...
Wyspa Hovedøya

Wyspa Hovedøya w Oslo

Sylwia

Oslo otoczone jest wieloma mniejszymi i większymi wyspami. Wraz z pierwszymi promieniami słońca wyspy budzą się do życia po długim zimowym śnie. Wyspa Hovedøya znajduje się zaledwie kilka minut od ścisłego centrum Oslo. Kilka plaż, las, skały, fajne trasy spacerowo oraz rezerwat przyrody – to główne zalety tego miejsca. A wszystko to z widokiem na centrum stolicy Norwegii, czyli Aker Brygge.

centrum Oslo

Rejs po wyspach w Oslo

Na wyspę Hovedøya dotrzemy z centrum Oslo, korzystając z komunikacji miejskiej. W Norwegii oprócz autobusów i pociągów komunikacja miejska to również mniejsze i większe promy do przewozu osób między innymi na liczne wyspy. Jeżeli ruszamy w drogę pociągiem, najbliżej naszego punktu startowego znajduje się przystanek Nationaltheatret, a stamtąd piechotą w ciągu pięciu minut powinniśmy dotrzeć do portu na Aker Brygge. Stamtąd nie sposób nie zauważyć śnieżnobiałych promów.

Punkt startowy jest dobrze oznakowany, a dotarcie na wybraną przez Ciebie wyspę nie powinno sprawiać problemów. Tablice z nazwami wysp umiejscowione są nad korytarzem, który prowadzi do wejść na pokład promu. Koszt rejsu jest taki sam, jak biletu w I strefie w Oslo. Zakup biletów możliwy jest za pomocą aplikacji ruter, bilet kupiony na statku jest droższy.

prom Oslo
promy w Oslo
Wyspa Hovedøya

Wyspa Hovedøya – historii

Wyspa Hovedøya jest średniej wielkości wyspą o powierzchni 0,5 km². Jest to znaczące miejsce w historii Oslo. Nazwa wyspy pochodzi od słowa «hǫfuð» , które tłumaczone jest na język norweski jako «høyde» (wysokość). Ma to związek z wieżą strażniczą, która znajdowała się w jednym z wyższych miejsc na wyspie i strzegła Oslo w średniowieczu.

Wiele osób kojarzy to miejsce przede wszystkim z ruinami klasztoru cystersów, który powstał na wyspie 18 maja 1147 roku i funkcjonował aż do spalenia w 1532 roku. Do dzisiaj możemy podziwiać dobrze zachowane fundamenty tego miejsca oraz niektóre elementy klasztoru. Co ciekawe, pozostałe po pożarze kamienie, cegły i inne elementy budynku wykorzystano podczas budowy twierdzy Akershus. Legendy głoszą, że istnieje tunel łączący wyspę z Oslo. Na razie jednak tunelu nikt nie odnalazł.

ruiny klasztoru Oslo
Hovedøya ruiny klasztoru

Wyspa Hovedøya miała duże znaczenie pod względem wojskowym. Na wyspie do dzisiaj zachowały się m.in. budynki z roku 1826 oraz 1827, które zwane są Mieszkaniami Komendanta oraz piękna willa z 1850 – „Dom Komendanta”. Dawniej w tym budynku znajdowało się laboratorium wojskowe, następnie przekształcono to miejsce na rezydencję dla pułkownika Ole Hermana Kragaka. W czasie II Wojny Światowej budynek przejęli naziści, a po jej zakończeniu mieszkali tam zwyczajni mieszkańcy Oslo, którzy nie mieli swoich mieszkań. Do 2013 w Domu Komendanta mieścił się teatr lalek.

Wyspa Hovedøya historia

Z ciekawostek historycznych: wyspa była w przeszłości m.in. stacją kwarantanny dla przybywających do Oslo statków.  Przez pewien okres służyła również jako obszar treningowy dla królewskiej gwardii.

Na wyspie znajdują się działa armatnie z 1808 roku, zamontowane na wzgórzu wyspy, aby chronić chrześcijan przed wojskami Napoleona. Miały zestrzelić ewentualne statki wroga, które zbliżałby się do miasta. Na szczęście nigdy nikt nie musiał ich użyć.

Wyspa Hovedøya

Na Hovedøya znajduje się również jeden z pierwszych basenów w Oslo. Basen wybudowano ponad 100 lat temu dla żołnierzy służących na wyspie. W 1914 roku otworzono go również dla mieszkańców miasta. Przez cały okres użytkowania kompleksu skorzystało z niego blisko 8 milinów osób. Obecnie w pozostałościach budynku znajdują się magazyny.

Spacer po Hovedøya dobrze zacząć od przejścia dookoła wyspy wzdłuż jej brzegu spacerując m.in. przez teren rezerwatu. Momentami jest to skalista droga, ale warto wybrać tę trasę ze względu na możliwość spojrzenia na Oslo „od drugiej strony”. Po drodze mijamy mało uczęszczane miejsca i możemy odpocząć w ciszy i spokoju, poczytać książkę. Warto „złapać” trochę słońca na jednym z licznych klifów.

Wyspa Hovedøya
Oslo wyspy
Wyspa Hovedoya

Na zachodniej stronie wyspy jest więcej osób. Znajdują się tutaj plaże, miejsca na grilla oraz dużo miejsc na piknik. Grillowanie dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach. Niestety mam złą wiadomość dla amatorów biwakowania – nie jest to dozwolone w tym miejscu. Teren całej wyspy jest bardzo praktycznie zagospodarowany. Możemy wybrać się tam również na spacer z dzieckiem w wózku, nie obawiając się przy tym trudności w poruszaniu.

Høvedøya
miejsce na piknik w Oslo
plaza w Oslo

Na wyspie, tuż obok ruin klasztoru, znajduje się restauracja Klosterkroa działająca od około połowy maja do połowy września. W centralnym miejscu wyspy możemy bez skrępowania pograć w piłkę nożną, korzystając z dużego i zadbanego boiska. Dla fanów biegania – jest to fajna górzysta trasa, która potrafi zmęczyć.

Wyspa Hovedøya to miejsce, w którym można spędzić cały dzień, pospacerować, poleżeć na kocu, zrobić sobie mały piknik i uciec na chwilę od miejskiego życia.

Miłej wycieczki!

Szukasz więcej ciekawych miejsc w Oslo, również do podziwiania zachodu słońca? Koniecznie sprawdź mój przewodnik po Oslo i okolicach. 595 stron inspiracji! Zobacz tutaj.

Oslo
wypa w Oslo
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment
  • Byłam tam dzisiaj. Aktualnie bilet jednorazowy zakupiony w automacie na strefę 1 kosztuje 36 NOK i jest ważny 60 min. Obecnie na wyspie Hovedoya jest remont, dużo rozkopanych miejsc, część ścieżek nie jest dostępna. Nie dotarłam w ogóle do południowo-wschodniej części wyspy, nie jest możliwe jej obejście wzdłuż linii brzegowej (zabarykadowane od strony południowej) . Co ważne, na wyspie nie ma automatu z biletami, więc płynac tam, najlepiej wcześniej kupić sobie od razu w automacie dwa bilety. Bilet kupiony na statku jest obarczony dodatkową opłatą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *