...
rozwód w Norwegii

Separacja i rozwód w Norwegii – o czym warto pamiętać?

Sylwia

Jak wygląda rozwód w Norwegii, czym różni się rozwód w Norwegii od rozwodu w Polsce oraz jak wygląda separacja – odpowiedzi na wszystkie te pytania oraz krótki opis formalności poniżej.

Separacja w Norwegii (separasjon)

Separacja to moment, w którym małżonkowie powinni podjąć ostateczną decyzję dotyczącą ich dalszego, wspólnego pożycia. W Norwegii wniosek o separację składa się elektronicznie (wniosek tutaj). Separacja jest pierwszym krokiem do rozwodu, a małżonkowie muszą podczas separacji mieszkać osobno, pod innymi adresami.

Jest kilka wyjątków, w których nie trzeba przed rozwodem starać się o separację m.in. gdy współmałżonkowie mieszkają pod różnymi adresami od ponad dwóch lat, w przypadku szczególnie agresywnych zachowań któregoś z małżonków lub gdy małżeństwo nie zostało zawarte dobrowolnie.

Okres separacji wynosi 1 rok, niezależnie od tego, czy każdy z małżonków chce zakończyć małżeństwo. Separacja formalnie rozpoczyna się w dniu, w którym wojewoda rozpatrzy pozytywnie złożony wniosek.

Mediacja (mekling)

Małżeństwa, które posiadają dzieci poniżej 16 roku życia, muszą dołączyć do wniosku o separacji zaświadczenia o mediacji.  Mediacja ma na celu m.in. ustalenie zasad opieki nad dziećmi po rozwodzie. Jest to obowiązkowy element separacji, po zakończeniu mediacji otrzymuje się dokumenty potwierdzające udział w mediacjach ważne przez 6 miesięcy.  Mediacja odbywa się w poradni rodzinnej z udziałem profesjonalnego mediatora. Wynikiem takiego spotkania powinna być podpisana umowa dotycząca opieki nad dziećmi.

separacja w Norwegii

Rozwód w Norwegii (skilsmisse)

Po roku separacji można złożyć wniosek o rozwód, który składa się również w formie elektronicznej (tutaj). Do podania dołącza się potwierdzenie od co najmniej dwóch świadków, że małżeństwo starające się o rozwód od roku nie mieszka wspólnie.

Po roku separacji o rozwód może wnieść jeden z małżonków, nie jest wymagana zgoda każdego małżonka. Wniosek o rozwód mogą złożyć również małżeństwa, które nie mieszkają ze sobą przez ponad dwa lata. Wtedy również nie jest wymagana zgoda współmałżonka. Zarówno separacji, jak i rozwodu udziela fylkesmann (w wyjątkowych sytuacjach sąd).

Wysokość alimentów mogą ustalić wspólnie rodzice. Jeżeli nie uda im się dojść do porozumienia wysokość alimentów oblicza NAV, czyli norweski urząd pracy i spraw socjalnych lub sąd. W Norwegii również dopuszczalne są alimenty na partnera. 

Jeżeli któryś z małżonków po rozwodzie chce zmienić nazwisko, wystarczy, że złoży elektroniczne podanie. 

Rozwód w Norwegii oraz w Polsce – różnice

  • Sprawy kierowane są do sądu zazwyczaj tylko w spornych sytuacjach.
  • Podczas rozwodu w Norwegii nie ma orzekania o winie. 
  • Rozwód może zostać orzeczony, nawet jeżeli tylko jeden z małżonków wyraża wolę rozstania.
  • Większość formalności związanych z separacją oraz rozwodem dopełnia się elektronicznie. 
  • Osoby mieszkające w Norwegii, nie posiadające obywatelstwa norweskiego również mogą wziąć rozwód w Norwegii (muszą spełnić określone wymagania).
  • W 2019 roku zostało zawartych 1 094 mniej związków małżeńskich niż w roku 2018. Udzielono 9609 rozwodów oraz 10 422 separacji.
  • Więcej informacji praktycznych dotyczących życia i pracy w Norwegii, o których WARTO wiedzieć, znajdziesz tutaj>>>

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

rozwód w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *