...
Sandvika

Sandvika – wyspa Kalvøya

Sylwia

Kalvøya to nieduża, ale bardzo znana wśród mieszkańców Sandvika wyspa w Bærum. Osoby odwiedzające te okolice wybierają Kalvøya ze względu na plaże i polany idealne na piknik, ciekawe ukształtowanie terenu i zielony rezerwat przyrody na północy wyspy. Na małym obszarze znajdują się łąki, las, woda i dużo skał. Bardzo dobre miejsce na spędzenie ciepłego weekendu i spacer.

Kalvøya

Dojazd do Sandvika

Wyspa znajduje się w Sandvice – 15 km od Oslo, 30 km od Drammen. Samochód zaparkujemy m.in. na dużym parkingu pod mostem, w bezpośrednim sąsiedztwie deptaku prowadzącego na wyspę. W ciepłe weekendy wyspa jest bardzo oblegana, polecam wtedy parking np. w Sandvika Storsenter. Bez problemu dojedziemy tutaj również komunikacją miejską. Jeżeli wybierzemy pociąg to droga z dworca zajmie nam maksymalnie 10 minut (bardzo powolnym spacerkiem).

plaże w okolicach OSLO
Na Kalvøya wejdziemy drewnianym mostem wybudowanym w 1963 roku.

Kadettangen

Na wyspę prowadzi drewniana promenada wzdłuż rzeki Sandvikselva. Przy brzegu przez cały rok cumują łódki oraz jachty, promedna pełni również funkcję mini przystani.

Pierwszy przystanek to Kadettangen, czyli spory obszar rekreacyjny z plażą, parkiem, placem zabaw, a nawet sklepem sprzedającym lody i napoje. Fani skoków do wody mogą skorzystać z jednej z wysokich skoczni, w lecie obleganych przez młodzież. Na przełomie czerwca i lipca odbywa się tutaj festval muzyczny Kadetten. W pobliżu znajduje się również klimatyczna, niewielka kawiarnia. W niedzielę można trafić na targ staroci organizowany w dużej hali, tuż obok kawiarni. staroci.

Co ciekawe, ten obszar został sztucznie usypany podczas budowy drogi E16 w 2014 roku.

Kadettangen
Sandvika

Wyspa Kalvøya

Kalvøya to przede wszystkim cel spacerowiczów, szczególnie oblegana w weekendy. Spacer brzegiem dookoła wyspy zajmie nam około godziny, ale warto choć przez chwilę odpocząć na jednej z ławeczek. W kilku miejscach znajdują się tablice informacyjne opowiadające m.in. o lokalnej roślinności i zwierzętach, jakie możemy spotkać.

Jeżeli spacerujecie z dziećmi w wózku, wybierzcie główną ścieżkę. Wędrówka brzegiem wyspy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ droga momentami może być nie do przejścia z wózkiem.

Szukasz ciekawych miejsc w okolicach Oslo? Koniecznie sprawdź mój przewodnik, w którym znajdziesz mnóstwo super miejsc w bliższych i dalszych okolicach stolicy Norwegii. Niemal 600 stron!

Oslo
Sandvika
Sandvika
wiosna Norwegia
ciekawe miejsca okolice Oslo
Sandvika

Osoby lubiące aktywnie spędzać wolny czas, będą miały co robić na Kalvøya. Jest tutaj: 

  • boisko do siatkówki oraz do gry w piłkę nożną
  • siłownie na świeżym powietrzu
  • to przyjemne miejsce na jogging
  • przez cały rok na brzegu wysypy można spotkać wielu wędkarzy. Brzeg wyspy jest podobno dobrym miejscem na łowienie ryb.
  • na brzegu Kalvøya istnieje możliwość rozpalenia grilla. Ważne, aby robić to tylko w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Na terenie nie można rozpalać ognisk.
  • na wyspie nie można biwakować.
Sandvika
okolice Oslo

Plaże

Kalvøya jest znana głównie jako kąpielisko na którym znajduje się kilka kamienno -piaszczystych plaż. Punkty kąpielowe wyposażone są w toalety oraz prysznice. Na miejscu znajdują się drewniane pomosty. Odradzam kąpiel po ulewnych opadach, ponieważ woda jest wtedy brudna. Aktualną temperaturę wody przy Kalvøya możecie sprawdzić na stronie kommuny.

Na wschodniej części wysypy znajduje się duża, bardzo popularna i zadbana plaża dla nudystów.

plaża Sandvika
Kalvøya
Kalvøya

Ze względu na swoje atrakcyjne położenie Kalvøya w okresie letnim przyciąga tłumy. Na wyspie organizowane są śluby, spotkania różnych klubów i stowarzyszeń oraz letnie eventy. Jest to również miejsce wielu spotkań towarzystkich, więc jeżeli macie ochotę na grilla/piknik w większym towarzystwie w okolicach Oslo, to Kalvøya sprawdza się w tym wypadku doskonale.

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

Kalvøya
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *