...
wodospad w Asker

Wodospad w Asker – spotkanie z norweską naturą

Sylwia

Norwegia kojarzy się głównie z cudownymi fiordami, ale jest to również kraj wielu pięknych wodospadów. Wiadomo, najpiękniejsze i najbardziej okazałe znajdują się niestety kawałek drogi od Oslo. Ale nic straconego! Jeden z nich to wodospad w Asker. Co prawda nie duży, znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Oslo – nad jeziorem Semsvannet w Asker. To bardzo fajne miejsce na spacer, więc jeżeli jesteście akurat w tych okolicach, warto tutaj zajrzeć.

blog o Norwegii

Jak dojechać nad wodospad w Akser?

Jezioro Semsvannet jest położone na obrzeżach Asker – 25 km od Oslo, 23 km od Drammen. Jadąc samochodem powinniśmy dojechać do centrum Asker, a następnie w kierunku ulicy Semsveien. Jeżeli macie GPS, sprawa jest prosta: wpiszcie Semsvannet i w drogę.

wodospad w Asker

Na miejscu znajdziemy dwa duże parkingi, najlepiej zaparkować na największym, tuż obok dużej, czerwonej i drewanianej stodoły. Parking jest darmowy. Dojeżdżają tam również autobusy z centrum Asker.

okolice Oslo

Z parkingu możemy ruszyć w stronę Sem Gjestegård (piękny biały pałacyk), ale ja polecam udać się wąską, polną dróżką „w górę”.  Mała wskazówka – jeżeli usłyszycie „beczenie” owieczek, idźcie za ich głosem 🙂

Asker
Spacer

Już na początku drogi miłośników zwierząt czeka mała niespodzianka. W jednym z gospodarstw tuż przy dróżce nad jezioro, wypasają się przez cały rok norweskie owce. Wiosną spotkamy również małe, kudłate owieczki. Fajna atrakcja, zwłaszcza dla małych podróżników. Uwaga! To nie jedyne zwierzęta, jakie można spotkać na trasie do wodospadu. Zobaczyć jeszcze można m.in. konie, kucyki i kaczki, a nawet lisy.

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to ładna zabudowa tego miejsca. Nieduże, urocze domki, w tym samym kolorze i stylu, otoczone wspaniałą przyrodą. Całość tworzy naprawdę spójny obrazek.

wodospad w Asker

Jezioro Semsvannet

Semsvannet to nieduże jezioro (około 0,75 km2, głębokość 34 m) otoczone górami, pastwiskami i lasami. Jest to obszar chroniony parku krajobrazowego. Chcąc zobaczyć wodospad musimy udać się na spacer wokół jeziora, około 5 km, należy cały czas iść główną ścieżką. Wodospad znajduje się w połowie drogi, która jest dobrze oznakowana. Miniemy kilka tablic informacyjnych oraz szlaki turystyczne, które prowadzą m.in. do Gupu lub na szczyty okolicznych gór np. Djupedalsåsen.

Trasa wokół Semsvannet jest bardzo przyjemna! Po drodze czeka na Nas dużo urokliwych krajobrazów, skały, bujna roślinność w otoczeniu wody. Jeżeli nieduże wodospady nie robią na Was wrażenia, to polecam spacer tą trasą, właśnie ze względu na okoliczną przyrodę. Cisza i spokój.

ciekawe miejsca południowa Norwegia

W wodach jeziora żyją pstrągi, szczupaki, okonie i wiele innych gatunków ryb. Wzdłuż brzegu jest kilka miejsc, w których znajdują się ławeczki, miejsce na grilla i toalety. Latem amatorzy pływania mogą skorzystać z  jednego z kilku kąpielisk nad brzegiem jeziora. Zimą natomiast na zamarzniętym jeziorze spotkamy całe rodziny jeżdżące na łyżwach i nartach.

jeziora Oslo

Wodospad w Asker

Wodospad w Asker znajduje się w połowie drogi wokół jeziora. Huk spadającej wody słychać  wcześniej, także zabłądzić będzie trudno. Wodospad możemy oglądać z drewnianego mostku nad wodą przecinającą szlak. Warto zobaczyć to miejsce zarówno latem, jak i zimą – zamarźnięte sople wody wyglądają również ciekawie.

Szukasz więcej ciekawych miejsc w Oslo i okolicach? Koniecznie sprawdź mój przewodnik Kierunek Oslo. 595 stron świetnych miejsc, informacji praktycznych oraz gotowy plan zwiedzania Oslo i pomysł za weekend w okolicach.

Oslo
wodospad w Asker
wodospad w Asker

Wybierając się na spacer zimą, warto wyposażyć się w nakładki na buty. Mimo że górki na trasie nie są bardzo wysokie, to w połączeniu z lodem mogą spowodować niejedne upadek.

Po drodze mijamy kilka gospodarstw, między innymi stadninę koni. Zwierzęta, które tam mieszkają bardzo lubią pozować do zdjęć! W jej sąsiedztwie jest mała kawiarenka, w której możemy napić się kawy i chwilę odpocząć. W drugiej połowie drogi mijamy kilka typowo górskich strumyków.

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

blog o Oslo
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
4 komentarzy
  • Skorzystałm z Twoich wskazówek i odwiedziłam to piękne miejsce, które naprawdę warto zobaczyć? Na pewno wrócę tam jeszcze nie raz, bo całkiem blisko mieszkam. Dziękuję za wspaniałe podpowiedzi wycieczek ? Pozdrawiam

  • Wśród Twoich wpisów szukam odpowiednich tras dla mam z wózkami. Ta trasa kusi! Ale czy poradzę sobie z wózkiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *