...
Wielkanoc w Norwegii

Wielkanoc w Norwegii – Påske

Sylwia

Wielkanoc w Norwegii nie różni się znacząco od tej, którą znamy z Polski. Norweskie domy również przystrajane są masą zielono-żółtych ozdób, sklepy już od ponad miesiąca zmieniają barwy na mocno wiosenne, a kwiaciarnie z daleka przyciągają żółtymi tulipanami i pięknymi żonkilami. Różni się za to sposób w jaki świętuje się w tym kraju ten wielkanocny czas. Poniżej kilka ciekawostek na temat Wielkanocy w Norwegii.

Wielkanoc w Norwegii – Påskeferie

Wielkanoc dla wielu osób to przede wszystkim czas wolny. W Norwegii do pracy nie idziemy już w Wielki Czwartek (Skjærtorsdag) i Wielki Piątek (Langfredag). Świętowanie rozpoczyna się w środę po pracy , a dla niektórych trwa już od poprzedniego weekendu, co widać szczególnie po pustkach w komunikacji miejskiej. Spora część Norwegów w tym okresie jedzie w góry, odpocząć w swoich domkach. Często to ostatni dzwonek, żeby ruszyć na narty. Jeżeli święta przypadają już w ciepłym okresie, po prostu ruszają na górskie wędrówki. Spędzenie chociaż jednego dnia na świeżym powietrzu to wręcz konieczność. Nieodłącznym elementem tych wypraw jest pomarańczowy napój Solo oraz batonik Kvikk Lunsj. Jeżeli wyjeżdżacie do Norwegii w okresie świąt wielkanocnych, zarezerwujcie nocleg wcześniej. Wyjazdy na hytte są naprawdę popularnym wyborem.

Oczywiście spora część Norwegów wybiera domowy „kos”, czyli relaks w domowych. Wiele osób kojarzy Wielkanoc z grami planszowymi i ogólnie czasem spędzonym w gronie najbliższych. Wolne od szkoły przez cały tydzień mają również najmłodsi.

Norweskie wielkanocne zwyczaje

Påskekrim

Kolejnym ważnym elementem Wielkanocy jest „påskekrim”, czyli wielkanocne kryminały, którymi Norwegowie zaczytują się na potęge. Jest to długa tradycja, która obejmuje nie tylko książki, ale również audycje w radio, filmy, czy seriale telewizyjne. Wiele osób czeka na „påskekrim” z wytęsknieniem. Oprócz tego popularne są wielkanocne quizy, zagadki, czy komiksy dla najmłodszych.

Brak tłumów w kościołach

Podczas Wielkanocy Norwegowie niezbyt licznie odwiedzają kościoły. Wg różnych statystyk tylko około 5% mieszkańców tego kraju udaje się w okresie Świąt do kościołów. W 2019 roku jednak aż 69% mieszkańców Norwegii należało do Norweskiego Kościoła. Na pewno pewien wpływ ma na to sposób spędzania tych wolnych dni, wiele osób po prostu wyjeżdża w góry, nad jeziora.

Jak podróżować po Norwegii

Wielki Tydzień w Norwegii

Skjærtorsdag/Wielki Czwartek – w tym dniu sklepy są już zamknięte, więc dla wielu Norwegów przed wybuchem pandemii był to dzień, w którym mogą udać się na zakupy…do Szwecji. Ruch w kierunku granicy był w tym okresie zawsze duży, a przyciągały głównie niższe ceny wielu produktów.

Langfredag/Wielki Piątek – dla osób wierzących jest to czas skupienia i bardzo ważny dzień. Kościoły organizują Drogi Krzyżowe, ale jest ich dużo mniej niż w Polsce. Jest to również czas zadumy i skupienia. Dla innych kolejny dzień relaksu z dala od miast.

Påskeaften/Wielka Sobota – w tym dniu sklepy zostają otwarte, można zrobić zapasy i przygotować się do dalszego świętowania. Dzieci dostają masę słodyczy, a dzień wieńczy świąteczna kolacja w towarzystwie najbliższych.

Første påskedag/Wielkanoc – W Norwegii tak jak w Polsce, Wielkanoc rozpoczyna się od uroczystego śniadania. Tutaj również dzieci czekają na zajączka, który w różnych miejscach chowa słodycze i prezenty. To radosny dzień, a większość spędza go z rodziną.

Andre påskedag/Lany poniedziałek – nie jest to szczególnie uroczyście świętowany dzień. To zazwyczaj czas powrotów i zakończenie ferii wielkanocnych.

wielkanoc w Norwegii

Norweskie wielkanocne potrawy

Tak jak w Polsce, w Norwegii na stołach królują jajka. Oprócz kolorowych pisanek znajdziemy również sporo pysznych dań z wielkanocnymi jajkami. Jeżeli chodzi o tradycyjne potrawy to różnią się w zależności od regionu, w jakim zamierzamy świętować. Inne potrawy zjemy na północy, a jeszcze inne na południu.

Na pewno popularny jest świeży domowy chleb, różnego rodzaju pieczenie np. z jagnięciny lub pieczony indyk. Dla dzieci jest to czas, w którym mogą zjeść więcej niż zwykle słodkości. Na sklepowych półkach królują słodycze z marcepanem, duże jajka wypełnione łakociami. Kultowymi już produktami stały się Kvikk Lunsj oraz napój Solo, które sprzedawane są w rekordowych ilościach. Popularne jest również jedzenie dużej ilości pomarańczy, co widać nawet na szlakach (w popularnych miejscach mija się sporo skórek po owocach).

Przy bożonarodzeniowych tradycjach wspominałam Wam, że masa produktów zmienia się z dnia na dzień w produkty wielkanocne. I tak np. zwykły marcepan zamienia się w wielkanocny marcepan, sklepy zalewa masa wielkanocnych napoi i innych produktów spożywczych. Zresztą mam wrażenie, że prawie wszystko magicznie zmienia się w produkty wielkanocne zyskując przedrostek „påske”.

Wielkanocne ozdoby w norweskich domach

O miłości Norwegów do ozdób, lampek i innych rzeczy, które sprawią, że w mieszkaniu jest przytulnie i miło pisałam nie raz. I tak jest również w okresie Wielkanocnym. Domy zmieniają kolory na radosne i kolorowe. W oknach pojawiają się kwiaty i zajączki, a ze sklepowych półek znikają wszystkie ozdoby w kolorach żółci i zieleni. Po długiej ziemie w końcu zaczynają królować żywe i radosne barwy.

A ja z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wam dużo spokoju, miło spędzonego z najbliższymi czasu i pysznego jedzonka na stołach!

Wesołych Świąt! Odpocznijcie! 

Sylwia.

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe/pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

wielkanoc w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *