...
sierpień w Norwegii

Sierpień w Norwegii – wrzosy, jagody i ostatki lata

Sylwia

Sierpień w Norwegii w tym roku przywitał mnie jesienią. Po trzech bardzo gorących miesiącach, przepięknym lecie, moich ulubionych białych nocach i rekordowo ciepłej wodzie we fiordach, zaczęło robić się spokojniej, zimniej i powoli wracać do „norweskiej chłodnej normy”.  Skutkiem ubocznym lata, a dokładniej suszy, która w tym roku dotknęła również Norwegię, było przedwczesne pojawienie się pomarańczowego koloru na liściach, trawach i krzewach.

W sierpniu w norweskich lasach można było najeść się masą przepysznych jagód, a po serii sierpniowych deszczów na szlakach wyrosły pierwsze grzyby. W sklepach na dobre zagościły śliwki, kwiaciarnie zapełniły się wrzosami i bluszczami. Jesień naprawdę zaczęła dawać o sobie znać na każdy możliwy sposób.

Sierpień w Norwegii
Sierpień w Norwegii
Drammen
Sierpień w Norwegii

Sierpień w Norwegii to również rozpoczęcie roku szkolnego (około 20 sierpnia), które wygląda trochę inaczej niż w Polsce – brak uroczystych apeli. Dzieci po prostu przychodzą na lekcje, a wcześniej witane są przez swoich nauczycieli.

19 sierpnia urodziny obchodzi Księżna Mette Marit, a 29 sierpnia pięćdziesiątą rocznicę ślubu hucznie obchodzili  królowa Sonja i król Harald.

Po 100 latach do Norwegii na początku sierpnia powrócił legendarny statek Roalda Amundsena „Maud”. Został przetransportowany do Vollen w okolicach Oslo.

Sierpień w Norwegii
Norwegia
Kierunek Norwegia

Deszczak powrócił do łask po bardzo dłuuugiej przerwie. Zostanie na pewno na chwilę.

Norwegia
Norwegia

A o tym, że pogoda potrafi być brutalna, nawet w sierpniu, przekonały się moje ulubione koleżanki owce. To nie kamienie leżą pod tą czerwoną hyttą 🙂

Kierunek Norwegia

Kierunek Norwegia

Powrót do rzeczywistości

Dla mnie był to miesiąc „dochodzenia do siebie” po trzytygodniowym, bardzo słonecznym lipcowym urlopie. Dużo kilometrów po lasach i górach, jeszcze więcej zdjęć i oswajanie się z przemijającym latem. Było też pierwsze włączanie ogrzewania w jeden z chłodniejszych wieczorów, pierwsze kakao z termosu i rozpoczęcie sezonu na duuuużo świeczek w każdym kącie mojego mieszkania. A to wszystko w towarzystwie koca i ciepłej herbaty. Podsumowując sierpień wyglądał tak:

Kierunek Norwegia
Sierpień w Norwegii
Sierpień w Norwegii
Trollfossen
Kierunek Norwegia
Kierunek Norwegia
Buvatnet

Były też oczywiście piękne słoneczne dni 🙂

Tyrifjorden
Tyrifjorden punkt widokowy

Na wrzesień planuję  bardzo dużo wyjazdów, więc będę miała dla Was jeszcze więcej nowości z norweskich szlaków. Mam nadzieję, że sierpień również był dla Was „łaskawy” 🙂

A teraz czas przygotowywać  się na kolorową jesień i sukcesywnie zwiększać ilość wypijanej kawy…

PS. Po więcej zdjęć oraz krótkie filmiki z Norwegii zapraszam na Kierunek Norwegia na Instagramie.

Norwegia
Sierpień w Norwegii
Kierunek Norwegia
Norwegia
Norwegia
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *