...
wodospad w okolicach Oslo

Wodospad w okolicach Oslo – Solbergfossen, Lier

Sylwia

Gdy pierwszy raz udałam się w to miejsce było ono niemal kompletnie nieznane, a w internecie na próżno było szukać opisu tego miejsca. Obecnie za sprawą mediów społecznościowych ten wodospad jest już dużo bardziej popularny, ale nadal wiele osób nie wiem o tej okolicznej perełce. Ten wodospad w okolicach Oslo uważam aktualnie za najfajniejszy w bliskiej okolicy stolicy Norwegii. Solbergfossen to okoliczna perełka, o której nie przez długi czas nie wiedziało nawet sporo rodowitych mieszkańców tych terenów.

Wodospad w okolicach Oslo

Jak dojechać?

Z centrum Oslo w to miejsce dojedziemy w trochę mniej niż godzinę, to około 50 kilometrów drogi. Po drodze możemy poobserwować całkiem niezłe, w sumie zaskakująco górzyste widoczki. Parkujemy w Kanada i Lier. Są tutaj dwa spore parkingi, ale uwaga, parkujecie na własną odpowiedzialność.

wodospad w Lier

Już na parkingu znajdziemy pierwszą tabliczkę informującą, w którą stronę się udać, aby dotrzeć do Solbergfossen. Należy przejść na drugą stronę ulicy i ruszyć czerwonym szlakiem, który jest bardzo dobrze oznakowany, aż do samego miejsca docelowego. Trasa jest krótka i przyjemna, bo tylko 1,5 km w jedną stronę. Na jednym odcinku dość stroma, więc spacer z wózkiem moim zdaniem odpada. Dobre obuwie jest koniecznością, zwłaszcza w deszczowe dni, po drodze często jest dużo błota.

Więcej ciekawych miejsc w Oslo i okolicach znajdziesz w przewodniku Kierunek Oslo. Sprawdź już teraz, 595 stron inspiracji.

Oslo
solbergfossen
wodospad w okolicach Oslo

Droga nad wodospad

Pierwsza miejsce, do którego trafiamy to spora tama na rzece, która przynależy do elektrowni w Tronstad. Następnie będziemy mijać dwie tabliczki z drogowskazem do ringhølene. Są to kotły eworsyjne, które powstały w wyniku działań lodowca. Te miejsca w lecie zamieniają się w naturalne baseny, z których chętnie korzysta wiele osób. Koniecznie zejdźcie z drogi, bo widoki w tych miejscach są bardzo fajne.

Solbergfossen

Potem już chwila drogi i jesteśmy u celu. Robiący wrażenie wodospad Solbergfossen przed naszymi oczami (oczywiście, o ile nie ma akurat suszy).

wodospad w okolicach Oslo
wodospad w Lier
wodospad Lier
wodospad Oslo

Jak to z wodospadami bywa, w porze mocno deszczowej, po roztopach robią największe wrażenie. Latem w tej okolicy zazwyczaj jest dużo mniej wody, co jak wspominałam sprzyja letnim kąpielom w tej rzece i znacznie zmienia okoliczny krajobraz.

To krótka wycieczka, więc tym, którzy czują niedosyt polecam udać się w dalszą drogę np. do Gjevlekollen lub na wycieczkę śladami starej kolejki w Drammen lub powspinać się po świetnym kanionie w Drammen.

W drogę!

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe lub pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

blog o Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *