...
Nesøya

Wyspa Nesøya – mało znany rezerwat i piękne widoki

Sylwia

Nesøya jest wyspą, na której znajduje się dużo bardzo drogich nieruchomości. Przez wielu uważana jest za jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji w okolicach Oslo. Spacerując po wyspie niejednokrotnie nie sposób nie zauważyć przepięknych willi, często odbiegających od tradycyjnego norweskiego stylu. Dla mnie wyspa Nesøya to przede wszystkim rezerwatem przyrody w samym jej sercu.

wyspa Nesøya
most Nesøya

Wyspa Nesøya

Nesøya znajduje się zaledwie 20 km od Oslo i bez problemu dotrzemy na wyspę komunikacją miejską z Sandvika Bussterminal. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych warto wybrać się z Sandviki na 5 km spacer, po którym będziemy mogli ruszyć w głąb wyspy Nesøya. Wycieczka rowerowa na wyspę Nesøya to również świetny pomysł. Z wyspy możemy z pomocą promu dostać się w kolejne ciekawe miejsce, mianowicie na wyspę Brønnøya.

okolice Oslo

Lubiących dziką przyrodę i tych, którzy lubią te „bezludne” miejsca ostrzegam – Nesøya jest zamieszkała przez około 3000 osób. Mimo wszystko bez większego problemu znajdziemy na 3 km² wyspy, zakątki, w których można odpocząć.

wyspy w okolicach Oslo
wyspa Nesøya
Nesoya
wyspa Nesoya

Rezerwat Przyrody wyspa Nesøya

Rezerwat Przyrody Nesøya został powołany do życia 10 marca 1978 roku. Wokół stawu możemy natknąć się na wiele rzadkich lub nietypowych dla Norwegii gatunków roślin np. dęby, lipy. Udając się na spacer wzdłuż brzegu stawu, powinniśmy pamiętać, że w okresie od 1 kwietnia do 1 grudnia obowiązuje zakaz poruszania się innymi drogami, niż oficjalne szlaki.

Jest to też miejsce, w którym żyje wiele gatunków ryb np. węgorze, okonie, czy też szczupaki. Rezerwat przyrody to również dom różnych gatunków nietoperzy.

rezerwat na Nesoya
ryby okolice Oslo

Najfajniejszym (wg mnie) miejsce na wyspie jest niezbyt długi pomost wzdłuż brzegu. Na końcu pomostu czeka na nas piękna panorama na fiord. Mało popularne, ale zazwyczaj spokojne miejsce, w którym można się odpocząć.

Nesøya
wyspy na południu Norwegii
spacer w okolicach Oslo
port w okolicach Oslo

Na Nesøya znajdziemy również kilka plaż, place zabaw i miejsca do wędkowania. Jeżeli nie macie pomysłu na letnią wycieczkę, śmiało ruszajcie na tę wyspę! Dla chcących dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tej wyspy, polecam w trakcie spaceru ściągnięcie aplikacji Nesøya.

plaże w okolicach Oslo
plaża okolice Oslo
plaża Nesøya

Przy okazji tego wpisu, możecie zaobserwować jak zmienna jest pogoda w Norwegii. Wszystkie zdjęcia robione był tego samego dnia. Wyruszyłam rano w bardzo pochmurny i chłodny dzień, a po południu zawitał prawidzwy, letni upał. Cała Norwegia 🙂

Szukasz więcej ciekawych miejsc w Oslo i okolicach? Koniecznie sprawdź mój przewodnik Kierunek Oslo. 595 stron świetnych miejsc, informacji praktycznych oraz gotowy plan zwiedzania Oslo i pomysł za weekend w okolicach.

przewodnik Oslo
Nesøya
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *