...
wrzesień w Norwegii

Mglisty wrzesień w Norwegii – początek jesieni

Sylwia

Wrzesień to miesiąc pożegnań- żegnamy lato, długie dni, kwiaty, zielone liście na drzewach, ciepłe wieczory, lekkie ubrania i resztki letniej opalenizny. Ten okres to również czas  bardzo przyjemnych powitań. Na drzewach zaczyna gościć coraz więcej kolorów, do łaski wrócił ciepły koc, gorąca herbata i miękkie swetry. Zaczęła się jesień. Lubię tę porę roku. Jest trochę nostalgiczna, chłodniejsza i spokojniejsza. Jesień daje do myślenia.

wrzesień w Norwegii
Norwegia
mgła

Wrzesień w Norwegii

Czy warto wybrać się do Norwegii we wrześniu? Ta, ale tutaj musimy uzbroić się w ciepłe i wodoodporne ubrania, wyższe buty i termos z gorącą herbatą. Pogoda jest już bardzo kapryśna. Wiele szlaków zostaje zamkniętych, a zdobywanie niektórych szczytów jest zalecane wraz z obecnością przewodnika. Wyruszając do Norwegii z nastawieniem na trekking, musimy na bieżąco sprawdzać pogodę i przygotować się mentalnie, że niektóre plany warunki atmosferyczne mogą nam pokrzyżować. Mimo wszystko wrzesień w Norwegii to przyjemny miesiąc – na szlakach jest już dużo spokojniej. Sady obradzają pysznymi jabłkami, śliwkami i gruszkami. Lasy zapełniają się kolorowymi grzybami, a coraz częstszym towarzyszem każdej wędrówki jest mgła. To właśnie mgła, grzyby i kolorowe liście na drzewach są synonimem września.

Norwegia
grzyby w Norwegii
wrzesień w Norwegii
Norwegia
kierunek norwegia
Norwegia

Pogoda na południu była w tym roku dosyć łaskawa, ale okolice Bergen, Stavanger nawiedziły potężne ulewy. Północ jest już chłodna, ale dalej kusi przepięknymi krajobrazami.

Norwegia

Mój wrzesień w Norwegii

Wrzesień był w tym roku dla mnie wyjątkowo łaskawy. Zwiedziłam kawał Norwegii, nie mogąc usiedzieć w domu. Miałam jakąś nieodpartą potrzebę nacieszenia się tymi wszystkimi krajobrazami, zanim na dobre zawita do nas zimno, a dni staną się niemiłosiernie krótkie. Fiordy jadły mi przez chwilę z ręki i bardzo, ale to bardzo mi się to podobało. Pogoda pokrzyżowała moje plany i nie udało mi się odwiedzić ani Trolltungi, ani Preikestolen, ale za to odwiedziłam paręinnych pięknych miejsc m.in. Vøringsfossen.

Widziałam za to pierwszy raz w życiu zupełnie dzikie delfiny, które radośnie pływały w ciągle ciepłej wodzie norweskich fiordów. Piękna chwila, którą zapamiętam na zawsze.

delfiny w Norwegii
Norwegia

Pierwszy raz łowiła ryby w Norwegii. Rybak ze mnie kompletnie beznadziejny i starcie Sylwia, kontra Makrele zakończyło się wynikiem 10:0 dla Makrel. Może to i lepiej, bo samo pływanie po czystych wodach Norwegii to już dla mnie spora dawka radości (wiem, że źle trzymam wędkę :D)

ryby w Norwegii

Zaangażowanie to podstawa:

ryby w Norwegii

Na koniec miesiąca, zupełnie spontanicznie zmieniłam klimat. Gorące Morze Śródziemne i piękna Majorka ugościły mnie niesamowicie i na chwilę zapomniałam, że to już jesień. Majorka to dobre miejsce dla miłośników morza i gór. Wysokie góry, przepiękna błękitna woda i pyszne jedzenie. To był bardzo przyjemny sposób na doładowanie witamy D, przed długą jesienią i zimą.

Majorka

Na Majorce bardzo zaskoczyły mnie kręte i niebezpieczne niczym Droga Trolli trasy. Kilkakrotnie miałam mini zawał serca i już widziałam, jak mój samochód z hukiem ląduje w ciepłym Morzu Śródziemnomorskim. Na szczęście nic się nie stało, ale z pewnością mogę stwierdzić, że trasy na Majorce, są równie ciekawe, co te w Norwegii. Jak tylko odkopie się ze wszystkich zdjęć, przygotuję dla Was wpis z wieloma przydatnymi informacjami dotyczącymi tej wyspy.

Majorka
Majorka

Wrzesień minął jak pstryknięcie palcami. Cieszę się na tę jesień, mam nadzieję, że październik zaskoczy nas piękną pogodą. Witaj Droga Jesieni! Bądź piękna, kolorowa i ciepła.

Sylwia.

kierunek norwegia
wrzesień w Norwegii
wrzesień w Norwegii
Norwegia
wrzesień w Norwegii
wrzesień w Norwegii
jesien
norwegia
Norwegia
Norwegia
Kierunek Norwegia
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *