...
plaże na Lofotach

Plaże na Lofotach – biały piasek i błękitna woda

Sylwia

Biały piasek, jasnobłękitna, czysta woda, dookoła cisza, którą burzą tylko co jakiś czas głośne mewy. Takie rajskie plaże w Norwegii? Niemożliwe! A jednak możliwe! I jest ich całkiem sporo. Tym razem opowiem Wam o tych na północy, ale takich lazurowych plaż w Norwegii jest więcej. Zacznijmy jednak od tego, jakie są plaże na Lofotach, czyli ranking rajskich plaż, na których tylko temperatura wody przypomina nam, że to jednak nie są gorące plaże na Seszelach…

Moja subiektywna lista  plaż na Lofotach.

Plaże na Lofotach

Eggum

Eggum plaża

To zdecydowanie mój faworyt. Na pewno wpływ na wybór miał moment, w jakim tam trafiłam. Plażę dzieliłam tylko z 5 innymi osobami, niebo było lekko zachmurzone, a dookoła totalna cisza. Naprawdę poczułam się jak w raju. Ten spokój, przezroczysta woda i śnieżnobiały piasek zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Mogłabym tam spędzić cały dzień, po prostu patrząc przed siebie.

Eggum Lofoty

Zanim ruszyłam na plażę, udałam się zobaczyć stację radiową z czasów II Wojny Światowej – Borga. Stację zbudowali Niemcy i była ona dla nich punktem strategicznym wykorzystywanym do obserwacji Rosjan. Dzisiaj na stację może wejść każdy, prowadzi do niej polna, prywatna droga, a przed wjazdem znajduje się skrzyneczka, do której należy wrzucić 30 nok. Tuż pod stacją znajduje się kawiarnia. Widoki bajka – góry, morze, góry, sporo zieleni.

Lofoty ciekawe miejsca
Lofoty ciekawe miejsca
Lofoty ciekawe miejsca
Lofoty

Idąc kawałek dalej dojdziemy do rzeźby Markusa Raetz, przedstawiającej głowę człowieka. Ideą jest m.in. to, aby człowiek zwrócił uwagę na to, co znajduje się dookoła niego, otworzył oczy na to, co go otacza. A tutaj szczególnie warto mieć oczy dookoła głowy.

W okolicach Borga można rozstawiać namiot oraz nocować w camperze, ale jest to dodatkowo płatne.

Lofoty

Wracając z tego miejsca skręciłam w boczną uliczkę, chwilę przed głównym skrętem na plażę Eggum. Tutaj znajduje się jej mniejsza odnoga. Z jednej strony falochron, z drugiej latarenka z czerwonym daszkiem, a pomiędzy błękitne morze. Polecam spacer całą długością plaży i koniecznie rzucenie na nią okiem z perspektywy falochronu. Jaki tu spokój…

plaże na Lofotach
plaże na Lofotach
Eggum
plaże ba Lofotach eggum

A takie widoki miałam w drodze powrotnej:

Norwegia