...
przewodnik po Ålesund

Mini przewodnik po Ålesund – co zobaczyć?

Sylwia

Ålseund to nieduże doskonale zlokalizowane miasto otoczone wieloma wyspami i fiordami. Wyróżnia je na tle innych norweskich miast m.in. interesująca secesyjna architektura oraz ilość atrakcyjnych turystycznie miejsc w bliższej i dalszej okolicy. Miasto warto odwiedzić przez cały rok, ponieważ zarówno latem, jak i w zimie wygląda przepięknie. Nie pozostaje nic innego jak przeczytać ten mini przewodnik po Ålesund i ruszyć w drogę.

przewodnik po ålesund

Historia Ålesund

Wydarzeniem, które najbardziej wpłynęło na obecny wygląd Ålesund jest wielki pożar, który wybuchł w tym nadmorskim mieście w nocy 23 stycznia 1904 roku i doszczętnie niszczył miasto pełne drewnianych zabudowań przez kilka kolejnych godzin. Spalonych zostało aż 850 domów, a około 10-12 tysięcy osób zostało z dnia na dzień bez dachu nad głową. Cudem był fakt, że jeden z największych pożarów w historii Norwegii pozbawił życia tylko jedną osobę. Była to 76-letnia kobieta, która mieszkała tuż obok posterunku Straży Pożarnej w Ålesund.

Pamięć wydarzeń z 1904 roku jest w Ålesund wciąż żywa. W 2004 roku, czyli w setną rocznicę wielkiego pożaru, odbyły się tutaj liczne uroczystości, których zwieńczeniem była procesja około 10 tys. osób przechadzających się ulicami miasta po miejscach, które sto lat temu trawił ogień.

Spacerując po mieście warto zwrócić uwagę na daty znajdujące się na tych eleganckich kamienicach. Większość z nich przypomina o wydarzeniach sprzed ponad wieku.

Drewniane budynki sprzed pożaru zastąpiły nowe, w secesyjnym stylu. Ålseund wraz z takimi miastami jak m.in. Barcelona, Ryga, Wiedeń czy Glasgow należy do Réseau Art Nouveau Network, czyli europejskiej sieci miast w stylu Art Nouveau.

norweska architektura

Informacje o Ålesund obecnie

Ålesund to miasto w Møre og Romsdal, oddalone o 300 km od Trondheim oraz około 450 km od Bergen. W gminie Ålesund mieszka aktualnie 66 285 osób, z czego 1962 to Polacy (największa mniejszość narodowa w mieście). Prawa miejskie Ålesund otrzymało w 1837 roku, więc jest to dość młode miasto portowe, które od lat 70 odnotowało znaczny wzrost liczby mieszkańców (o ponad 30%).

przewodnik po Ålseund

Przewodnik po Ålesund

Punkt widokowy Aksla

W samym centrum miasta tuż obok parku miejskiej znajduje się świetny punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na całe Ålesund oraz okoliczne wyspy, a przy dobrej pogodzie nawet Sunnmørsalpene. Do Aksla prowadzi ponad 400 schodów, a z każdym krokiem można zobaczyć coraz więcej Ålesund. Odwiedzających to miasto przyciąga na Aksla również byrampen, czyli nowy punkt widokowy, zlokalizowany w mniej-więcej w połowie schodów.  

przewodnik po Ålesund
punkt widokowy Aksla
przewodnik po Ålesund
restauracja Ålseund
punkt widokowy Ålesund

The Art Nouveau Town

Podczas zwiedzania Ålesund nie może zabraknąć spaceru po klimatycznych uliczkach. Miasto nazywane jest Secesyjną Perłą Norwegii i nie ma w tym krzty przesady. Piękne stuletnie kamienice zachwycą każdego, kto interesuje się architekturą tego okresu. Eleganckie zdobienia, oryginalne projekty, warto mieć oczy dookoła głowy i dobrze przyglądać się mijanym budynkom. Spacer można rozpocząć w okolicach Molja Fyr, a potem ruszyć w stronę Jugendstilsenteret, następnie ruszyć na odkrywanie zakamarków po drugiej stronie portu zahaczając m.in. o byparken. Nie warto się tutaj śpieszyć. Miasto najlepiej poznaje się powoli, spacerując nieśpiesznie po jego zaułkach.

Wybierasz się do Ålesund? Więcej ciekawych miejsc w Ålesund i w okolicach (bliższych i dalszych oraz całym regionie Møre og Romsdal) znajdziesz w najnowszym przewodniku po Norwegii. W pierwszej części przewodnika po Norwegii znajdziesz opis najciekawszych miejsc w 8 południowych i środkowych regionów, które obfitują w absolutnie rewelacyjne miejsca, również w Ålesund i okolicach.

przewodnik po Norwegii
latarnia Ålesund
Molja Fyr
co zobaczyć w Ålesund
atrakcje Ålesund
przewodnik po Ålesund
port w  Ålesund
przewodnik po Ålesund
Plan podróży po Norwegii

Atlanterhavsparken – Det Norske Akvariet

Foki, pingwiny, tysiące ryb i mnóstwo wiedzy na temat podwodnego życia w Oceanie Atlantyckim. To wszystko znajduje się na terenie największego tego typu obiekty w całej Skandynawii, czyli Atlanterhavsparken. Miejsce, które zainteresuje nie tylko najmłodszych, ale i starszych odwiedzających. Niesamowity świat dzikiej przyrody na wyciągnięcie ręki.

oceanarium Alesund

Sukertoppen

Obowiązkowym punktem wizyty w każdym norweskim mieście jest dla mnie wejście na chociaż jedną górę lub wzgórze w danym miejscu. W Ålesund bardzo fajnym miejscem na pieszą wycieczkę jest Sukertoppen. To bardzo lekki trekking dla całej rodziny, który już z odpoczynkiem na górze nie zajmie więcej niż dwie godziny w dwie strony. Ze szczytu można podziwiać świetny widok na miasto i wysypy dookoła.

Sukertoppen
trekking alesund
Po drodze mijamy gwiazdę, która świeci nad miastem w okresie bożonarodzeniowym.
Sukertoppen
okolice alesund
muzeum secesji
Jugendstilsenteret.

Noclegi w Ålesund

Pamiętaj, aby zarezerwować nocleg jak najszybciej. W ostatnich miesiącach ceny noclegów w Norwegii poszybowały w górę, a ciekawe noclegi w dobrych lokalizacjach znikają błyskawicznie. Sprawdź dostępne noclegi poniżej:Booking.com

latarnia Alnes
wysypy w okolicach Alesund
plaże w okolicach Alesund