...
Ogród botaniczny w Oslo

Ogród botaniczny w Oslo

Sylwia

Botanisk hage, czyli Ogród Botaniczny w Oslo to obowiązkowy punkt wizyty w Oslo dla każdego, kto interesuje się roślinami. Lubię naturę w jej naturalnym miejscu występowania, czyli dzikie lasy, jeziora, góry i w związku z tym podchodziłam do tego typu miejsc trochę sceptycznie. W każdym razie pewnego słonecznego dnia stwierdziłam, że nie samymi lasami człowiek żyje i wybrałam się na spokojny spacer do botanisk hage. Od tamtej pory wracam tak regularnie.

Ogród botaniczny w Oslo
plac zabaw w Oslo

Ogród botaniczny w Oslo

Botanisk hage w Oslo jest najstarszym ogrodem botanicznym w całej Norwegii (powstał już w 1814 roku). Mieści się na terenie Uniwersytetu w Oslo.  W całym kompleksie znajduje się ponad 5500 różnych gatunków roślin z całego świata. Są tutaj piękne palmy, kaktusy, dużo oryginalnych i kolorowych kwiatów oraz imponujące krzewy i drzewa. Wszystkie rośliny posiadają plakietki z nazwami. Najciekawsze okazy są dodatkowo obszernie opisane. Część roślin znajduje się w specjalnych szklarniach, a część zbiorów możemy podziwiać na świeżym powietrzu. Wszystkie rośliny podzielone zostały na 11 grup:

  • Dufthagen (ogród, w którym to nasz zmysł węchu będzie zachwycony, czyli miejsce z pięknie pachnącymi roślinami)
  • Palmehuset (palmiarnia)
  • Rød- og svartlistebedet (miejsce, w którym gromadzone są zagrożone gatunki roślin)
  • Arboretet (drzewa i krzewy)
  • Osloryggen (roślinność z okolic Oslo)
  • Oldemors hage (bardzo ciekawa część ogrodu, którego centralna część została stworzona z myślą o chorych na demencję. Znajdują się tu głównie rośliny ze wschodniej Norwegii.)
  • Fjellhagen (typowo górska roślinność)
  • Systematisk hage, Slåttemark (typowo norweskie gatunki roślin)
  • Urtehagen (tutaj znajdują się np. trujaće rośliny oraz…przyprawy)
  • Victoriahuset (szczypta tropikalnych roślin w chłodnej Norwegii).
Ogród botaniczny w Oslo
ogrody botaniczne w Norwegii
Ogród botaniczny w Oslo

Przez cały tydzień (oprócz poniedziałków) w budynkach na terenie ogrodu botanicznego prowadzone są bezpłatne wykłady i zajęcia dla np. wycieczek szkolnych. Zajęcia na świeżym powietrzu mogą odbywać się przez cały dzień. Jest to świetna alternatywa dla często nużących zajęć w szkolnych murach. Uczniowie mogą poznać tajniki zoologii, botaniki oraz geologii na trzech różnych poziomach.

botanisk hage
Ogród botaniczny w Oslo

Na terenie ogrodu botanicznego znajduje się również Naturhistorisk museum. Znajdują się tam wystawy geologiczne, zoologiczne i również sporo pięknej roślinności.

Ogród botaniczny w Oslo

Poruszanie po ogrodzie jest przyjemne, ponieważ całość jest dobrze oznakowana. Znajduje się tutaj wiele miejsc, w których można znaleźć bezpłatne ulotki wraz z harmonogramem wydarzeń oraz mapą parku. Jest również wiele ławeczek oraz polanek, na których można rozłożyć koc.

rośliny w Norwegii
palmy w Oslo

Spacer

Ogród botaniczny w Oslo to fajny pomysł na popołudniowy spacer. To również dobra miejscówka do poczytania książki lub wypicia kawy na świeżym powietrzu. Te zielone płuca stolicy Norwegii to dla wielu mieszkańców Oslo miejsce, w którym można na chwilę „zwolnić”. Jeżeli szukasz miejsca, w którym w spokoju możesz pospacerować z dziećmi i przy okazji pokazać im coś interesującego – to też dobry wybór. Ogród w Oslo ma jeszcze jedną dużą zaletę – wejście na teren ogrodu jest bezpłatne.

Po więcej ciekawych miejsc w Oslo, zapraszam do pozostałych wpisów.

Miłego zwiedzania!

Ogród botaniczny w Oslo
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment
  • Bardzo się cieszę, że trafiłam na tego bloga! Wprawdzie jadę do Oslo tylko na kilka dni na konferencję we wrześniu, ale może kiedyś uda mi się spędzić letni urlop na norweskich wyspach (upalne lato południowoeuropejskie nie jest dla mnie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *