Ålseund to nieduże, doskonale zlokalizowane, miasto otoczone wieloma wyspami i fiordami. Wyróżnia je na tle innych norweskich miast m.in. interesująca secesyjna architektura, ale też ilość atrakcyjnych turystycznie miejsc w bliższej i dalszej okolicy. Miasto warto odwiedzić przez cały rok, bo zarówno latem, jak i w zimie wygląda przepięknie. Nie pozostaje nic innego jak przeczytać ten mini przewodnik po Ålesund i ruszyć w drogę.
Pożar
Wydarzeniem, które najbardziej wpłynęło na obecny wygląd Ålesund jest wielki pożar, który wybuchł w tym nadmorskim mieście w nocy 23 stycznia 1904 roku i doszczętnie niszczył miasto pełne drewnianych zabudowań przez kilka kolejnych godzin. Spalonych zostało aż 850 domów, a około 10-12 tysięcy osób zostało z dnia na dzień bez dachu nad głową. Cudem był fakt, że jeden z największych pożarów w historii Norwegii pozbawił życia tylko jedną osobę. Była to 76-letnia kobieta, która mieszkała tuż obok posterunku Straży Pożarnej w Ålesund.
Pamięć wydarzeń z 1904 roku jest w Ålesund wciąż żywa. W 2004 roku, czyli w setną rocznicę wielkiego pożaru, odbyły się tutaj liczne uroczystości, których zwieńczeniem była procesja około 10 tys. osób przechadzających się ulicami miasta po miejscach, które sto lat temu trawił ogień.
Spacerując po mieście warto zwrócić uwagę na daty znajdujące się na tych eleganckich kamienicach. Większość z nich przypomina o wydarzeniach sprzed ponad wieku.
Architektura
Po wielkim pożarze mieszkańcy i władze miasta zaczęli jak najszybciej odbudowywać niemal doszczętnie spalone miasto. Wsparcie do Ålseund spływało z wielu miejsc na świecie, a jedną z osób szczególnie zaangażowanych w pomoc pogorzelcom był cesarz Wilhelm II. Z polecenia cesarza do Norwegii ruszyło wiele statków z lekami, żywnością oraz sprzętem niezbędnym do obudowy miasta. W zaledwie trzy lata odbudowano centrum Ålesund, ale w zupełnie nowym stylu. Drewniane budynki sprzed pożaru zastąpiły nowe, w secesyjnym stylu.
Ålseund wraz z takimi miastami jak m.in. Barcelona, Ryga, Wiedeń czy Glasgow należy do Réseau Art Nouveau Network, czyli europejskiej sieci miast w stylu Art Nouveau.
Ålesund
Ålesund to miasto w Møre og Romsdal, oddalone o 300 km od Trondheim oraz około 450 km od Bergen. W gminie Ålesund mieszka aktualnie 66 285 osób, z czego 1962 to Polacy (największa mniejszość narodowa w mieście). Prawa miejskie Ålesund otrzymało w 1837 roku, więc jest to dość młode miasto portowe, które od lat 70 odnotowało znaczny wzrost liczby mieszkańców (o ponad 30%).
Ålesund jest ważnym ośrodkiem handlowym oraz eksportowym w regionie. Towarem eksportowym są głównie ryby oraz przetwory rybne.
Mini przewodnik po Ålesund
Punkt widokowy Aksla
W samym centrum miasta tuż obok parku miejskiej znajduje się świetny punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na całe Ålesund oraz okoliczne wyspy, a przy dobrej pogodzie nawet Sunnmørsalpene. Do Aksla prowadzi ponad 400 schodów, a z każdym krokiem można zobaczyć coraz więcej Ålesund. Odwiedzających to miasto przyciąga na Aksla również byrampen, czyli nowy punkt widokowy, zlokalizowany w mniej-więcej w połowie schodów.
Na szczycie znajduje się klimatyczna restauracja (przed wizytą warto upewnić się, że jest otwarta) oraz kawiarnia. Warto wybrać się tutaj na kawę, bo widoki są naprawdę piękne. Na Aksla można dostać się również autem, parking znajduje się obok restauracji.
Punkt widokowy Aksla to również dobry punkt startowy do dalszego spaceru. Na wzgórzu znajduje się kilka innych punktów widokowych, bunkry, małe jeziorka. Można tutaj spędzić całe popołudnie. Popularnym wyborem odwiedzającym Aksla jest wizyta na położonym kilka metrów dalej Kniven (en kniv – nóż). Jest to kolejny punkt widokowy, obok którego znajduje się kilka drewnianych ławek. Dobre miejsce na mały piknik.
The Art Nouveau Town
Podczas zwiedzania Ålesund nie może zabraknąć spaceru po klimatycznych uliczkach. Miasto nazywane jest Secesyjną Perłą Norwegii i nie ma w tym krzty przesady. Piękne stuletnie kamienice zachwycą każdego, kto interesuje się architekturą tego okresu. Eleganckie zdobienia, oryginalne projekty, warto mieć oczy dookoła głowy i dobrze przyglądać się mijanym budynkom. Spacer można rozpocząć w okolicach Molja Fyr, a potem ruszyć w stronę Jugendstilsenteret, następnie ruszyć na odkrywanie zakamarków po drugiej stronie portu zahaczając m.in. o byparken.
Nie warto się tutaj śpieszyć. Miasto najlepiej poznaje się powoli, spacerując nieśpiesznie po jego zaułkach.
Atlanterhavsparken – Det Norske Akvariet
Foki, pingwiny, tysiące ryb i mnóstwo wiedzy na temat podwodnego życia w Oceanie Atlantyckim. To wszystko znajduje się na terenie największego tego typu obiekty w całej Skandynawii, czyli Atlanterhavsparken. Miejsce, które zainteresuje nie tylko najmłodszych, ale i starszych odwiedzających. Niesamowity świat dzikiej przyrody na wyciągnięcie ręki.
W oceanarium mieszka aż 11 fok, które można podglądać podczas karmienia codziennie o godzinie 15. Posiłki pingwinom podawane są o godzinie 14:30. To miejsce cieszy się bardzo dużą popularnością, więc trzeba przygotować się na dużą liczbę osób również oglądających podwodne życie w Atlantyku.
Sukertoppen
Obowiązkowym punktem wizyty w każdym norweskim mieście jest dla mnie wejście na chociaż jedną górę lub wzgórze w danym miejscu. W Ålesund bardzo fajnym miejscem na pieszą wycieczkę jest Sukertoppen. To bardzo lekki trekking dla całej rodziny, który już z odpoczynkiem na górze nie zajmie więcej niż dwie godziny w dwie strony.
Ze szczytu można podziwiać świetny widok na miasto i wysypy dookoła.
Muzeum
Sunnmøre Museum – najpopularniejsze muzeum w mieście, które opowiada o dziejach jego mieszkańców oraz o tym, jak region Sunnmøre zmieniał się na przestrzeni lat. Wiele wystaw wewnętrznych oraz zewnętrznych m.in. zabytkowe zabudowania, łodzie. Ciekawe doświadczenie dla wszystkich grup wiekowych.
Fiskerimuseet – muzeum rybołówstwa oraz przetwórstwa rybnego należące do Sunnmøre Museum.
Jugendstilsenteret og KUBE – jest to centrum stylu secesyjnego oraz muzeum sztuki. Znajduje się w samym centrum miasta, tuż obok portu. Osoby interesujące się secesją oraz architekturą powinny wpisać to miejsce to punktu obowiązkowego swojej wycieczki po Ålesund.
Ålesunds Museum – muzeum, w którym można poznać jeszcze lepiej historię miasta oraz to jak Ålesund zmieniało się na przestrzeni lat.
Wyspy i plaże
Dookoła Ålesund rozsianych jest wiele mniejszych i większych wysp. Wiele z nich połączonych jest z miastem długimi, podwodnymi tunelami z nachyleniem nawet 10%. Największym powodzeniem na wyspach cieszą się lazurowe plaże, które w słoneczną pogodę wprawiają wprost w zachwyt błękitnym kolorem wody. Gdyby tylko temperatura była choć trochę wyższa…:)
Noclegi
Pamiętaj, aby zarezerwować nocleg jak najszybciej. W ostatnich miesiącach ceny noclegów w Norwegii poszybowały w górę, a ciekawe noclegi w dobrych lokalizacjach znikają błyskawicznie. Sprawdź dostępne noclegi poniżej:
Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.
Okolice Ålesund
Ålesund jest przede wszystkim świetnie zlokalizowanym miastem. Można stąd wyruszyć na zwiedzanie niesamowicie pięknych miejsc w Norwegii, a wybór jest naprawdę imponujący. To tylko kilka pomysłów na wycieczki, których punktem startowym może być właśnie Ålesund.
Brak komentarzy