...
Haugfossen

Wodospad Haugfossen – imponujący wodospad z bogatą historią w tle

Sylwia

Wodospad Haugfossen i jego okolice są ciekawym miejscem w południowej Norwegii, w którym można spędzić miły dzień. Haugfossen to 39 metrowy wodospad na rzece Simoa w Modum w Buskerud. Dookoła znajduje się ciekawe muzeum Blaafarvevaerket oraz Muzeum Kopalnii Kobaltu, a w lecie kilka miejsc na spokojny piknik.

wodospad Haugfossen

Jak dojechać nad wodospad Haugfossen?

Wodospad Haugfossen znajduję się około 80 km od Oslo, 40 km od Drammen i 45 km od Hønefoss. Jadąc drogą nr 287 trudno nie zauważyć dobrze oznakowanego zjazdu na Haugfossen. Zarówno na górze wodospadu (obok drewnianych budynków), jak i na dole, znajdują się dwa darmowe parkingi (pamiętaj, aby przed wyruszeniem w drogę upewnić się, że parking nadal jest darmowy).  Mimo dość ruchliwej drogi obok parkingu, od razu po opuszczeniu auta usłyszmy charakterystyczny dźwięk wodospadu. Zejście w stronę rzeki zajmuje Nam dosłownie minutę.

Szukasz ciekawych miejsc w okolicach Oslo? Sprawdź koniecznie Przewodnik po Oslo i okolicach Kierunek Oslo. 595 stron podróżniczych inspiracji po Oslo i okolicach.

Oslo

Historia Blaafarvevaerket

Historia wodospadu i jego okolic jest interesująca zarówno dla dorosłych, jak i maluchów. Po drodze spotykamy wiele tablic informacyjnych z szczegółwym opisem miejsc nad Haugfossen, również w języku angielskim i niemieckim. Dawniej wokół wodospadu znajdowało się centrum przemysłu, a  jego pozostałości możemy spotkać na każdym kroku m.in. koło wodne, zabytkowe gospodarstwo, muzeum Blaafarvevaerket.

Zwiedzanie najlepiej zacząć po drugiej stronie zabytkowego mostu z 1837 roku, udając się w dół ścieżki. Po drodze znajdują się punkty widokowe skierowane w stronę wodospadu, ławeczki (dobre miejsce na piknik), zabytkowe gospodarstwo, a na samym końcu drogi – kąpielisko z małym pomostem.

Haugfossen

Wracając na parking, polecam odwiedzić restaurację położoną nad wodospadem. Pyszne gofry oraz smakowite naleśniki kuszą z daleka pięknym zapachem, a kawa wypita nad wodospadem to zawsze dobry pomysł. Znajduje się tam również mały, klimatyczny sklepik z pamiątkami. Restauracja i sklep czynne są od połowy maja.

Po zjedzeniu gofra, możemy udać się na spacer wzdłuż szlaku po prawej stronie wodospadu. Jest tam nieduży taras widokowy, na którym możecie zrobić piękne zdjęcie i poczuć wodospad na własnej skórze – huk i siła spadającej wody w deszczowym okresie robi wrażenie.

Wodospad Haugfossen
Haugfossen
kawiarnia przy Haugfossen

Muzeum

Schodząc w dół przechodzimy na teren muzeum Blaafarvevaerket (była to norweska firma wydobywcza). Jest to piękny skansen, w którym również znajdziemy restauracje oraz sklepy. Wokół znajduje sie dużo terenu zielonego, stoły, ławki oraz bardzo fajne kąpielisko. Niestety grillowanie nad brzegiem rzeki jest zabronione, można to robić tylko w wyznaczonych strefach. W okresie letnim organizowanych jest wiele ciekawych wydarzeń, również dla najmłodszych. W lecie prawie każdego dnia można z bliska oglądać zwierzęta takie jak konie, owce w miejscowej mini zagrodzie.

Wodospad Haugfossen za każdym razem wygląda inaczej – zależy to od stanu wody na rzece Simoa oraz pory roku. Zachwyca zarówno latem, jak i zimą. Jest to przyjemne miejsce na wypad za miasto dla całej rodziny, jak i dobry pomysł na randkę. Polecam zwłaszcza o zachodzie słońca.

Po nacieszeniu się wodospadem czas ruszyć w dalszą drogę do kopalni kobaltu. Każdego kto tak jak ja lubi odkrywać nowe miejsca zapraszam do mojej facebookowej grupy.

Udanego zwiedzania!

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne lub ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *