Strony internetowe przydatne w Norwegii, które mogą ułatwić poszukiwanie sprawdzonych informacji, pracy oraz obowiązujących przepisów. Spis zawiera portale w kategorii medycyna i zdrowie, praca, informacje praktyczne, portale informacyjne oraz odnośniki do oficjalnych stron urzędowych.
Strony internetowe przydatne w Norwegii
Medycyna i zdrowie
Helsedirektoratet – norweska Dyrekcja Zdrowia. Zajmuje się m.in. zabezpieczeniem społecznym i zdrowotnym mieszkańców Norwegii. Na stronie znajdują się informacje dotyczące różnych sektorów życia publicznego, statystyki, informacje prawne takie jak prawa pacjentów, przepisy dotyczące badań i leczenia itp.
Heslsenorge – jest to strona, na której mieszkańcy Norwegii mogą zalogować się własne konto medyczne i za pośrednictwem portalu m.in. zmienić lekarza rodzinnego, zamówić kartę EKUZ, uzyskać informacje dotyczące badań lub też skontaktować się z lekarzem. To również centrum informacji o leczeniu w Norwegii.
Folkehelseinstituttet – Instytut Zdrowia Publicznego podlega bezpośrednio pod norweskie Ministerstwo Zdrowia. Zajmuje się m.in.zdrowiem psychicznym i fizycznym, chorobami zakaźnymi, promocją zdrowia itp. FHI zajmuje się badaniami, wprowadzaniem nowych rozwiązań w opiece zdrowotnej, zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury i poprawą zdrowia mieszkańców kraju. Na stronie znajdują się m.in. informacje o badaniach naukowych, chorobach, kursach i wydarzeniach organizowanych przez placówkę.
Norsk Helseinformatikk – jest to największy dostawca informacji dla personelu medycznego w kraju. Na stronie dostępne są m.in. kursy dla lekarzy i służb medycznych. Jest to też największa baza wiedzy o zdrowiu. Artykuły i treści na stronie aktualizowane są przez lekarzy. Na stronie znajduje się również szczegółowa ankieta dla osób podejrzewających u siebie choroby. Na końcu ankiety otrzymuje się odpowiedź, czy potrzebna jest konsultacja lekarska i jakie mogą być przyczyny objawów.
Norweskie portale informacyjne
Główne portale informacyjne w Norwegii to:
- VG
- NRK
- Dagbladet
- Aftenposten
- TV2
- Nettavisen
- E24 – informacje biznesowe, giełda, ekonomia.
Inne przydatne strony w Norwegii
Finn – bez znajomości tego serwisu ogłoszeniowego w Norwegii ani rusz. Jest to odpowiednik polskiego OLX. To na Finn znajdziesz oferty wynajmu nieruchomości, sprzedaży domu. To również na finn pojawia się najwięcej ofert pracy w całym kraju. Oprócz tego jest masa najróżniejszych rzeczy, ubrań, mebli, sprzętów sportowych. Czasami można znaleźć naprawdę fajne produkty w okazyjnych cenach, a nawet za darmo.
Prisjakt – porównywarka cen produktów z najróżniejszych norweskich sklepów. Znajdziesz tutaj wszystko, odzież, komputery, telefony, zabawki. Szczerze przyznaję, że korzystam z tej strony przed każdym droższym zakupem i różnice w cenach poszczególnych produktów w sklepach potrafią bardzo zaskoczyć. Po prostu opłaca się skorzystać przed zakupami z tej strony.
Gulesider lub 1881 – dzwoni jakiś nieznany numer? Na tych stronach można sprawdzić numer, a nawet adres osoby dzwoniącej. Można również wyszukać osoby po nazwisku lub adresie. Przez pewien czas dzwoniło do mnie mnóstwo numerów z telesprzedaży, ta strona okazała się wtedy bardzo pomocna.
Matprat – Duża ilość przepisów na norweskie potrawy, inspiracji, co ugotować z produktów dostępnych w Norwegii. Wielka baza przepisów z zazwyczaj ładnymi zdjęciami potraw.
YR – każdy, kto odwiedził Norwegię, choć na chwilę, wie jak bardzo pogoda potrafi pokrzyżować tutaj plany. Prognozy nie zawsze się sprawdzają, ale ta na yr jest najbardziej wiarygodna. Z tej strony korzystałam na długo przed przeprowadzką do Norwegii.
Leieboerforeningen – Stowarzyszenie Najemców, czyli strona, którą warto znać wynajmując mieszkanie lub lokal usługowy. Oprócz pomocy dla osób zarejestrowanych w stowarzyszeniu, na stronie znajdziecie informacje o prawach i obowiązkach lokatorów, aktualności i zmiany w prawie.
Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet – Jest to Dyrekcja ds. Dzieci, Młodzieży i Rodziny. W zakładce „foreldrehverdag” znajduje się dużo przydatnych informacji dla rodziców dzieci w różnym wieku. Jest to zbiór wiedzy stworzony przez ekspertów. Portal ma za zadanie m.in. ograniczenie szukania informacji na internetowych grupach i zmniejszenie wpływu szkodliwych mitów powielanych w sieci. Szczególnie polecam tym, którzy chcą zobaczyć jak wygląda norweskie podejście do wychowania dzieci.
Store norske leksikon – norweska encyklopedia online. Największa skarbnica wiedzy o Norwegii. Wszystkie informacje przekazywane są przez naukowców, badaczy i ekspertów w swoich dziedzinach.
Urzędy i strony rządowe w Norwegii
Regjeringen – Oficjalna strona norweskiego rządu, na której znajdziecie informacje o osobach wchodzących w obecny skład rządu, aktualności, informacje publiczne. Dobre źródło wiedzy o tym, co dzieje się w kraju, mnóstwo sprawdzonych i oficjalnych wiadomości. Strona jest bardzo czytelna, a znalezienie przydatnych informacji nie sprawia większych problemów.
Skatteetaten – Norweski Urząd Skarbowy.
NAV – Norweska Administracja Pracy i Opieki Społecznej. Na tej stronie rejestrują się wszystkie osoby bezrobotne, to NAV zajmuje się sprawami związanymi ze zwolnieniami chorobowymi, zasiłkami, emeryturami. Na stronie znajdują się również ogłoszenia o pracę.
Statens vegvesen – Norweski Zarząd Dróg Publicznych. Urząd zajmuje się zarządzaniem norweskimi drogami, to tutaj należy zarejestrować auto w Norwegii. Z punktu widzenia osób, które odwiedzają Norwegię turystycznie, jest to również bardzo ważna strona. Znajdziecie tutaj informacje m.in. o zamkniętych drogach, o płatnych odcinkach (o bramkach), promach oraz informacje związane z objazdami, remontami, czy wypadkami.
Norge – Jest to „przewodnik” po informacjach publicznych i wszystkich usługach świadczonych przez m.in. urzędy w Norwegii. Strona ma na celu ułatwienie dostępu i wyszukiwania ważnych dla mieszkańców tego kraju usług. Informacje podzielono na 8 dziedzin opisujących poszczególne sytuacje życiowe, takie jak np. rozwód, śmierć, zmiana pracy, narodziny dziecka. Urzędowe strony internetowe przydatne w Norwegii w jednym miejscu.
Utlendingsdirektoratet – Dyrekcja ds. Cudzoziemców zajmuje się m.in. rejestracją pobytu osób z innych krajów, przyznawaznie pozwoleń na pobyt, wniosków o azyl, obywatelstwo, deportacją.
Tolletaten – Urząd Celny, a na jego stronie informacje dla turystów w Norwegii, zmiany w przepisach celnych, informacje o tym, co można wwieźć do Norwegii, jakie są limity itd. Tutaj znajdziecie również aktualne wiadomości na temat podróży po Norwegii ze zwierzakiem.
Mattilsynet – w dużym uproszczeniu można przyjąć, że jest to odpowiednik polskiego sanepidu. Mattilsynet czuwa nad tym, aby zarówno żywność, jak i woda, była w Norwegii bezpieczna. Oprócz tego celem instytucji jest promocja zdrowia, przyjaznej środowisku produkcji żywności, czuwanie nad etycznym ubojem zwierząt. Współpracuje m.in. z Ministerstwem Zdrowia, Handlu i Żywności.
Lovdata – Strona prywatnej fundacji założonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Wydział Prawa. Zbiór praw, przepisów, rozporządzeń obowiązujących w Norwegii. Baza wiedzy dla każdego, kto szuka informacji o przepisach i zmianach w prawie u źródła.
Portale związane z pracą w Norwegii
Arbeidstilsynet – Norweska Inspekcja Pracy. Problemy z pracodawcą, mobbing w miejscu pracy, łamane zasady BHP? To właśnie tutaj możecie zgłosić wszelkie łamanie praw, ale też dowiedzieć się, jakie prawa w ogóle macie, zgłosić wypadek w miejscu pracy. Na stronie znajduje się sporo ciekawych artykułów, przepisy związane z prawem pracy i inne przepisy m.in. o tym, jak powinna wyglądać umowa o pracę w Norwegii. Pracując w Norwegii naprawdę warto znać swoje prawa i nie odpuszczać, jeżeli są łamane.
Brønnøysundregistrene (Bregg) – na tej stronie można sprawdzić m.in. czy faktycznie istnieje taka firma, jaka ma Was potencjalnie zatrudnić. Jest to spis norweskich firm, ich adresy, rodzaj prowadzonej działalności itp. Każda norweska firma musi posiadać numer organizacyjny i znajdować się w tym spisie.
Proff – kolejna wyszukiwarka firm. Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje na temat norweskich przedsiębiorstw m.in. ilość zatrudnionych pracowników, informacje o osobach zasiadających w zarządzie, wyniki finansowe. Na pewno przyda się osobom nawiązującym kontakty biznesowe w Norwegii.
Utdanning – strona, na której możesz m.in. porównać zarobki w danej branży.
Frivillig – Ośrodki wolontariatu znajdujące się na terenie całej Norwegii. Udział w wolontariacie jest bardzo popularny w Norwegii i bardzo dobrze postrzegany przez potencjalnych pracodawców. Na tej stronie możecie znaleźć informacje o inicjatywach społecznych w Waszej okolicy oraz zgłosić własną inicjatywę. Oprócz pomocy innym wolontariat to również dobry sposób na nawiązanie nowych znajomości.
Inne przydatne informacje praktyczne zarówno dla podróżujących po Norwegii , jak i mieszkających w tym kraju znajdziecie tutaj oraz na moim Instagramie >>>
Znasz inne strony internetowe przydatne w Norwegii (norweskie)? Podziel się tym w komentarzu!
Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.
Hej, bardzo pomocny artykuł ? dodałabym jeszcze utdanning.no do sprawdzania zarobków w danej branży. Pozdrawiam!
Dziękuję bardzo! Zapomniałam kompletnie. Już dodaję 🙂
Dzięki za super przydatne zestawienie!
Jak mogło zabraknąć w zestawieniu polskiego sklepu w Norwegii 🙂 – polmarket.no