...
Steinsdalsfossen

Steinsdalsfossen – spacer pod wodospadem

Sylwia

Zwiedzając Norwegię nie sposób nie trafić na wodospady (jeden z nich to właśnie piękny Steinsdalsfossen). One są tu praktycznie wszędzie. Niektóre łatwo dostępne, a aby dostać się do innych, trzeba pokonać często niełatwy szlak. Część możemy podziwiać z daleka, część z tak bliska, że bez płaszcza przeciwdeszczowego „nie podchodź”. Pod Steinsdalsfossen możemy nawet wejść! I to właśnie sprawia, że jest to kolejny, bardzo popularny norweski wodospad. Bo kogo nigdy nie ciekawiło, jak ten piękny strumień wody wygląda z innej perspektywy?

Steinsdalsfossen Norwegia

Jak dotrzeć do Steinsdalsfossen?

Steinsdalsfossen znajduje się 75 km od Bergen oraz 60 km od Oddy w Hordaland. Niestety, jak to na wielu norweskich krętych i wąskich drogach, czas przejazdu zajmuje dużo więcej. Jadąc z Bergen na przejazd musimy przeznaczyć około godziny i 20 minut. Podróż z Oddy trwa około 1,5 h i niestety do tanich nie należy, bo aby dostać się na ten wodospad musimy przejechać przez most – 145 nok, a po jakimś czasie mijamy kolejną bramkę, tym razem do zapłaty 50 nok.

Po drodze przejeżdżamy obok wielu ładnych, ciekawych i bardzo fotogenicznych miejsc. Jak dla mnie sama trasa, dobrze zaplanowana, już jest przyjemna, jest to część „turistveg Hardanger”, czyli turystycznej trasy Hardanger, która bogata jest w fajne widoki i piękne wodospady.

Na miejscu czeka na nas spory darmowy parking, kiosk, kawiarnia, sklep z pamiątkami i darmowe toalety.

Steinsdalsfossen wodospad

Spacer pod wodospadem w Norwegii

Steinsdalsfossen leży na rzece Fosselva, a jego inna, mniej popularna nazwa to Øvsthusfossen.

Wycieczka i przejście pod wodospadem trwa tylko chwilę. Trasa jest bardzo krótka, dobrze zabezpieczona, wszędzie są barierki. To jakie będziecie mieli wrażenia z tego miejsca w dużej mierze zależy od tego, kiedy ten wodospad odwiedzicie. W czasie suszy, kiedy jest mało opadów, wodospad jest po prosu mały i nie robi takiego wrażenia. Moją ostatnią wizytę w tym miejscu (z której pochodzą zdjęcia w tym wpisie) poprzedziły bardzo, ale to bardzo obfite ulewy. Wodospad wyglądał przez to świetnie! A przejście pod nim bez deszczaka, na pewno oznaczało mokrą głowę.

spacer pod wodospadem Norwegia
Steinsdalsfossen

Stojąc pod wodospadem i patrząc na jego olbrzymią siłę, nie sposób nie zachwycić się nim chociaż przez chwilę. Dodatkowych wrażeń przysparza wielki huk spadającej z wysokości 20 metrów wody.

Kawałek za wodospadem znajduje się punkt widokowy, z którego możemy rzucić okiem na okolicę.

okolice Steinsdalsfossen

Podsumowując, ten wodospad najbardziej spodobał się dzieciakom, które tego dnia były ze mną na wycieczce. Dzieci były zachwycone spacerem pod wodospadem, mimo tego, że trasa spacerowa jest bardzo krótka. Jeżeli zwiedzacie okolice, warto zaznaczyć na swojej mapie podróży i to miejsce.

Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w tych okolicach.

przewodnik po Norwegii
wodospad Steinsdalsfossen
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *