Trolltunga

Trolltunga – kultowy trekking na Język Trolla

Sylwia

Jednym z najpopularniejszych miejsc w Norwegii jest bezwątpienia Trolltunga, czyli słynny norweski Język Trolla. To wizytówka Norwegii, którą zobaczycie na wielu broszurach turystycznych, zdjęciach, czy w książkach opowiadających o Krainie Fiordów. Co roku tysiące osób (około 80 000 rocznie) wędruje tutaj, aby stanąć na kultowym Języku Trolla i spełnić swoje marzenie. To jedna z najpopularniejszych formacji skalnych znana na całym świecie. Jak wygląda szlak, co warto wiedzieć przed ruszeniem na Trolltunga?

Trolltunga Norwegia
Kubek Kierunek Norwegia

Parking na Trolltunga

Długość szlaku oraz przewyższenie zależne jest od miejsca, w którym zaczyna się wędrówkę. Do wyboru są trzy parkingi oznaczone P1, P2 oraz P3. Długość:

  • P2 Skjeggedal – 27 km, około 8-12h, 800 metrów przewyższenia
  • P3 Mågelitopp – 20 km, około 7-10h, 320 metrów przewyższenia

Na wszystkich trzech parkingach ilość miejsc jest ograniczona:

  • P1 -220 samochów
  • P2 – 180 samochów
  • P3 – 30 samochodów

Parking P3 otwarty jest od około czerwca do około września, trzeba wziąć pod uwagę, że w razie złych warunków, może zostać zamknięty. Otwarty jest również w określonych godzinach, przed przyjazdem należy je sprawdzić na oficjalnej stronie. Miejsce należy wcześniej zarezerwować. Uwaga! Na parkingach obowiązuje zakaz biwakowania.

Jęzor Trolla

Szlak na Trolltunga

Szlak oficjalnie oznaczony jest jako ekspert (jest to najtrudniejszy szlak wg oznaczeń), o czym decyduje jego długość . W słoneczne dni w sezonie letnim przejście szlaku dla osób chodzących po górach nie będzie wyzwaniem. Osoby, które po górach nie chodzą, albo chodzą okazjonalnie warto, aby przygotowały się wcześniej do wędrówki. Trudność szlaku wzrasta wraz z pogorszeniem warunków atmosferycznych. Czy można wziąć ze sobą dzieci? Oficjalnie zalecane jest, aby nie brać ze sobą dzieci poniżej 12 roku życia.

Norwegia

Jak przygotować się na Trolltunga?

Na każdą dłuższą górską wędrówkę trzeba się odpowiednio spakować, tak aby w razie nieprzewidzianych wypadków, zmiany pogody itp. dać sobie bez problemu radę. Poniżej lista rzeczy, które zaleca się wziąć ze sobą na Trolltunga:

  • dobre, wygodne buty trekkingowe
  • ubrania przeciwdeszczowe i przeciwwiatrowe
  • ubrania na zmianę, ciepłe ubrania
  • czapkę, chustkę
  • dobrze wyposażoną apteczkę
  • zapasa wody i jedzenia
  • mapę
  • czołówkę
  • okulary i krem z filtrem
  • naładowany telefon i powerbank
  • papier toaletowy, worki na śmieci

Pamiętaj, aby wybierając się w okolice Trolltunga, zarezerwować nocleg z dużym wyprzedzeniem. Najlepsze noclegi znikają błyskawicznie. Zarezerwuj już teraz:



Booking.com

Zdjęcia ze szlaku na Trolltunga

Na szlak polecam wyruszyć jak najwcześniej. W sezonie letnim, w weekendy przy dobrej pogodzie należy spodziewać się tłumów (to jedna z topowych norweskich atrakcji). Odcinek z P2 na P3 to stroma asfaltowa serpentyna, która potrafi już na samym początku mocno zmęczyć. Osobiście polecam ruszyć z parkingu P3 (w sezonie można tam również dojechać busem z możliwą wcześniejszą rezerwacją lub zakupem biletu na miejscu) i więcej czasu spędzić na górskim szlaku.

Tak wygląda szlak w sierpniu przy pięknej słonecznej pogodzie.

Podróż do Norwegii
Trolltunga szlak
Język Trolla szlak
szlak Jęzor Troll

Warto się nie spieszyć, bo już po drodze jest wiele ciekawych miejsc z ładnymi widokami. Aż żal nie zatrzymać się, choć na chwilę.

Trolltunga

Trolltunga, czyli Jęzor Trolla

Język Trolla na żywo również robi wrażenia, tak samo jak niezwykle piękna okolica, w której się znajduje. Skała zawieszona 700 metrów nad przepaścią, pod nią cudownie niebieskie jezioro Ringedalsvatnet. Całość wygląda przepięknie.

Przy dobrej pogodzie w sezonie letnim trzeba chwilę poczekać na zrobienie sobie kultowego zdjęcia. Na szczęście zazwyczaj idzie to bardzo szybko i nikt zbyt długo nie okupuje Trolltunga.

Język Trolla

Robiąc sobie zdjęcie, nie zapominajmy o zdrowym rozsądku, niestety miały tutaj już miejsce śmiertelne wypadki. Bądźcie ostrożni i uważajcie na każdy krok, stojąc na skale macie pod sobą przepaść.

Tak Trolltunga wygląda z różnych perspektyw.

Trolltunga
Trolltunga
Język Trolla
Trolltunga informacje

Informacje praktyczne o trekkingu na Trolltunga

  • przed wyruszeniem w drogę sprawdź prognozy pogody
  • weź ze sobą wodę i więcej jedzenia
  • numer alarmowy to 112, polecam również zainstalować aplikację hjelp 113
  • nie wszędzie na szlaku można rozkładać namioty, przy trasie znajdują się tablice informacyjne z rozrysowanymi miejsca zakazanymi na camping
  • nad Trolltunga ze względów bezpieczeństwa nie można latać dronem
  • pamiętaj o workach na śmieci oraz o tym, aby zabrać ze sobą zużyty papier toaletowy i inne śmieci
  • na szlaku znajdują się kabiny ratunkowe (schronienie w razie burzy lub wypadków)
  • poza sezonem wyższe parkingi są zamknięte
Jęzor Trolla
Trolltunga informacje

Trolltunga – podsumowanie

Wejście na Trolltunga z P3 zajęło nam z licznymi przerwami m.in. na śniadanie, zdjęcia, po prostu oglądanie widoków, 3,5h. Przy Trolltunga spędziliśmy łącznie 2,5h (chodziliśmy trochę po okolicy, zjedliśmy obiad). Wracaliśmy również 3,5h, ale około godziny zajęło nam opalanie z widokiem na góry.

Bezpiecznej wędrówki dla Was!

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

Przewodnik po Norwegii
Trolltunga
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
17 komentarzy
  • Marzę , żeby się tam wybrać któregoś dnia. Takie zapierające dech w piersiach widoki, jak u Ciebie na zdjęciach sa warte każdego trudu. Inspirujesz! 🙂

    • Aplikacja ze szlakami górskimi pokazuje mi, że sezon jest tam od czerwca do pazdziernika, jednak myślę ze jeśli będzie to sam poczatek czerwca to moze tam nadal być snieg, i jest szansa ze najwyzszy parking nie bedzie otwarty. Przygotujcie się z ciepłymi ubraniami. Jechalem w ten weekend przez góry ktore są jakies 150 km stamtad, i było tam normalnie jak w styczniu, metr śniegu i śnieżyca.

    • Zależy od warunków atmosferycznych, w tym roku zima w górach trwa jeszcze dłużej niż zazwyczaj i dopiero powoli w niektórych miejscach zaczyna się wiosna. W tym momencie ciężko cokolwiek powiedzieć na pewno.

  • cześć nie wiecie może jakie teraz są warunki na szlaku na język trola wybieram się 8 czerwca czy szlak będzie otwarty ?

  • Czy szlak jest trudny? W sensie stromych podejść/ zejść bądź przechodzenia nad jakimiś przepaściami? Czy można go porównać do szlaku na Preikestolen czy jest dużo więcej wędrówki po płaskim terenie?
    Zastanawia mnie też skąd wynikają zalecenia by nie zabierać dzieci poniżej 12 roku życia? Dotyczy to w większości długości trasy czy jest coś jeszcze czego dzieci mogą nie pokonać poniżej tego wieku?

    • Oznaczenie, jako ekspert oraz zalecenie dotyczące dzieci wynika z długości szlaku i czasu potrzebnego do jego pokonania (powyżej 20 km w dwie strony). Na szlaku nie ma przepaści, jedyne miejsce, z przepaścią to wejście na samą Trolltunga. Tak to po prostu długa wędrówka, momentami pod górę 🙂

  • Czy wystarcza dobre buty sportowe niskie?, Czy szlak wymaga butów za kostkę jak w wysokich tatrach? I pytanie jak warunki obecnie wybieram się na początku czerwca i chce się dobrze przygotować:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *