...
Solvorn

Solvorn – oaza spokoju nad fiordami

Sylwia

Małe, ciche i spokojne miasteczko tuż nad fiordem, czyli Solvorn. Przyciąga kolorowymi domkami, idyllicznym klimatem, ciekawą historią i widokami. Wybierałam się w to miejsce długi czas. Po pierwszej wizycie muszę stwierdzić, że na pewno jeszcze tam wrócę. Lekka mgła, zachmurzone niebo i bardzo mało osób na ulicach zaczarowało mnie. Mogłabym tam spędzić niejedno popołudnie na miłym nic nierobieniu w towarzystwie otaczających gór i lasów.

Solvorn

Miasteczko Solvorn

Solvorn to miasteczko z historią na każdym kroku. Momentami można poczuć się jak w miasteczku-muzeum, ponieważ na wielu budynkach znajdują się tablice opowiadające historię poszczególnych miejsc. A jest co opowiadać!

Solvorn

Nazwa miejscowości w języku staronorweskim oznaczała w wolnym tłumaczeniu „obrońca Słońca”, co ma związek z położeniem miasteczka. Mimo wysokich gór dookoła, Solvorn jest miejscem dobrze oświetlonym.

Jest tutaj sporo starych budynków z XIX wieku, większość odrestaurowanych i zadbanych. Co budynek to inna historia, a mini wystawy w oknach i otoczenie domków bardzo zaciekawia. Mieszkańcy Solvorn dawniej zajmowali się handlem, rzemiosłem oraz rolnictwem. Był to ważny ośrodek portowy z jedną z pierwszych przystani dla parowców.

Podróż do Norwegii
Solvorn
podróż do Norwegii

Część osób Solvorn kojarzy z charakterystycznym hotelem Walaker, który od 1690 roku należy do tej samej rodziny, czyniąc go jednocześnie najstarszym tego typu obiektem „rodzinnym” w Norwegii. Przed hotelem znajduje się piękny, zadbany ogród. Spędzenie nocy w tym miejscu to jednak spory wydatek, a koszt różni się od standardu pokoju, który wybierzemy.

W miasteczku znajduje się również zabytkowy kościół z XIV wieku, urocza kawiarnia i sklep, o którego utrzymanie niejednokrotnie walczyli mieszkańcy tego małego miasteczka.

norweski styl
wycieczka do Norwegii

Ciekawostką jest mała galeria sztuki, w której można oglądać zdjęcia i obrazy różnych artystów. Galeria otwarta jest dla każdego, a wstęp jest bezpłatny. Po obejrzeniu wystawy można odpocząć na malutkim molo z widokiem jak marzenie.

Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w tych okolicach.

przewodnik po Norwegii
galeria Solvorn
Solvorn
Solvorn

Solvorn leży tuż nad Lustrafjorden, który jest odnogą najdłuższego w Norwegii i Europie fiordu, czyli Sognefjorden. Na brzegu fiordu znajduje się mała plaża z uroczymi domkami. W wodzie na swoich właścicieli czeka wiele łódek. Życie kręci się tutaj wokół wody.

miasteczka w Norwegii
klimatyczne miejsca w Norwegii

Urnes stavkirke

Z Solvorn można ruszyć w dalszą drogę. Część osób odwiedzających to małe miasteczko za punkt docelowy obiera Ornes, którego główną atrakcją jest kościół klepkowy Urnes. Jest to najstarszy kościół tego typu w Norwegii. Został wybudowany około 1130 roku, a w 1979 kościół Urnes został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Oprócz tego, że kościół sam w sobie jest niezwykłym zabytkiem z pięknym wnętrzem, to otoczenie, w którym się znajduje, dodatkowo dodaje mu niesamowitego klimatu.

Przeprawa promowa trwa tylko 15 minut, a aktualny rozkład jazdy znajduje się na stronie przewoźnika >>>

prom z Solvorn do Ornes

Solvorn to idealne miejsce dla osób, którym marzy się odpoczynek od całego świata, piękne widoki i cicha okolica. Czas płynie tutaj bardzo powoli, niemal tak wolno, jak małe statki przemierzające fiord. To świetne miejsce dla tych, którzy chcą poczuć klimat Norwegii. Rano wypić kawę z pięknym widokiem, popływać po fiordach, przejść okoliczne szlaki i zobaczyć norweską architekturę.

Czekam na Wasze wrażenia z norweskich, klimatycznych wsi i miasteczek.

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

blog podróżniczy o Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *