej z wielu małych rybackich wiosek. Nocleg w takim miejscu to niezapomniane wrażenia i możliwość lepszego poznania lokalnych zwyczajów.

Od lat popularność Senja wzrasta, w zimie przyciąga piękna zorza, w lecie niesamowite trasy trekkingowe. Aktualnie władze regiony starają się o przyznanie odznaki  „Zrównoważonej Turystyki”, co pozwoli w jeszcze większym stopniu uchronić te dziewicze krajobrazy przed negatywnymi skutkami masowej turystyki.

plaże Senja

Atrakcje Senja

Podróżujący samochodem po Norwegii szczególną uwagę powinni zwrócić na Narodowe Drogi Turystyczne. Sam przejazd nimi jest zazwyczaj pięknym doświadczeniem. Obfitują w niezwykłe krajobrazy po drodze, ciekawe punkty widokowe. Są to jedne z piękniejszych tras w Norwegii i tak jest również w Senja. Tutejsza Droga Narodowa ma 102 km długości i obejmuje trasę od Gryllefjord do Botnhamn. W lecie droga przejezdna jest bez problemu, w zimie w przypadku złych warunków pogodowych (duże opady śniegu) mogą być problemy. Konieczne jest wtedy wyposażenie się w opony z kolcami.

Planujesz podróż na Lofoty, Senja lub po północnej Norwegii? Najciekawsze miejsca na archipelagu znajdziesz na interaktywnych mapach północy Norwegii i Lofotów. 1000+ wyselekcjonowanych, uporządkowanych miejsc w Google Maps. Na tej mapie znajdują się najlepsze miejsca w środkowej i północnej części kraju – na Lofotach, w Trøndelag, Nordland, Troms oraz Finnmark.

Mapy północy Norwegii
senja ciekawe miejsca

Punkt widokowy Bergsbotn

Bergsbotn określany jest jako miejsce, w którym niebo spotyka się z morzem. Jest to idealny opis tego zapierające dech w piersiach punktu widokowego, z którego możemy spojrzeć na fiord Bergsfjorden oraz malutką miejscowość Bergsbotn . 44-metrowa platforma znajduje się tuż przy samej drodze. Z każdej strony otoczona jest świetnymi widokami.

Bergsbotn
punkt widokowy Bergsbotn
punkty widokowe Norwegia

Miasteczko Bergsbotn

norweska wieś
Bergsfjorden

Segla i Hesten

Segla to niekwestionowana gwiazda Senja. Zyskała na popularności między innymi dzięki Instagramowi. Zdjęcia z przepiękną Segla w tle to cel wielu podróżników, fotografów i instagramerów. W rankingach najpiękniejszych miejsc do zrobienia zdjęć to właśnie Segla zajmuje najwyższe miejsca.

https://www.instagram.com/p/CRYW_mmMfUe/?utm_source=ig_web_copy_link

Jeżeli chcecie zobaczyć widoki takie jak na powyższym zdjęciu trzeba udać się jednak na inny szczyt, mianowicie na Hesten. To właśnie stąd Segla wygląda najpiękniej. Mimo że szlak  na Segla jest krótki (5 km w dwie strony, około 4 godzin) należy do wymagających.  Początek trasy znajduje się w miejscowości Fjordgard. Trasa początkowo nie należy do najtrudniejszych, ale ostatnia część drogi jest stroma i kamienista. Widoki na szczycie wynagradzają trud wędrówki.

Plan podróży po Norwegii

Szlak na Hesten to 4 km drogi, która zajmie Wam około 2,5 godziny. Wędrówka na Hesten jest łatwiejsza niż na Segla, a widoki przepiękne, co sprawia, że jest to bardzo popularne miejsce. Polecam wyruszyć wcześnie rano lub wieczorem (w letnie białe noce).

W zimie szlaki dostępne są tylko dla osób doświadczonych w zimowych, górskich wędrówkach.

Ersfjorden i Tungeneset

Punkt widokowy Tungeneset znajduje się dokładnie pomiędzy Ersfjord a Steinfjord. Przed wejściem na Tungeneset znajduje się parking oraz toalety. Drewniana kładka została zbudowana z modrzewia syberyjskiego, który charakteryzuje się wysoką odpornością na złe warunki atmosferyczne.

Warto w to miejsce zabrać ze sobą termos i koc. Surowe krajobrazy i prawie zawsze wzburzone morze dostarczają niesamowitych wrażeń. Duże wrażenie robią dosłownie wyrastające z wody góry Okshornan, które potocznie nazywane zostały nawet Szczękami Diabła.

W zimie przydadzą się ciepłe buty i nakładki antypoślizgowe, skały bywają tutaj okrutnie śliskie.

tungeneset Sonja
Senja

Po odpoczynku w tak fajnym miejscu warto udać się do Erdsfjord. Malutkiej miejscowości zamieszkałej przez około 40 osób. Nad tym miejscem króluje szpiczasta góra Snykollen. Oprócz tego można odpocząć na bardzo ładnej plaży.

Erdsfjord słynie również ze złotej toalety. Budowa tego obiektu kosztowała około 3 ,5 mln złotych. Ma przeszklony dach i eleganckie wykończenia. Idealne miejsce na podziwianie zorzy w razie problemów żołądkowych.