...
Reinebringen

Reinebringen – schody do nieba

Sylwia

Na Reinebringen wchodziłam ostatniego dnia mojego pobytu na Lofotach. I była to dobra decyzja! Reinebringen okazało się wisienką na torcie całego wyjazdu, pięknym podsumowaniem i widokiem, który zostanie w mojej głowie na długo. To miejsce po prostu trzeba odwiedzić, tym bardziej że jest ono aktualnie dostępne prawie dla każdego.

Norwegia blog
Reinebringen

Szczyt i widoki z Reinebringen wielu kojarzy z norweskich pocztówek i innych spotów reklamowych. Po przejściu szlaku i spojrzeniu na to, co czekało mnie na samej górze, przestałam się temu dziwić. Te widoki aż proszą się o masę zdjęć i pokazanie ich jak największej ilości ludzi. Tu jest po prostu pięknie!

Reinebringen mierzy 448 m n.p.m., ale spoglądając na szczyt z dołu można odnieść wrażenie, że jest dużo wyższy.  Do niedawna, a dokładnie do czerwca 2019 roku szlak był wymagający. Był stromy, po deszczu było bardzo ślisko i wypadki zdarzały się dość często. W czerwcu 2019 otwarto szlak ponownie i jest on teraz dostępny prawie dla każdego. Niemal pod sam szczyt wiodą teraz kamienne schody ułożone przez Szerpów z Nepalu.

Budowę nowego szlaku rozpoczęto już w 2016 roku i trwała z przerwami 3 lata. Trasa to obecnie 1560 schodków, a koszt całego przedsięwzięcia to około 7 milionów nok (około 3 mln zł). Do całkowitego zakończenia prac brakuje około 50 schodków, ale na razie zbierane są na to fundusze.

Reinebringen szlak
Schodami do nieba

Dojazd do tego miejsca jest bardzo łatwy. Parkujemy na jednym z parkingów przy drodze nr 10 w okolicach miejscowości Reine. Jadąc od strony Å pierwszy parking znajduje się przed tunelem Ramsvikstunnelen (to miejsce jest oficjalnie zamknięte, w planach jest budowa nowego parkingu, ale dalej można zobaczyć tam sporo zaparkowanych aut) lub chwilę za tunelem tuż obok skrętu na Reine. Z obu parkingów do miejsca docelowego prowadzą krótkie ścieżki, wydeptane przez wiele osób, na pewno zobaczycie je bez problemu.

parking przy Reinebringen

Dalej pod górę idziemy już schodkami.

szlak na Reinebringen

Trasa jest łatwa, męczy na pewno osoby, które nie mają dobrej kondycji, ale po drodze mijałam osoby w naprawdę różnym wieku, które dawały radę. Powoli, krok po kroku i dacie radę. Już po wejściu na grzbiet zobaczycie przepiękne widoki. A im dalej, tym piękniej. Do przejścia na sam szczyt zostało tylko kilka metrów.

Reinebringen
Reinebringen Norwegia
 Reinebringen

Dla tych widoków warto byłoby pokonać nawet dwa razy tyle schodków. Lofoty stoją przed Wami otworem, dosłownie!

Reinebringen Lofoty
Reinebringen
blog podróżniczy Lofoty
Reinebringen blog

Zejście jest dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Max godzina i jesteście już na dole.

Reinebringen szlak
Lofoty góry
Informacje praktyczne

? Ten szlak jest aktualnie bardzo popularny. Jeżeli chcecie zminimalizować ryzyko tłumów na szczycie i braku miejsc parkingowych, ruszajcie wcześnie rano lub wieczorem. Ciepłe promienie zachodzącego słońca dodają Reinebringen jeszcze więcej uroku.

? Weźcie ze sobą zapas wody.

? Mimo że wejście jest po schodach dobre buty i inne ubrania na różną pogodę są koniecznością. Końcówka szlaku jest stroma, a u góry często wieje mocny wiatr.

? Popularne jest spanie pod namiotem w okolicach szczytu, ale nie jest to szczególnie bezpieczne. Jeżeli nie spaliście w podobnych miejscach wcześniej  to nie polecam.

Na Reinebringen warto zarezerwować sobie około 3 godzin, aby nacieszyć się widokami i nie lecieć zbyt szybko. Ci, którzy czytają bloga już wiedzą, że jestem przeciwniczką jak najszybszego zdobywania kolejnych szczytów. Góry to nie tylko ich najwyższe punkty, a po drodze często zdarzają się widoki jeszcze lepsze niż na szczycie. Powoli, we własnym tempie, byle do przodu!

Szukasz pięknych miejsc nieco bliżej południa? Sprawdź Preikestolen! >>>

blog podróżniczy Norwegia
Reinebringen Norwegia
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *