...
blog o Norwegii

Røros – górnicze miasteczko na liście UNESCO

Sylwia

Przed wąskimi drewnianymi drzwiami pali się świeczka. To znak dla odwiedzających, że za tą starą bramą ktoś czeka. Wchodzę, mimo że odwiedziłam tego dnia już mnóstwo takich zakamarków. I tym razem się nie rozczarowuję. Kolejna mała, klimatyczna kawiarenka, w której czas zatrzymał się bardzo dawno temu. Drewniane surowe deski na ścianach, skrzypiące schody prowadzące do małej przytulnej izby z trzema stolikami. Za oknem panorama na okoliczne budynki, w których kiedyś mieszkali pracownicy kopalni, rolnicy. Røros to małe miasteczko z pięknymi, starymi i kolorowymi domami. Za każdym z tych budynków kryje się historia, która co roku przyciąga odwiedzających z najróżniejszych zakątków Norwegii.

Røros
Røros

Røros to bardzo stare miasteczko górnicze leżące w Trøndelag. W latach 1644–1977 (z przerwami) działał tutaj huta miedzi wokół, której toczyło się życie tego małego miasteczka. Kilkukrotnie kopalnia musiała odpierać ataki m.in Szwedów, którzy rabowali surowce i niszczyli hutę. Wojny Światowe również utrudniały, a momentami wręcz zatrzymywały prace. Mimo wszystko spółka Røros Copper działał przez 333 lata, otrzymując tym samym tytuł najdłużej działającej firmy prywatnej w całej Norwegii. Właściciele kopalni w Røros przyczynili się również do znacznego wzbogacenia się Królestwa. Przez pewien czas spółka zarządzała najbogatszymi kopalniami w Europie.

okolice Roros
Roros Norwegia
Roros

Røros znane jest również jako jedna z najzimniejszych lokalizacji w Norwegii. 13 stycznia 1914 roku zanotowano tutaj rekordowo niską temperaturę –50,4 ° C.  Skąd tak niskie temperatury? M.in. dzięki ukształtowaniu terenu. Miasteczko znajduje się w okolicach Rørosvidda, na wysokości około 628 m n.p.m. To bardzo dzikie tereny, w większości surowe i mało zamieszkane, ale piękne. W pobliżu znajdują się również Parki Narodowe: Femundsmarka i Forollhogna.

zima w Norwegii
norweskie sank
Røros

Pisząc o Røros nie sposób nie wspomnieć o południowych Saamach, którzy do tej pory mieszkają w tym miejscu. Tutejsze rodziny Saamów w dalszym ciągu starają się żyć blisko natury, zajmując się m.in. reniferami i uprawą. Więcej na temat historii Samów w tych okolicach przeczytacie tutaj. Na miejscu można również wybrać się m.in. na wyprawę z zaprzęgiem z reniferów, czy kupić lokalne produkty.

To jeden z reniferów spotkamy na prowadzonej przez Samów farmie.

renifery Røros
Røros
 Røros dzisiaj

W Røros mieszka aktualnie około 4 tysięcy osób. Ze względu na wiele zabytków i ciekawą historią miasto odwiedzane jest przez cały rok przez wielu turystów oraz zostało doceniane również na arenie międzynarodowej. W 2011 otrzymało tytuł „Najlepszego celu podróży” na jednych z największych targów podróżniczych na świecie – „World Travel Market” w Londynie.

Wybierasz się do Røros? Zarezerwuj wcześniej najlepszy nocleg (to mała miejscowość z małą liczbą noclegów). Ciekawe miejsca do zatrzymania się to:Booking.com

Trondheim ciekawe miejsca
okolice Trondheim
Norwegia

W 1980 Røros zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco, między innymi dzięki bardzo dobrze zachowanym budynkom z XVIII i XIX.

Znakiem rozpoznawczym miasteczka są kolorowe drewniane zabudowy, kopalnie oraz piękny kościół Bergstadens Ziir zbudowany w 1784 roku.

Røros Norwegia
Idziemy na spacer

Zwiedzanie polecam rozpocząć od wycieczki po zabytkowym centrum. Spacerując warto wchodzić w każdy kąt, bo najfajniejsze rzeczy dzieją się wg mnie właśnie w tych trudniej dostępnych miejscach. Warto odwiedzić jedną z wielu restauracji lub kawiarni serwujących pyszne lokalne jedzenie. Miasto można zwiedzać również z przewodnikiem, który dokładnie przybliży historię tego miejsca oraz opowie o dziejach rodzin żyjących w tym miejscu przed laty. Koszt dorośli 120 nok. Podczas spaceru warto wejść na najwyższy punkt w mieście, czyli żużlową górę Slegghaugan.

co zobaczyć w Roros