Maskonury w Norwegii – wyspa Runde

Sylwia

Co niedzielę w moim rodzinnym domu od rana było słychać charakterystyczny głos Krystyny Czubówny. W filmach przyrodniczych zabierała mnie w najdalsze zakątki, pokazując niesamowite królestwo zwierząt i roślin, opowiadając masę historii, które pamiętam do dzisiaj. Dużo nauczyłam się na tych coniedzielnych domowych seansach. Gdy stałam cała mokra po wielkiej ulewie na drewnianej kładce na jednej z gór na wyspie Runde, obserwując jak tysiące maskonurów krąży wokół wysokich klifów poczułam się, jak w filmie przyrodniczym na żywo. Wspaniałe przeżycie, niesamowity widok, który w końcu mogłam zobaczyć nie za pośrednictwem szklanego ekranu.

wyspa Runde

Wyspa Runde

Runde to malutka wyspa (tylko 6,2 km²) znajdująca się w Sunnmør, 80 km od Ålesund. W 1982 roku wyspę z lądem połączył półkilometrowy most (zamykany w czasie sztormu), wcześniej jedyną możliwością były przeprawy promowe. Obecnie mieszka tutaj około 160 osób, jest tutaj mały sklep z pamiątkami, kawiarnia i działająca w sezonie restauracja.

most na Runde
wyspa ptaków
runde kawiarnia
runde nocleg
Runde wyspa

Wyspa Runde znana jest przede wszystkim jako ptasia wyspa lub wyspa ptaków. To właśnie tysiące ptaków, w okresie lęgowym na wyspie żyje nawet 500-700 tys. ptaków (230 gatunków), sprawia, że co roku przyjeżdżają tu turyści z całego świata. I to nie tylko osoby z wyjątkowym zamiłowaniem ornitologicznym. Runde to również przepiękne klify, latarnia morska i nadmorskie, malownicze krajobrazy.

norweskie fiordy
wyspa Runde
runde maskonury
runde góry

Wyspa ptaków i skarbów

Zburzone wody w okolicach wyspy zabrały życie wielu osób. W okolicach zatonęło kilka statków. Jednym z nich był wypełniony złotem holenderski statek Akerendam, który poszedł na dno podczas sztormu 8 marca 1725 roku. Dość szybko rozniosła się po okolicy wieść o skarbie spoczywającym na dnie morza. Tego samego roku wyłowiono część załadunku (podobno tego dnia odbyła się na wyspie bardzo huczna impreza). Wraz z upływem lat, wieść o podwodnym skarbie zaczęła być odbierana jako kolejna legenda. Fale od czasu do czasu wyrzucały na brzeg najróżniejsze monety, przypominając o spoczywającym na dnie statku.

Po ponad 200 latach trzej nurkowie w 1972 roku kolejny raz zdecydowali się zbadać teren i sprawdzić, czy aby na pewno historia o statku to tylko legenda. Podczas nurkowania znaleziono ponad 57 000 sztuk monet, armaty i oczywiście wrak statku. Wartość samych monet została oszacowana na około 40 mln nok. Część z nich została przekazana do Bergen Sjøfartsmuseum, wysłano je również do Holandii, Finlandii. Trzej nurkowie, którzy dokonali odkrycia także otrzymali należną im część znaleziska. Od 2011 część skarbów można oglądać w Runde Miljøsenter. Dzięki tym wydrzeniom Runde zyskało kolejny przydomek…Wyspa Skarbów.

wyspa Runde

Maskonury w Norwegii

Maskonury to nieduże ptaki morskie (około 30 cm) , które zdobyły dużą popularność dzięki pięknemu umaszczeniu. Kolorowy dziób, czarno-białe pierze i pomarańczowe nogi to znak rozpoznawczy tych ptaków. Maskonury w Norwegii szczególnie upodobały sobie wysokie, nadmorskie klify, skaliste wybrzeża. Co roku wiosną kopią głębokie nawet na dwa metry nory, w których składają jaja. Po 40-50 dniach z jaj wykluwa się młody maskonur, który dołącza do kilkutysięcznej koloni. Maskonury przez ponad miesiąc karmią swoje młode rybami prosto z morza, po czym zostawiają je, aby mogły zacząć radzić sobie samodzielnie.

maskonury w Norwegii
Te małe kropki to tysiące maskonurów krążących dookoła klifu.
maskonury w Norwegii
maskonury w Norwegii
maskonury w Norwegii

Na Runde w okres lęgowym żyje około 100 tys. maskonurów. Rano ruszają w morze w poszukiwaniu jedzenie, wieczorem koło 21 wracają do gniazd. To wtedy zaczyna się piękny spektakl tańczących nad klifami setek ptaków. Najwięcej maskonurów znajduje się na wyspie od kwietnia do września. Szlak rozpoczyna się w centrum małej wyspy, pomiędzy dwoma drewnianymi domami, jest dość dobrze oznaczony i nie jest trudny. Przy jednym z miejsc, w którym można obserwować maskonury znajduje się drewniana kładka zamontowana nad klifem. Punktów obserwacyjnych na wyspie jest wiele m.in. Lundeura, Kaldekloven, trochę wyżej Rundebranden. Wieczorem miejcie oczy szeroko otwarte, ptaki mogą przylecieć w różne zakątki wyspy.

Maskonury w Norwegii można spotkać w różnych miejscach m.in. na Lofotach oraz na Svalbardzie. Występują również na Islandii, Grenlandii, na Wyspach Owczych, czy w Ameryce Północnej.

maskonury w Norwegii
maskonury w Norwegii

Informacje praktyczne

  • Na Runde warto spędzić choć jedną noc. Maskonury przylatują dość późno, więc warto wcześniej zarezerwować sobie nocleg w okolicy. Ta malutka wyspa jest bardzo ładna, osobiście przeznaczyłabym na jej odkrywanie dwa dni. W centrum wyspy znajduje się camping.
  • Warto wziąć ze sobą lornetkę. Można wtedy jeszcze dokładniej przyjrzeć się ptakom w okolicy.
  • Od 2009 roku w Runde znajduje się międzynarodowe centrum badań (Runde Miljøsenter).
  • Będąc w Runde warto odwiedzić również latarnię morską Runde fyr, która jest piątą wybudowaną w Norwegii latarnią morską.
  • Wyspę można oglądać z perspektywy łodzi wybierając się na jedną ze zorganizowanych wycieczek.
wyspa Runde
Runde norwegia
zachód słońca Runde

W Runde oprócz maskonurów można spotkać wiele innych gatunków ptaków np. orła bielika, głuptaki, derkacze. Lornetki w dłonie i udanych obserwacji! Pamiętaj, że w Runde znajdujesz się na terenie rezerwatu przyrody.

Renifery w Norwegii>>>

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

wyspa runde
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment
  • Wyspa Runde, to miejsce gdzie przyjeżdża się głównie po to by oglądać ptaki, no(!).. Maskonury.
    Nie ma tutaj zabytków, atrakcji, cudów natury.
    Nie jesteś miłośnikem 'ptoków’, to wystarczy Ci ten wpis 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *