...
renifery w Norwegii

Renifery w Norwegii – gdzie je spotkać?

Sylwia

Ale to są cudne zwierzęta! Dostojne, z pięknym porożem i przyjemną w dotyku sierścią. Są jednym z symboli Norwegii oraz niekwestionowanym symbolem świąt. Mają różne kolory, białe, szare, lekko brązowe. Budzą podziw, a pierwsze spotkanie z tym zwierzęciem u zdecydowanej większości osób pozostaje w pamięci na bardzo długo. Renifery w Norwegii można spotkać zarówno w hodowlach, jak i dzikie. Tylko jak je znaleźć…

Renifery w Norwegii

W Norwegii hodowanych jest obecnie około 250 000 reniferów. Najwięcej, bo około 185 000 znajduje się w hodowlach w Finnmarku, czyli na dalekiej północy Norwegii.  Hodowane są głównie na mięso oraz skóry, które ze względu na swoje właściwości termiczne, cieszą się cały czas w wielu regionach Norwegii dużym powodzeniem.

Aktualnie dzikie renifery w Norwegii to około 25 000 zwierząt. Wyróżnia się 24 obszary, które zamieszkiwane są przez te zwierzęta. Wbrew powszechnej opinii najwięcej dzikich reniferów nie żyje na północy, ale w centralnej i południowej części kraju. Najwięcej, bo około 10 000, można spotkać w Hardangervidda. Cały czas prowadzona jest ewidencja dzikich reniferów. Zwierzęta mają zakładane nadajniki GPS, umożliwiające stałe monitorowanie ilości dzikich reniferów.

Oprócz Hardangervidda dzikie renifery można spotkać również m.in. w parku narodowym Rondane, Jotunheimen, Nordfjella. Duża część norweskich dzikich reniferów wybiera do życia górskie tereny. Zwiedzając Norwegię przez cały rok możecie spotkać te piękne , żyjące w dużych stadach, zwierzęta.

Norwegowie uwielbiają polowania, a renifery są często obiektem zainteresowania myśliwych. Tylko jesienią 2019 roku zostało odstrzelonych 4 738 reniferów. Liczba dopuszczonych do odstrzału zwierząt ustalana jest co roku, a wpływ na nią ma m.in. ilość reniferów, stan ich zdrowia i wiek.

życie w Norwegii
Gdzie spotkać renifery w Norwegii?

Z roku na rok rośnie ilość osób chcąc na własne oczy zobaczyć te dostojne zwierzęta. Na terenie całej Norwegii jest kilkanaście miejsc, w których możesz spotkać renifery hodowlane, nakarmić je, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie albo wybrać się na wycieczkę saniami, w które zaprzęgnięty będzie renifer. W takich miejscach zazwyczaj możliwa jest również degustacja potraw i wyrobów z renifera lub zakup skóry ze zwierzęcia. Popularne są również wycieczki, na których możliwe jest łapanie renifera na lasso, zwierzę zostaje potem zabite i ugrillowane. Przyznaję szczerze, że jedyna opcja, która mnie interesuje to dokarmianie tych pięknych zwierząt.

Poniżej moje spotkania z reniferami.

renifery w Norwegii
Renifer z Røros
renifery gdzie w Norwegii
Besseggen
Hardangervidda
renifery w Norwegii
Dzikie renifery w okolicach Szwedzkiej granicy.
Ciekawostki o reniferach
  • Renifery potrafią zmieniać kolor oczu! W zależności od warunków, w jakich przyszło im żyć, mają złoty lub niebieski kolor oczu. Te zwierzęta potrafią przeżyć w naprawdę ciężkich warunkach.
  • Samice zrzucają poroże w czerwcu, samce w grudniu. Rozmiar poroża ma duże znaczenie dla pozycji danego osobnika w stadzie. Takie poroże bywa źródłem wapnia dla innych mieszkańców gór i lasów.
  • Samice rodzą młode co roku w tych samych miejscach. Ciąża renifera trwa około 225 dni, a młode przychodzą na świat w maju i w czerwcu.
  • Renifery w pobliżu dróg i torów stanowią duże zagrożenie i w kilku rejonach Norwegii są sporym problemem. Najgłośniejszy wypadek z udziałem tych zwierząt miał miejsce w 2017 roku, kiedy to w wyniku błędu technicznego zostało zabitych przez pociąg ponad 100 reniferów w ciągu jednego weekendu.
  • Dzikie renifery żyją w Norwegii około 18 lat.
  • W Ameryce Północnej renifery nazywa się karibu.
  • Renifery to bardzo szybkie zwierzęta, potrafią poruszać się z prędkością ponad 80 km/h. Oprócz tego potrafią bardzo dobrze pływać.
  • Czerwony nos Rudolfa to nie do końca mit. Zdarza się, że renifery mają lekko zabarwiony na czerwono noc, co wynika z dużego przekrwienia tej części ciała. Każdy, kto miał szczęście obserwować te zwierzaki z bliska, zwrócił uwagę na duże nozdrza. Dzięki nim renifery ogrzewają powietrze w zimne dni.
  • Pierwszy raz motyw renifera powiązany ze Świętami Bożego Narodzenia pojawił się w wierszu Clementa C. Moore z 1832 r.
  • Co roku, na początku lutego, w norweskim Tromsø odbydwają się Międzynarodowe wyścigi reniferów – World Reindeer Racing Championships.

https://buycoffee.to/kieruneknorwegiaMoje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

Przed nakręceniem bajki „Kraina Lodu” odwiedzono farmę reniferów w Røros, aby sprawdzić zachowanie prawdziwych reniferów. Kto wie, może renifer ze zdjęcia, którego miałam przyjemność poznać na tej samej farmie, to pierwowzór bajkowego Svena.

renifery w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *