Wodospad Mardalsfossen

Wodospad Mardalsfossen w Norwegii

Sylwia

Wodospad Mardalsfossen jest jednym z najbardziej imponujących wodospadów w Norwegii. Jego łączna wysokość to około 655 metrów, a najdłuższy pojedynczy spadek mierzy aż 297 metrów. Zarówno wodospad Mardalsfossen, jak i jego okolica odegrały kluczową rolę w kształtowaniu norweskiej polityki dotyczącej ochrony przyrody i środowiska.

Szlak na Mardalsfossen

Do parkingu, z którego można rozpocząć wyprawę, prowadzi płatna droga. Szlak prowadzący do wodospadu jest bardzo przyjemny, przejście zajmuje około 30/45 minut w jedną stronę. Przez większość trasy z jednej strony mijamy górski strumień, z drugiej pełen różnorodnych gatunków drzew i roślin las. Całość znajduje się na terenie rezerwatu przyrody.

Wodospad Mardalsfossen
Wodospad Mardalsfossen
Podróż do Norwegii

Historia Mardalsfossen – Kampen om Mardøla

Latem 1970 roku osoby działające na rzecz ochrony przyrody w ramach organizacji Samarbeidsgruppene for natur- og miljøvern rozpoczęli swoją pierwszą akcję. Był to pierwszy w Norwegii prostest, za który wzięto pełną odpowiedzialność. Głównym celem działań było zatrzymanie rozbudowy elektrowni w Eikesdal. Kilkaset osób rozłożyło namioty na trasie prowadzącej do budowy, niektórzy przypięli się łańcuchami do skał. W ten sposób wyrażali swój sprzeciw również wobec planów zastąpienia wodospadu rurami. W miejscu protestu powstało obozowisko, którego aktywiści nie opuszczali nawet na chwilę. Wśród osób wyrażających bezpośredni sprzeciw byli znani norwescy filozofowie Arne Næss i Sigmund Kvaløy Sætreng.

Ostatecznie doszło interwencji policji, która usunęła przywódców akcji. Pozostali protestujący musieli zaprzestać swoich działania również ze względu na zagrożenie ze strony innych grup interesu.

Wodospad Mardalsfossen

Rozbudowa elektrowni doszła do skutku. Na wysokości 945 m n.p.m. znajduje się tama, a wodospad widoczny jest głównie w sezonie letnim (od 20 czerwca do 20 sierpnia). W pozostałych miesiącach jest osuszany i bardzo mało widoczny, w lecie, ze względu na turystykę, wodospad wraca na swoje pierwotne miejsce.

Po latach wydarzenia wokół Mardalsfossen odbierane są jako symboliczna walka o nietkniętą przyrodę i brak nadmiernej ingerencji człowieka w naturę. Protesty przeciwko rozwojowi energetyki wodnej były impulsem do zbudowania silnego ruchu na rzecz ochrony przyrody i środowiska w Norwegii. Po kampanii w Mardøla nakręcono film Kampen om Mardøla oraz napisano kilka książek.

Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w tych okolicach.

przewodnik po Norwegii
Wodospad Mardalsfossen
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *