...
Wynajem mieszkania w Norwegii

Wynajem mieszkania w Norwegii krok po kroku

Sylwia

Wynajem mieszkania w Norwegii jest na początku nowej drogi, w nowym kraju, dla wielu osób stresujący. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się o tym, jak wygląda proces wynajmu, podpisanie umowy, na co szczególnie zwrócić uwagę. Poniżej kilka informacji, które być może ułatwią drogę do wynajęcia pierwszego norweskiego mieszkania.

Jak szukać mieszkania do wynajęcia w Norwegii?

Najpopularniejszym w Norwegii serwisem z ogłoszeniami jest finn.no. Tutaj znajduje się najwięcej ogłoszeń, również tych związanych z nieruchomościami. Aby znaleźć mieszkania na wynajem należy kliknąć:

Eiendom -> Bolig til leie, następnie interesującą lokalizację.

Na wielu grupach na facebooku również można znaleźć ogłoszenia o wynajem, warto jednak w przypadku takich ogłoszeń zachować szczególną ostrożność. W Norwegii również nie brakuje oszustów żerujących zwłaszcza na osobach nie znających jeszcze dobrze norweskich realiów.

Tak jak w Polsce, również w Norwegii, funkcjonują agencje nieruchomości. To dobre wyjście dla tych, którzy nie mają czasu lub wolą poszukiwania nieruchomości zlecić osobie trzeciej.

Rodzaje mieszkań w Norwegii

 • Enebolig – dom wolnostojący
 • Hybel – to np. parter dużego domu lub oddzielna część mieszkalna (przybudówka), która jest często wynajmowana przez właścicieli nieruchomości. Nierzadko wynajem takiego lokum jest tańszy niż wynajem samodzielnego mieszkania.
 •  Leilighet – mieszkanie w bloku
 • Rekkehus – dom w zabudowie szeregowej
 • Tomannsbolig – dom typu bliźniak
 • Rom i bofelleskap – pokój we wspólnym mieszkaniu z innymi wynajmującymi, we „wspólnocie mieszkaniowej”
Norwegia

Ile w Norwegii kosztuje wynajem mieszkania?

Ceny wynajmu różnią się dość znacząco w zależności od lokalizacji. Warto przejrzeć ogłoszenia , żeby poznać orientacyjną średnią cenę w danym miejscu. Mając pracę, warto sprawdzić ile czasu będzie trzeba poświęcić na dojazd, czy możliwy jest dojazd komunikacją miejską i jaki jest koszt biletów. W przypadku gdy planujemy jeździć autem, trzeba zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu nie znajdują się bramki (opłaty drogowe). Czasami tańsze mieszkanie, ale z dala od pracy, w ogólnym rozrachunku wcale nie jest tańsze, biorąc pod uwagę czas dojazdu i koszt.

Średni miesięczny czynsz w 2022 roku, za mieszkanie dwupokojowe w całym kraju wynosił 9 880 NOK (około 4 180 PLN). Natomiast w poszczególnych miastach średnie ceny za wynajem takiego mieszkania kształtowały się następująco:

 • Oslo i Bærum 12 770 NOK (5400 PLN)
 • Bergen – 9 620 NOK (4071 PLN)
 • Trondheim – 10 160 NOK (4300 PLN)
 • Stavanger – 9 060 NOK (3850 PLN)

Depozyt za wynajem w Norwegii

Planując budżet przed wynajmem mieszkania lub domu należy koniecznie wziąć pod uwagę depozyt. Jest to zazwyczaj równowartość trzymiesięcznego czynszu, zabezpieczenie dla osoby wynajmującej mieszkanie na wypadek szkód spowodowanych przez najemcę.

Depozyt powinien być wpłacany w banku na specjalne konto depozytowe (depositumkonto). Z takiego konta nie można wypłacić pieniędzy bez zgody wynajmującego i najemcy. Nie radzę przekazywać depozytu w gotówce, zwłaszcza bez spisanej wcześniej umowy. Można w ten sposób paść ofiarą oszustwa.

Czy da się wynająć mieszkanie w Norwegii bez depozytu?

Alternatywą jest depositumsgaranti oferowane m.in. przez firmy ubezpieczeniowe. Wpłaca się wtedy tylko określony procent kwoty depozytu, a wynajmujący mieszkanie dostaje gwarancję depozytu. Warunki różnią się w zależności od instytucji, warto sprawdzić kilka ofert.

Pożyczkę na depozyt oferują również norweskie banki, ale zazwyczaj należy posiadać konto w danym banku. Co w przypadku, gdy nie posiadamy jeszcze konta lub stałego numeru personalnego? Czy w takim razie jest szansa na wynajem mieszkania bez depozytu? Na pewno nie jest to łatwe, większość osób chce mieć pieniężne zabezpieczenie. Niektórzy najemcy zgadzają się na pisemne poręczenie od pracodawcy. Można również poprosić o rozłożenie wpłaty depozytu np. na dwie raty i spisać to na umowie.

Wynajem mieszkania w Norwegii

Visning – oglądanie mieszkania

Po znalezieniu interesującego ogłoszenia należy skontaktować się z właścicielem mieszkania (telefonicznie lub za pośrednictwem finn) i umówić się na visning. Zazwyczaj data podana jest w ogłoszeniu. Visning to nic innego jak casting na najlepszego wynajmującego. Czasami na takie spotkanie przychodzi bardzo mało osób, czasami są prawdziwe tłumy.

Tutaj liczy się pierwsze wrażenie, jeżeli będzie kilku chętnych, to właściciel zdecyduje z kim podpisze umowę. Warto ubrać się schludnie, opowiedzieć kilka słów o sobie, swojej pracy, zadać pytania dotyczące mieszkania, upewnić się co do warunków.

Jeżeli za pierwszym razem nie uda się wynająć wymarzonego mieszkania, głowa do góry, czasami to niestety trwa.

Umowa najmu mieszkania w Norwegii

Przede wszystkim nie należy podpisywać umów, których się nie rozumie. Część wynajmujących przygotuje bez problemu umowę również w języku angielskim. Jeżeli nie, należy poprosić o przesłanie umowy na maila i wysłać ją do tłumacza.

Jakie informacje powinny być zawarte w umowie?

 • Koszt wynajmu (co zawiera, informacje o dodatkowych płatnościach), datę i sposób płatności
 • Okres wynajmu i warunki rozwiązania umowy
 • Opis stanu technicznego mieszkania (koniecznie wszystkie usterki)
 • Informacje o depozycie i warunkach jego odbioru po zakończeniu
 • Dane osobiste obu stron

Przy podpisywaniu umowy zawsze należy sprawdzić dokumenty danej osoby. Trzeba upewnić się, czy na pewno podpisuje się umowę z właścicielem mieszkania, a nie z oszustem podającym się za niego.

Wynajem mieszkania w Norwegii – co jeszcze warto wiedzieć?

 • Mając auto koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy jest dostępne miejsce parkingowe. Jeżeli nie, sprawdzić miesięczne koszty, parkingi w Norwegii są zazwyczaj bardzo drogie.
 • Wszystkie usterki w mieszkaniu należy udokumentować, a wszystkie nowo powstałe zgłaszać do właściciela, zwłaszcza jeżeli powstały nie z winy wynajmującego.
 • Wynajmując mieszkanie, w którym znajdują się przedmioty o dużej wartości należy zadbać o ubezpieczenie (innboforsikring).
 • Właściciel nieruchomości nie może podnieść czynszu o dowolną kwotę, wysokość podwyżki określają przepisy i nie może być to kwota wyższa niż średnioroczny indeks zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych.
 • W przypadku problemów i wątpliwości związanych z wynajmowanie mieszkania można zgłosić się o poradę do Leieboerforeningen. Na stronie znajdują się także obowiązujące przepisy.
 • Zobacz również: O tym, co może zaskoczyć w norweskich mieszkaniach do przeczytasz tutaj.

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

Wynajem mieszkania w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
7 komentarzy
 • No dobrze, a jeżeli padniemy ofiarą oszusta, czyli wynajmiemy mieszkanie, wpłacimy depozyt, a koniec powiedzą nam, że np. coś zniszczyliśmy i nie będą nam chcieli oddać tego depozytu, to co robić? Do kogo się zgłosić?

  Czy da się wynająć jakiś domek/mieszkanie albo chociaż jakiś pokoik i nie paść ofiarą oszusta?

  Dodam, że obecnie mieszkamy w Polsce. Niestety, nie znamy norweskiego, ale też nie jedziemy tam do pracy – do Norwegii chcemy pojechać w celach turystyczno-rekreacyjnych. Chcemy wynająć domek/mieszkanie albo chociaż jakiś pokoik (np. na miesiąc) i nie paść ofiarą oszusta.

  Jak to zrobić? Jak to wszystko zorganizować? Jakieś rady/wskazówki?

  • Da się, oczywiście. Niestety ale jak już padnie się ofiarą oszustwa zostaje prawnik. Można również skonsultować swoją sytuację z organizacją do której link podałam we wpisie. Jeżeli jedziecie w celach turystycznych polecam wynajem krótkotrwały np. przez airbnb.

 • mam pytanie wynająłem pokoj o okolicach Oslo jw budynku do remontu mieszka nas tam 8 osób mamy 1 kuchnie bez żadnego wyposażenia podstawowego garnki sztućce garnki 1 łazienka brak internetu jak wyegzekwować od właściciela normalne warunki życia może ktoś doradzi ?

  • A jakie masz zapisy w umowie dotyczące wyposażenia, internetu itp.? Nie zawsze mieszkania wynajmowane są z wyposażeniem lub internetem. Sprawdź dokładnie umowę i na jej podstawie możesz rozmawiać z właścicielem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *