...
samochody w Norwegii

Samochody w Norwegii – czym jeżdżą Norwegowie?

Sylwia

Samochody w Norwegii kojarzą się przede wszystkim z autami elektrycznymi, dużą ilością Tesli na ulicach i uogólniając z dobrymi markami. Sprawdź jakie auta były najpopularniejszym wyborem wśród mieszkańców Norwegii w roku 2020 i zobacz, w jakim kierunku kształtuje się rynek samochodowy w tym kraju.

Jakich aut jest w Norwegii najwięcej?

Będąc w Norwegii nie da się nie zauważyć bardzo dużej ilości „elektryków” na drogach. Wiele osób zakłada, że właśnie samochodów elektrycznych jest w tym kraju najwięcej. Tymczasem biorąc pod uwagę wszystkie auta, w zależności od ich napędu, sytuacja w roku 2020 wyglądała następująco:

samochody w Norwegii

Auta elektryczne i hybrydowe to ogólnie około 22% wszystkich aut w kraju.

Najpopularniejsze samochody obecnie

Najpopularniejsze nowe samochody w Norwegii wybierane przez konsumentów w roku 2020 to:

 1. Audi e-tron
 2. Tesla Model 3
 3. VW ID.3
 4. Nissan Leaf
 5. VW Golf
 6. Hyundai Kona
 7. Toyota Rav4
 8. MG ZS
 9. Mercedes-Benz EQC
 10. Mitsubishi Outlander

W przypadku zakupu nowych aut często należy przygotować się na dość długi czas oczekiwania na wybrany model auta, nawet bez spersonalizowanych konfiguracji w samochodzie. Liczba nowych aut zarejestrowanych w minionym roku wynosiła 141 412. Chcesz sprawdzić jak kształtują się ceny samochodów używanych? Sprawdź oferty sprzedaży na finn.no.

Najlepiej sprzedające się marki samochodów w roku 2020:

 1. Volkswagen
 2. Toyota
 3. Audi
 4. BMW
 5. Volvo
 6. Tesla
 7. Mercedes-Benz
 8. Hyundai
 9. Skoda
 10. Nissan
Auta elektryczne

Sprzedaż oraz ilość aut elektrycznych rośnie w Norwegii z roku na rok. W 2010 roku w całej Norwegii zarejestrowanych było łącznie 3347 „elektryków”. W 2020 roku jest to już 337 201 aut elektrycznych. Około 52 % nowych aut zakupionych w 2020 roku to auta elektryczne, a prawie 30 % to hybrydy.

Wykres przedstawia ilość sprzedanych nowych aut w zależności od ich napędu.

samochody w Norwegii
Źródło: elbil.no dane z wykresu przedstawiają ilości na dzień 30 listopada 2020 roku

Do zakupu aut elektrycznych zachęcają mieszkańców Norwegii m.in. ulgi podatkowe oraz przywileje w wielu dużych miastach m.in. zwolnienie z wielu opłat. Właściciele aut elektrycznych zgodnie z przepisami płacą maksymalnie 50% opłat drogowych (chodzi o płatne odcinki dróg), stawki różnią się w zależności od gmin, które są w tym przypadku często podmiotami decydującymi. Najwięcej aut elektrycznych porusza się ulicami Oslo oraz Bergen.

Ładowarki

W Norwegii z roku na rok również coraz bardziej rozwija się infrastruktura związana ze stacjami ładowań. Ładowarki znajdują się w całym kraju m.in. na stacjach benzynowych. Wiele osób posiada również stacje ładowania w przydomowych garażach czy na parkingach służbowych. Trwają pracę nad wprowadzeniem nowych przepisów, które będą zobowiązywały osoby budujące nowe nieruchomości do montowania infrastruktury gotowej do podłączenia ładowarek.

Jedna z ładowarek na stacji benzynowej w okolicach Oslo.

Ładowarka w garażu na jednym z osiedli. Mieszkańcy mogą wykupić miesięczny abonament, a do aktywacji potrzeba jest jedynie aplikacja w telefonie.

ładowarka do samochodu norwegia

W 2020 roku w całej Norwegii znajdowało się około 17 tys. publicznych ładowarek. Oprócz tego bardzo duża ilość mieszkańców posiada prywatne ładowarki do aut.

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

Będąc w temacie samochodów, zachęcam do podróży po jednej z kultowych norweskich tras. Wrażenia niezapomniane!

Malownicza Droga Trolli >>>

punkt widokowy Droga Trolli

Droga Śnieżna >>>

Droga Śnieżna

Droga Atlantycka >>>

podróż do Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *