...
Fajne miejsce w Drammen

Spirala w Drammen – nietypowy tunel w skale

Sylwia

Spirala w Drammen to najpopularniejsza atrakcja turystyczna tego miasta. Kręty tunel w skale w kształcie serpentyny na wzgórzu Bragernesåsen został otwarty w 1961 roku przez Króla Olava V.  Mimo wielu lat, które minęły od oddania Spirali do użytku publicznego, nadal jest to bardzo znane miejsce, które przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również wielu turystów. Spirala w Drammen znajduje się tylko 40 km od Oslo, a dzięki dużej ilości drogowskazów w Drammen bez problemu powinniśmy dotrzeć na miejsce.

Spirala w Drammen

Spirala w Drammen

Większość osób przyjeżdża na w to miejsce, przede wszystkim po to, aby przejechać przez 2 km, wąski i bardzo niski (3,6 m) tunel wydrążony wewnątrz wulkanicznej skały. Droga jest bardzo kręta, a przejazd Spiralą to niezapomniane przeżycie. Po drodze bądźcie czujni, trolle nie śpią 🙂 Może komuś z Was udało się zrobić zdjęcie tej legendarnej w Norwegii postaci? Jeżeli tak, koniecznie podzielcie się zdjęciem ze mną w komentarzu 🙂

Uwaga, jeżeli masz klaustrofobie to zdecydowanie odradzam przejazd serpentyną. Na szczyt wzgórza można dostać się również pieszo, jednym z wielu dobrze oznakowanych szlaków.

Spirala w Drammen

Punkt widokowy w Drammen

Przejazd tunelem to nie jedyny powód, dla którego warto wybrać się na wycieczkę w te rejony Norwegii. Na wzgórzu znajduję się cudowny punkt widokowy, z którego możemy podziwiać m.in.  przepiękną panoramę Drammen. Na szczycie jest kilka ławeczek oraz stolików. Możemy urządzić sobie tutaj przyjemny piknik na świeżym powietrzu z niepowtarzalnymi widokami w tle. Jest to bardzo fajny punkt startowy do dalszych pieszych wycieczek, możemy wybrać się na dłuższy spacer i dojść np. do zachwycającego kanionu (więcej informacji o kanionie w Drammen tutaj) lub zobaczyć Stronghytte.  Oprócz tradycyjnych szlaków trekkingowych w okolicy znajdują się ścieżki zdrowia, a zimą popularne trasy i stoki narciarskie.

spirala w Drammen
spirala w Drammen

Jeżeli zapomnieliście termosu z gorącą kawą to absolutnie się nie martwcie! Na wzgórzu parzą bardzo dobrą kawę w małej, ale klimatycznej restauracji z naprawdę przyjemnym widokiem za oknem. Oprócz kawy można wrzucić coś na ząb i zjeść np. tradycyjne norweskie gofry (mi smakowały, ale ja uwielbiam wszystkie gofry).

restauracja Drammen
restauracja w Drammen

Wzgórze Bragernesåsen ma również znaczenie historyczne. Znajduje się tutaj jedna z dwunastu armat, których zadaniem była obrona miasta Drammen. Raz do roku w Święto Konstytucji 17 maja armata Cocherill 1904 oddaje głośne salwy honorowe.

armata w Drammen

Przejażdżka w to miejsce to dobry pomysł o każdej porze roku. Zarówno zimowa, jak i jesienna, letnia, czy wiosenna panorama miasta może wprowadzić w zachwyt. Od Was zależy, czy wybierzecie się tutaj, aby chwilę odpocząć w otoczeniu pięknej przyrody, czy może Drammen Spiral będzie punktem startowym do dalszej leśnej wędrówki.

Dobrego zwiedzania!

Chcesz poznać więcej ciekawych miejsc w okolicach Oslo? Sprawdź mój przewodnik po Oslo i okolicach, w którym znajduje się również kilka fajnych miejsc w Drammen.

przewodnik Oslo
Spirala w Drammen
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *