W maju norweskie parki, plaże i miasta zapełniają się młodzieżą ubraną w czerwone kombinezony. Na drogach co jakiś czas mija się kolorowe i bardzo głośne autobusy, w których niemal cały czas trwa impreza. Zaczyna się czas russ, czyli święto młodych ludzi, którzy z przytupem wchodzą w dorosłość.
Tradycja
Tradycja w formie podobnej do tej, jaką można obserwować obecnie, ma swoje początki około 1905 roku. To wtedy młodzież po raz pierwszy założyła kultowe po dziś dzień, czerwone kombinezony.
Russ w jednym zdaniu to młodzież kończąca szkołę średnią w Norwegii i mnóstwo tradycji związnych z obchodami tego czasu. Mniej oficjalnie – to wielka, bardzo huczna, impreza trwająca kilka tygodni.
Russ można porównać do zabawy w czasie polskich juwenaliów z tym, że dotyczy młodszych osób i trwa dłużej. Nastolatkowie świętują około 3 tygodni. Tradycyjnie czas russ zaczyna się już w ostatnim tygodniu kwietnia i trwa do 17 maja. Zakończenie tego okresu odbywa się z wielką pompą – mają miejsce uroczyste parady, koncerty, festiwale. Jest dużo alkoholu, nie rzadko również narkotyków. Obecnie ze względu na pandemię termin obchodów jest zmieniony, a świętowanie jest dużo skromniejsze ze względu na panujące obostrzenia.
Popularne tradycje
russebil – czyli samochody, w których imprezują i którymi poruszają się nastolatkowie. W poprzednich latach bardzo popularne były duże, pomalowane w najróżniejsze wzory, autobusy. Obecnie wiele osób wybiera zwykłe busy lub vany. Takie pojazdy przebudowuje się w środku i tworzy w nich niemal mini cluby i miejsca spotkań. Często russ inwestuje ogromne kwoty w przerobienie takiego pojazdu, który staje się ich wizytówką podczas kilkunastu dni świętowania.
russekort – to pewnego rodzaju wizytówki każdego nastolatka. Russ wymieniają się nimi pomiędzy sobą. Wiele dzieci zbiera te karty podczas święta starszych kolegów.
russetog – to parady russ, które odbywają się 17 maja. Zazwyczaj podczas tego wydarzenia prezentowane są ich samochody
, autobusy, gra orkiestra, jest dużo tańca i muzyki.Kombinezon Russ
Najbardziej charakterystycznm elementem russ jest ubiór nastolatków, czyli kombinezony. Na kombinezonach naszyte jest imię właściciela, nazwa szkoły, flaga Norwegii i wiele innych naszywek, które ogranicza tylko fantazja nastolatków.
Kolor kombinezonu oznacza rodzaj szkoły, do jakiej chodzi dana osoba:
- czerwony -osoby ze szkół ogólnokształcących (jest to najpopularniejszy kolor, ale również użyty jako pierwszy podczas jednych z pierwszych obchodów russ w Norwegii)
- niebieski – szkoły ekonomiczne
- czarny – osoby kończące szkołę zawodową
- zielony – uczniowie szkół rolniczych
Obecnie wiele osób nie przywiązuje już do tego dużej wagi i wybiera kolor kombinezonu wg własnych upodobań.
Jedną z głównych zasad dotyczących stroju jest to, że kombinezonu nie powinno się prać przez cały okres russ. Po trzech tygodniach takie kombinezony często wyglądają na bardzo mocno zużyte. 😉
Jak z większością tradycji w Norwegii, również w przypadku russ, jest kilka różnic w zależności od regionu kraju.
- Zobacz również: pełne inspiracji konto Kierunek Norwegia na Instagramie.
Oprócz kombinezonu ważnym elementem stroju russ jest czapka (russeluen). Przywiązywane są do niej różne nagrody za poprawnie wykonane zadania (russeknuter). Oczywiście, im ich więcej, tym większy powód do dumy dla właściciela.
Jakie wyglądają takie zadania?
Zadania, jakie muszą wykonać russ są często powodem krytyki młodych ludzi. Wiele z nich związanych jest z seksem, alkoholem, czy mało obyczajowymi zachowaniami. Tutaj również jedynym co ogranicza jest fantazja, która jest wśród nastolatków bardzo bujna. Poniżej kilka losowo wybranych zadań:
- pokazanie się nago w miejscu publicznym, siedzenie jedynie w majtkach na lekcji
- stanie nago np. na moście, rondzie
- zjedzenie określonej ilości jedzenia np. 2 litrów lodów lub 18 bułek w czasie lekcji
- uprawianie seksu na świeżym powietrzu, w strojach bożonarodzeniowych lub w toalecie
- taniec na rurze w tramwaju
- oglądanie porno w szkole
- 24 godziny bez snu
- dzień na „tak”
- spacer po mieście z dmuchaną lalką
- zebranie określonej liczby podpisu na różnych częściach ciała
Ogólnie im bardziej oryginalne i nieprzyzwoite, tym lepiej. Listy zadań (bardzo długie, zazwyczaj około 200) publikowane są również w internecie.
Imprezy
Podróżujący w maju po norweskich miastach mogą mocno się zdziwić, widząc grupy młodzieży imprezujące na środku rond. Jest to jedna z tradycji, która z roku na rok nie traci na popularności. Młodzi ludzie stoją na środku rond z różnymi transparentami, napisami na kartonach. Śpiewają, tańczą, a za każdym razem gdy ktoś z przejeżdżających samochodem po rondzie użyje klaksonu – piją alkohol. Zazwyczaj trąbi prawie każdy kierowca.
W okresie russ daje się nastolatkom przyzwolenie do zachowań, jakie normalnie w Norwegii nie są tolerowane. Pijana młodzież przychodzi do szkół, śpią na ławkach, piją w miejscach publicznych. Russ to oprócz dobrej zabawy, masa bójek, aktów wandalizmu itp. Co roku w okresie russ policja odnotowuje wiele przypadków uciążliwego zakłócania porządku w miastach i wsiach.
Czy Norwegowie nie mają nic przeciwko tej tradycji?
Obecnie nie, ale w 1997 roku wprowadzono tymczasowy zakaz russ. Szybko się z tego jednak wycofano, w końcu tradycja to tradycja. Starsi Norwegowie sprzeciwiający się temu zakazowi argumentowali to tym, że każdy powinien wyszumieć się przed wejściem w dorosłe życie.
Inne ciekawostki związane z russ:
- Jedna z norweskich tradycji zakłada, że russ mogą być również przedszkolaki kończące przedszkole. Nazywa się je rosaruss, czyli dosłownie różowe russ. Nazwa pochodzi od różowego koloru kombinezonów dzieci.
- Wybór akcesoriów i ozdób dla russ jest dość duży. Na norweskim rynku funkcjonują sklepy specjalizujące się w ich produkcji.
- Russ mają również specjalne portale, na których mogą wymieniać się swoimi historiami, dowiedzieć więcej o przepisach, czy organizowanych imprezach.
Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!
1 komentarz
Ada
5 maja 2021 at 10:51Zdarzyło mi się widzieć nad ranem, na środku ulicy leżącą młodzież, wskazująca na duże spożycie. Dobrze, że to była północ Norwegii i białe noce. Pamiętam te jeżdżące i trąbiące przez całą noc czerwone busy. Ale uwagi nie wolno zwrócić, bo to ich czas. Mnie osobiście się to nie podoba, chociaż dzisiaj i tak jest ich jakby mniej. Mam na myśli pijaństwo, narkotyki i zachowanie.