...
Asker

Punkt widokowy w Asker – Djupedalsåsen i Skaugumsåsen

Sylwia

W Norwegii szlaków do pieszych wędrówek, bez względu na lokalizację. Amatorzy tej formy spędzania wolnego czasu mają tutaj w czym wybierać również w okolicach Asker. Od łatwych typowo „niedzielnych” tras po ekstremalne, które wymagają wcześniejszego przygotowania oraz odpowiedniego sprzętu. Okolice Oslo są również bogate w ciekawe miejsca na piesze wyprawy. Jedne z nich to szlaki na Skaugumsåsen oraz Djuepedalsåsen.

Dojazd do Asker

Oba wzgórza znajdują się w pobliżu jeziora Semsvanet w Asker. Jeżeli nie macie samochodu, bez problemu dotrzecie tutaj komunikacją miejską – wystarczy przyjechać pociągiem na stację Asker, a następnie autobusem dotrzeć na przystanek Vøyen w Semsveien (podróż trwa tylko 5 minut).

Cel wyprawy jest widoczny już z wysokości kawiarni NaKuHel – kamieniste szczyty otoczone lasami. Skaugumsåsen to wzgórze o wysokości 351 m n.p.m., a Djuepdalsåsen mierzy 322 m n.p.m. Możemy dostać się tam kilkoma trasami, różniącymi się poziomem trudności oraz długością. Trasę na oba szczyty najlepiej pokonać od wiosny do jesieni, jest po prostu najładniej.

punkt widokowy w Asker

Szlak na punkt widokowy w Asker

Najłatwiejsza trasa prowadzi niebieskim szlakiem na Djupedalsåsen od wschodniej strony jeziora Semsvannet. Trasa jest łatwa i przyjemna, jedynie momentami jest dość stroma oraz kamienista. Jeżeli wybieracie się z dziećmi to koniecznie bez wózka. Drugi szlak jest nieco trudniejszy, pierwsza część drogi jest stroma.

Latem warto zabrać coś przeciw komarom i kleszczom, wygłodniałe łachudry skutecznie potrafią zepsuć nawet najfajniejszą wędrówkę.

Djupedalsåsen jest mniej popularnym miejsce od Skaugumsåsen, przez co na wzgórzu nie spotkamy zbyt dużej liczby osób. Można spokojnie posiedzieć, odpocząć i popodziwiać okolice Oslo z góry.

Asker

Z Djupedalsåsen został już tylko 1 km spacerkiem przez lat do Skaugumsåsen. Będąc na szczycie Skaugumsåsen, widzimy z góry m.in. Oslofjorden. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w okolicy, więc podczas pięknej pogody możemy mieć liczne towarzystwo na szlakach.

Trasa na Skaugumsåsen oraz Djupedalsåsen, a następnie obejście jeziora Semsvannet zajmuje około 3 h (jest to 13 km).

punkt widokowy w Asker
ciekawe miejsca okolice Oslo
Asker

Po drodze mijamy kilka innych szlaków, które również są dobrym pomysłem na wyprawę i są to m.in.: na Hvalstad, Gupu, Furuholmen, Astaddammen. Każda z tras jest dobrze oznakowana.

Wzgórza w okolicach jeziora Semsvannet to obszar rezerwatu przyrody. Nie należy zrywać kwiatów, krzewów oraz obowiązuje całkowity zakaz palenia ognisk przez cały rok.

Więcej ciekawych miejsc w okolicach Oslo i Drammen znajdziesz w przewodniku Kierunek Oslo.

Oslo
okolice Oslo
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *