...
Opera w Oslo

Opera w Oslo – niezwykły budynek za ponad 4 mld

Sylwia

Niekwestionowaną wizytówką architektury nowoczesnej w Oslo jest oryginalny budynek Opery, znajdujący się w samym centrum stolicy Norwegii. Nietypowy kształt, zaskakujący projekt i niesamowite wnętrza w połączeniu ze sztuką, robią niebywałe wrażenie zarówno na turystach, jak i mieszkańcach miasta. Jest to największy budynek kulturalny, który powstał w Norwegii w ciągu ostatnich 700 lat.

Opera w Oslo

Budynek Opery, otwarty w 2008 r., to niebywała gratka dla osób interesujących się architekturą. Projekt Opery nagrodzono wieloma prestiżowymi nagrodami. Za projekt budynku odpowiedzialne było sławne na całym świecie biuro architektoniczne Snøhetta, które zaprojektowało m.in. pawilon wejściowy do Muzeum 11 września w Nowym Jorku. Założeniem projektu było stworzenie miejsca, które będzie dostępne dla każdego, które stanie się publicznym centrum miasta. Projekt miał na celu pokazanie symbiozy pomiędzy naturą, a miastem. Opera w Oslo niejako „wyrasta” wprost z wód Oslofjord, tworząc idealne połączenie. Budowa i projekt Opery pochłonęły około 4,5 mld koron, czyli ponad 2 mld zł.

Wnętrza Opery w Oslo

Opera wewnątrz zachwyca dbałością o szczegóły, nowoczesnością i oryginalną formą. Przez ogromne, szklane okna można zobaczyć oprócz błękitnego Oslofjord, spacerujących po dachu budynku ludzi. We wnętrzach znajduje się wiele dzieł sztuki, rzeźb i imponujących instalacji. Dominującym kolorem jest biel, a materiały wykorzystane w budowie i wykończeniu to przede wszystkim kamień i drewno. Wizytówką tego miejsca jest przepiękny marmur, który został specjalnie sprowadzony z Włoch. Oprócz głównej sceny, w budynku znajdują się dwie mniejsze, restauracja, biura, miejsca prób.

Pamiętaj, aby wybierając się do Oslo, zarezerwować nocleg z dużym wyprzedzeniem. Najlepsze noclegi znikają błyskawicznie. Zarezerwuj już teraz:Booking.com

opera

Główną atrakcją Opery jest dostępny i możliwy przez cały rok spacer po jej dachu. To wspaniały punkt widokowy na zmieniającą się dynamicznie w ostatnich latach okolicę centrum Oslo. Marmurowy dach stał się naturalnym miejscem spotkań i spacerów mieszkańców miasta. To jedno z popularniejszych miejsc w Oslo, które każdego roku przyciąga tłumy turystów. Opera w Oslo to również bez wątpienia wdzięczny obiekt do fotografowania, pamiątkowe zdjęcie na dachu to obowiązkowy punkt wizyty w stolicy Norwegii.

Przewodnik po Oslo

Chcesz dowiedzieć się więcej się więcej o Oslo i poznać najciekawsze miejsca w mieście? Koniecznie kup mój przewodnik po Oslo i okolicach. Znajdziesz w nim m.in. gotowy weekendowy plan zwiedzania, najciekawsze miejsca w mieście, mnóstwo informacji praktycznych, wiele ciekawych miejsc w bliższych i dalszych okolicach, gotowy plan na weekendową wycieczkę poza Oslo i wiele, wiele więcej. Polecam, to kompendium wiedzy, dla każdego odwiedzającego stolicę Norwegii.

przewodnik o Oslo
architektura Norwegia

Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *