Co roku na początku lutego w Tromsø na północy Norwegii odbywają są wyścigi reniferów. Termin tego wydarzenia nie jest przypadkowy, ponieważ 6 lutego obchodzony jest Dzień Saamów, a wyścigi reniferów organizuje się w ramach tygodnia Saamskiego w tych okolicach. Jest to duże wydarzenie w regionie, które przyciąga setki mieszkańców oraz turystów z całego świata. To również dobra okazja, aby lepiej poznać kulturę i dziedzictwo Saamów. I kolejny powód, aby odwiedzić przepiękną północ Norwegii.
Saamowie
Saamowie to rdzenni mieszkańcy Norwegii. Zamieszkują północne regiony również w sąsiedniej Szwecji, Finlandii, Rosji. 6 lutego 1917 roku miał miejsce kongres Saamów w Trondheim. Wydarzenie, które na stałe zapisało się w historii najstarszych mieszkańców północy. Głównym powodem zwołania kongresu była obrona własnej kultury, tradycji, języka i zaprzestanie szykanowania przez Norwegów. Saamowie na początku XX wieku byli zmuszani do nauki norweskiego, zmiany stylu życia, traktowani, jak gorszy sort mieszkańców tego kraju. Na szczęście udało im się uchronić swoje tradycje i do dzisiaj część z nich stara się je pielęgnować. Saamowie mają swój własny hymn, język, a nawet parlament.
Sytuacja Saamów zmieniła się diametralnie na przestrzeni lat, aczkolwiek nadal doświadczają dyskryminacji, a nawet agresji ze strony innych mieszkańców. Na ten temat powstało wiele dokumentów, artykułów, a co jakiś czas do mediów trafia kolejna historia związana z mobbingiem lub brakiem poszanowania ich kultury.
Aktualnie nie ma pewnych statystyk dotyczących ilości Saamów mieszkających w Norwegii. Co prawda istnieje spis powszechny parlamentu Saamów, ale nie są to w 100% pewne dane, a liczby są szacunkowe. Na Północy Europy żyje około od 50 ooo do 80 000 Saamów, a najliczniejsza grupa zamieszkuje Norwegię.
Kwestia Saamów, ich kultury oraz tego, jak traktowani są przez kraje, które zamieszkują, jest bardzo złożona. Więcej na ten temat do przeczytania na blogu już wkrótce.
Tydzień Saamski w Tromsø
Tydzień Saamski w Tromsø organizowany jest w pierwszym tygodniu lutego , co ma związek z obchodami Dnia Saamów. To okres, podczas którego organizowanych jest bardzo dużo wydarzeń poświęconych tej grupie etnicznej. Można wziąć udział m.in. w koncertach, wystawach, debatach, seminariach. Oprócz sztuki i kultury można kibicować osobom biorącym udział w zawodach rzucania lassem (lassokasting). Ta dyscyplina odgrywa ważną rolę w kulturze Sammów.
Odbywa się również mały jarmark, na którym możemy kupić rzeczy wykonane przez Saamów, skóry reniferów, futra, spróbować ich kuchni oraz ogrzać się przy ognisku w lavvu (tradycyjny namiot Saamów).
Wyścigi Reniferów
Jedną z największych i najpopularniejszych atrakcji Tygodnia Saamskiego są wyścigi reniferów (NM reinkappkjøring). Tromsø razem z Saamami organizuje to wydarzenie od 16 lat, a tradycja wyścigów reniferów jest wśród Saamów dużo dłuższa. Saamowie do dzisiaj zajmują się hodowlą reniferów. Takie hodowle w Norwegii mogą prowadzić tylko osoby, których rodzice lub dziadkowe zajmowali się również hodowlą tych zwierząt, więc jest to jedno z głównych zajęć Saamów.
Początek wyścigów to przywitanie i przemowy organizatorów. Po chwili następuje prezentacja zwierząt i przejście po mającym długość 201 metrów torze, zlokalizowanym w samym centrum Tromsø na ulicy Storgata. To ewidentnie stresujący moment dla reniferów, które nie zawsze chciały współpracować z ludźmi.
W zawodach bierze udział osiem najszybszych reniferów z całego kraju. Zawody podzielone są na dwie kategorie, juniorów oraz seniorów. Widok dzieci, które za chwilę będą jechały na nartach za bardzo szybkimi reniferami budzi sensacje. Tak samo zdziwienie wywołuje, wśród obserwujących wyścigi reniferów po raz pierwszy, prędkość tych zwierząt. Renifery są bardzo szybkie, potrafią biec z prędkością do nawet 80 km/h. Pokonanie tego krótkiego dystansu zajmuje im dosłownie chwilę.
Po wyścigach odbywa się wręczenie nagród dla zwycięzców. Impreza trwa około dwóch godzin, wstęp w 2020 roku wynosił 200 nok osoby dorosłe, dzieci i młodzież wstęp gratis. Na miejscu możliwa była płatność zarówno gotówką, jak i kartą.
Jeżeli macie ochotę wybrać się na wyścigi reniferów to możecie zobaczyć je również w Finlandii.
Więcej na temat reniferów do przeczytania tutaj >>>
Przyznam szczerze, że było to jedno z bardziej nietypowych wydarzeń, w jakim brałam udział. Mimo iż wiedziałam, jak szybkie są renifery, to prędkość, z jaką poruszały się podczas wyścigu zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
1 komentarz
Ewelinda
4 listopada 2020 at 09:43wow! nigdy bym nie pomyślała, że są takie wyścigi! Super, że piszesz o takich rzeczach 🙂