...
Ryten

Ryten i plaża Kvalvika na Lofotach

Sylwia

Ryten i plaża Kvalvika to jedno z najbardziej fotogenicznych i popularnych miejsc na Lofotach. Co roku tysiące osób z całego świata wędruje w to miejsce, aby zobaczyć przepiękną plażę pomiędzy wysokimi górami, a następnie udać się na zjawiskowy szczyt Ryten. Mimo swojej ogromnej popularności, już teraz zdradzam, że to miejsce naprawdę warto odwiedzić. Zobacz opis szlaku oraz zdjęcia z wędrówki.

Kvalvika parking
Kvalvika

Tuż przed początkiem szlaku znajduje się mały i bardzo oblegany parking (pinezka tutaj), w szczycie sezonu trzeba przygotować się, że może być zajęty (a wtedy na szlak trzeba udać się z innego parkingu np. tego prowadzącego najpierw na Ryten). Wybierając się w okolice Kvalviki, warto przygotować się, że poszukiwanie miejsca parkingowe może zająć chwilę. Polecam wybrać się jak najwcześniej lub wieczorem. Za każdym razem byłam w tym miejscu późnym wieczorem i serdecznie polecam takie rozwiązanie.

Pierwszy cel to oczywiście malownicza plaża Kvalvika. Szlak mierzy 2 kilometry w jedną stronę, oficjalnie oznaczony jest jako łatwy. Zdjęcia ze szlaku poniżej.

Kvalvika szlak
Kvalvika szlak

Dlaczego ta plaża jest aż tak popularna? Znajduje się pomiędzy dwoma szczytami, dookoła cisza (o ile nie odwiedzasz tego miejsca w szycie sezonu), błękitna woda i biały piasek. Ten widok, zwłaszcza podczas zachodu słońca, robi niesamowite wrażenie. Tuż obok plaży wiele osób rozbija namioty, aby o świecie ruszyć w dalszą drogę. Nie ma się co dziwić, to naprawdę piękne miejsce na spędzenie nocy, a poranek z takim widokiem to marzenie niejednej osoby (również moje!).

Obok Kvalviki znajduje się jej mniej popularna, ale na pewno dużo spokojniejsza „siostra”, mała plaża Vestervika. To miejsce idealnie definiuje określenie „rajskie”.

plaża Kvalvika
Ryten
Ryten

Odwiedzić Kvalvika i nie wejść na Ryten to spora strata. Żal nie spojrzeć na to miejsce z góry. Naprawdę warto zaplanować na ten trekking więcej czasu i udać się rœwniez na pobliski szczyt.

Trasa 1

Po chwili relaksu na plaży ruszam w dalszą drogę. Kvalvika była tutaj tylko miłym przystankiem na odpoczynek, a punktem docelowym był szczyt Ryten (543 m n.p.m.). Z plaży do przejścia zostało jeszcze około 2,5 km. Pierwsza część trasy to podejście dość mocno pod górkę, potem jest już dużo łatwiej. Im wyżej tym piękniejsze widoki za plecami. Rozglądajcie się, warto.

Kvalvika Lofoty

Na samym szczycie jest sporo osób, ale patrząc na widoki dookoła nie dziwię się w ogóle. To po prostu piękne i na pewno kultowe miejsce na Lofotach. Jak widać, wieczorem tłumy na szlaku dużo mniejsze.

Ryten szlak
Ryten
Ryten
Ryten
Ryten trekking

Powrót wybrałam inną drogą, robiąc kółko. Moja trasa wyglądała tak:

wycieczka na Kvalvike

Polecam Wam właśnie taką wycieczkę. Powrót tą samą trasą jest zawsze mniej interesujący.

Ryten Norwegia

Trasa 2

Na Ryten można dotrzeć również inną trasą, rozpoczynając wędrówkę we Fredvang skole,  droga w jedną stronę na szczyt to 3,5 km, 3 km bezpośrednio na plażę. Szlak oficjalnie oznaczony jest jako średniowymagjący. Wędrówka w dwie strony zajmuje 2/4 godziny w zależności od wyboru trasy. Na szczyt można wejść na wiele sposobów, a każdy z nich zapewnia niezapomniane widoki.

Ryten szlak
Ryten
trekking Lofoty
Lofoty
Zachód słońca

Plaża Kvalvika i Ryten w blasku zachodzącego słońca wygląda obłędnie. Wracając do domu bardzo żałowałam, że tym razem na moją wyprawę wybrałam się bez namiotu. Na samą myśl o spędzeniu nocy w tym miejscu uśmiecham się szeroko. Każdemu, kto lubi takie widoczki, polecam spędzić tutaj noc.

Planujesz podróż do Norwegii? Informacje praktyczne dotyczące opłat za drogi, przepraw promowych, tego, co warto spakować, wszystko, o czym lepiej wiedzieć, aby nie wydać w Norwegii za dużo, wskazówki dotyczące campingów oraz spania na dziko w kamperze, oraz wiele więcej znajdziesz w Norweskim Niezbędniku Podróżniczym. To kompendium na temat podróży po Norwegii, a informacje w nim zawarte sprawiają, że jego koszt jego zakupu w Norwegii zwraca się momentalnie.

Podróż do Norwegii
Ryten Lofoty
Kvalvika
Sylwia Norwegia
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *