...
Święta Bożego Narodzenia w Norwegii

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii

Sylwia

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia w Norwegii czuć już w listopadzie. Sklepowe półki wypełnione są po brzegi mikołajami, bombkami i zielonymi choinkami. Miasta zostają rozświetlone tysiącami białych lampek, a w wielu miejscach, już w połowie listopada, rozpoczynają się jarmarki bożonarodzeniowe. Prawdziwy szał zaczyna się wraz z rozpoczęciem adwentu. Zakupy, ozdoby, świąteczne imprezy. Wielu Norwegów i Norweżek podkreśla, że Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas spędzony z najbliższymi.

Boże Narodzenie w Norwegii
 Julebord

Od listopada norweskie restauracje co weekend pękają w szwach.  Trwa sezon na julebord (dosłownie świąteczny stół), czyli świąteczne przyjęcie organizowane przez firmy, ale również przez grono znajomych, przyjaciół, fundacje itd. Julebord to zazwyczaj bardzo mocno zakrapiane imprezy, na których w akompaniamencie świątecznych hitów spożywa się tradycyjne norweskie świąteczne potrawy.

Jak hucznie Norwegowie świętują julebord możecie zobaczyć np. na internetowych serwisach informacyjnych. Co roku policja w przedświąteczne weekendy ma ręce pełne roboty.

Jedna z norweskich firm od 15 listopada do 15 grudnia, czyli w okresie julebord, specjalnymi różowymi taksówkami w późnych wieczornych godzinach rozwoziła do domu po przedświątecznej zabawie wiele Pań. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo w tym szczególnie imprezowym okresie.

julebord Norwegia
Adwent

Pierwszy dzień adwentu to dla wielu znak, że już czas na julepynter, czyli świąteczne ozdoby. Ogródki, balkony, domy zostają przystrojone świątecznymi ozdobami. Najbardziej lubiane są jednokolorowe białe lampki oraz duże papierowe gwiazdy w oknach. W czasie adwentu w każdą niedzielę zapala się kolejną świeczkę w oczekiwaniu na zbliżające się wydarzenia.

Popularne są również kalendarze adwentowe, najlepiej takie zrobione własnoręcznie. Papierowe torebki wypełniane są drobiazgami, które każdego dnia umilają oczekiwanie na święta. To nie są tylko prezenty dla najmłodszych, takie kalendarze przygotowuje się również w pracy, czy dla swojego partnera.

W czasie adwentu ważnym dniem jest 13 grudnia. Luciadagen to wspomnienie męczennicy, Świętej Łucji z Syrakuz. Ten dzień w szkołach, przedszkolach zaczyna się od uroczystego pochodu. Na przedzie idzie dziewczyna przebrana za Świętą Łucję, ubrana w białą szatę z palącymi się świeczkami na głowie (obecnie zastępuje się je lampkami), za nią idą inne dzieci, młodzież ubrane w białe szaty. Wszyscy śpiewają pieśń Santa Lucia. Symbolem tego dnia są również Lussekatter, czyli szafranowe bułeczki o najróżniejszych kształtach. Dzień Świętej Łucji nazywany jest również Świętem Światła.

W wielu norweskich miastach organizowane są piękne norweskie jarmarki. O kilku z nich możecie przeczytać tutaj:

 Lille julaften

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii dla wielu osób rozpoczynają się już wieczorem 23 grudnia. W Lille julaften, czyli małą wigilię, tradycyjnie ubiera się choinkę, sprząta dom oraz przygotowuje świąteczne jedzenie.

Co roku rekordy oglądalności bije świąteczny program na NRK1 Kvelden før kvelden (ogląda go ponad milion Norwegów, czyli 1/5 mieszkańców tego kraju), podczas którego śpiewane są świąteczne piosenki oraz rozmawia się o świętach bożego narodzenia z zaproszonymi gośćmi.

Dawniej funkcjonowały również inne nazwy tego dnia – Sjulsmesse oraz Tollesmesse.

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii
Podróż do Norwegii
Julaften

O godzinie 17 osoby wierzące udają się do kościoła na uroczystą mszę świętą. Następnie rozpoczyna się kolacja wigilijna, która nieco różni się od tradycyjnej wigilii w Polsce. Największa różnica to oczywiście menu. W Norwegii podczas wigilii je się mięso. Najpopularniejsze norweskie potrawy wigilijne to pinnekjøtt (suszone owcze żeberka), ribbe (pieczony boczek z mocno chrupiącą skórką), lutefisk (ryba z łogu), nie może zabraknąć również świątecznego napoju, czyli gløgg. Więcej na temat świątecznych przysmaków przeczytasz tutaj. Norweskie menu bożonarodzeniowe różni się również w zależności od regionu Norwegii, inne potrawy królują na stołach na zachodzie kraju, inne np. na północy.

Po kolacji rozpoczyna się śpiewanie kolęd oraz otwieranie prezentów, które przynosi Julenissen. 

Første og andre juledag

Pierwszy i drugi dzień świąt w Norwegii wygląda podobnie do tego, jak w Polsce. Jest to czas spotkań z bliskimi, świątecznych, uroczystych obiadów oraz moment, w którym wierzący odwiedzają kościoły.

Święta Bożego Narodzenia są dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Okres pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem nazywany jest romjul. W sklepach rozpoczynają się wtedy wyprzedaże, więc galerie handlowe pękają w szwach. Znajomi i przyjaciele spotykają się na wspólnych imprezach, a wiele osób bierze wolne od pracy i wyjeżdża np. na narty.

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii
Święta Bożego Narodzenia w Norwegii – ciekawostki

◾️Oprócz bombek i lampek, norweskie choinki ozdabiane są często np. małymi flagami Norwegii lub ozdobami w kolorach narodowych.

◽️Julenissen to norweski Święty Mikołaj, który rozdaje prezenty dla wszystkich grzecznych dzieci. Jedną z trochę już zapomnianych tradycji jest przygotowanie owsianki dla Świętego Mikołaja. Pierwszym norweskim miastem, w którym pojawił się starszy Pan z białą brodą było Oslo.

◾️Dzielnie się opłatkiem podczas kolacji wigilijnej nie jest powszechne w Norwegii tak samo, jak przygotowywanie 12 potraw na świąteczny stół.

◽️W wielu domach, firmach i organizacjach przed świętami wspólnie buduje się pachnące domy z piernika.

◾️W Norwegii bardzo popularne są bożonarodzeniowe wyjazdy na hytty, czyli  do domków wakacyjnych w górach, nad jeziorami, w lasach.

◽️Święta Bożego Narodzenia to w Krainie Fiordów bardzo słodki czas. Produkuje się i sprzedaje wtedy rekordowe ilości słodyczy. Najpopularniejsze są te z dodatkiem marcepanu oraz świąteczne ciastka np. korzenne pierniczki.

◾️Przed świętami większość opakowań produktów zmienia szatę graficzną na świąteczną.

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii

Boże Narodzenie w Norwegii nie różni się znacząco od Bożego Narodzenia w Polsce. Świąteczne jarmarki, pyszne jedzenie, kolorowe wystrój i spotkania z najbliższymi w obu krajach są symbolem tych dni. Życzę Wam, aby ten czas był dla Was przede wszystkim momentem, w którym możecie złapać oddech, naładować Wasze baterie i pobyć z bliskimi Waszemu sercu osobami. Na koniec zachęcam do wysłuchania najpopularniejszej norweskiej kolędy – „Glade jul”.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku Kochani!

God jul og godt nytt år!

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

Sylwia.

Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *