...
Verdens Ende

Norweski koniec świata, czyli wycieczka na Verdens Ende

Sylwia

Verdens Ende jest jednym z najpopularniejszych miejsc w południowej części Norwegii. Przyciąga tłumy turystów przez cały rok. O Verdens Ende można przeczytać w internecie dużo skrajnych opisów – od tych pełnych uwielbienia do takich, które w skrócie można opisać słowami „wielkie rozczarowanie”.  Piękne morze, wielkie skały i surowość krajobrazu jednych w tym miejscu totalnie rozkochuje, a inni uważają, że jest to mocno przereklamowane miejsce na mapie Norwegii.

Verdens Ende
Verdens Ende
Verdens Ende

Verdens Ende – co to za miejsce?

W czym tkwi fenomen Verdens Ende? Na pewno duży wpływ ma sama nazwa – „Verdens Ende” po norwesku oznacza „Konieć Świata”. Kto nie chciałby choć przez chwilę na „Końcu Świata” stanąć 🙂 Doprecyzowując na jednym z pięciu „Końców Świata”, które znajdują się w różnych zakątkach naszej pięknej Ziemii. Kolejnym atutem jest dość bliska odległość od lotniska Torp Sandefjord. Wiele osób przylatujących do Norwegii tylko na krótki wypad, odwiedza właśnie Verdens Ende.  Ze względu na surowy  krajobraz tego miejsca, Verdens Ende to piękne tło sesji zdjęciowych i mekka fotografów ślubnych.  Oprócz tego znajduje się tutaj wiele pięknych plaż, mnóstwo wysp i wysepek, typowo norweska marina, molo i w miarę spokojne miejsca do spacerowania. Myślę, że są to już wystarczające powody, by choć raz odwiedzić Verdens Ende, nazywane również norweskim cudem natury 🙂

Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz przewodnik po Oslo i okolicach (bliższych i dalszych). Mnóstwo inspiracji na krótkie wycieczki w okolicy.

Oslo
Kierunek Norwegia
Verdens Ende

Ciekawostki o Verdens Ende

Verdens Ende jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe punktów na mapie Krainy Fiordów. Leży na wyspie Tjøme w okręgu Vestfold na południu Norwegii oraz należy do Parku Narodowego Færder. Stąd możemy rzucić okiem na cieśninę Skagerrak, która łączy Morze Północne z Morzem Bałtyckim. Skagerrak ma również duże znaczenie historyczne, ponieważ tutaj miała miejsce tzw. bitwa jutlandzka (największa bitwa morska I Wojny Światowej, stoczona pomiędzy Royal Navy, a Kaiserliche Marine). Symbolem tego miejsca stała się replika kamiennej latarni morskiej, która oświetlała drogę marynarzom dzięki węglowi rozpalanemu w specjalnym koszyku umieszczonym w najwyższym punkcie latarni.

Verdens Ende
Kierunek Norwegia
Verdens Ende
Verdens Ende

Jak dojechać do Verdens Ende?

Aby dojechać do Verdens Ende z Oslo trzeba pokonać  około 130 km, od lotniska Torp dzieli nas tylko 50 km. Przed wejściem na teren parku znajduje się duży płatny parking, a koszt postoju zależy od czasu jaki chcemy spędzić w tym miejscu. Jeżeli zależy nam, aby zobaczyć coś więcej niż tylko główny deptak to warto zarezerwować sobie minimum 3 godziny na zwiedzanie Verdens Ende oraz okolic.

Na miejsce możemy dotrzeć również  za pomocą komunikacji miejskiej, rozkład znajduje się na stronie vk. Autobusy zatrzymują się przed samym wejściem na główny deptak.

Kierunek Norwegia
Verdens Ende
Verdens Ende
Verdens Ende

Norweski Koniec Świata

Verdens Ende to przede wszystkim imponujące wielkością oraz kształtem, kolorem i strukturą skały. Silny wiatr, fale uderzające o kamienie oraz piękny morski krajobraz . W tym miejscu widać i czuć siłę natury. Mimo „surowości” tego miejsca możemy spotkać tutaj również ciekawą rośliność, złowić kilka ryb. Wpatrując się w piękny morski krajobraz można choć na chwilę zapomnieć o „bożym świecie”. Marzy Wam się kąpiel w tej okolicy? Verdens Ende ma do zaooferowania kilka kąpielisk, również dla dzieci i osób niepełnosprawnych.

Verdens Ende
Verdens Ende
Verdens Ende
Kierunek Norwegia
Verdens Ende
Verdens Ende
Verdens Ende

Wędrówkę po Verdens Ende najlepiej rozpocząć od zwiedzania skał po prawej stronie od głównego deptaku. Jest tam zdecydowanie mniej osób, a widoki są moim zdaniem dużo ładniejsze. Momentami trzeba trochę pokombinować, aby dojść do upatrzonego przez nas celu, ale warto. Tutaj można odpocząć, latem poopalać się lub zrobić sobie piknik. Im dalej od głównego wejścia, tym spokojniej.

Norwegia
Kierunek Norwegia
Norwegia
Verdens Ende
Verdens Ende
Verdens Ende
Verdens Ende
Verdens Ende
Verdens Ende
Verdens Ende
Norwegia
Verdens Ende

W drodze powrotnej mijamy kolejny raz latarnię morską. Naprzeciwko znajduje się Færder Nasjonalparksenter, czyli elegancka restauracja, sklep z pamiątkami,  wystawy. Na drugim piętrze budynku zbudowano przeszklony taras, z którego możemy podziwiać okolicę.

Verdens Ende