...
Norweski filmy na Netflix

Norweskie filmy na Netflix

Sylwia

Coraz więcej norweskich filmów znajdziesz również na popularnej platformie Netflix. Dostępne są zarówno norweskie dokumenty, kryminały, jak i popularne norweskie filmy katastroficzne. Nie wiesz, co dzisiaj obejrzeć? Może norweskie filmy na Netflix będą dobrym wyborem na filmowy wieczór. Uczysz się języka norweskiego? To świetny pomysł na trening Twoich umiejętności i osłuchanie się z norweskim.

Norweskie filmy na Netflix

Troll

Film Troll wszedł do kin w 2022 roku i tak, jak wiele osób przewidywało wywołał dość skrajne opinie. Jedni filmem są absolutnie zachwyceni, inni delikatnie zdegustowani.

Po tysiącach lat w przepięknych norweskich górach budzi się z głębokiego snu mityczny Troll. Wielki potwór wraz ze swoim przebudzeniem wywołuje lęk i niedowierzanie wśród mieszkańców Norwegii. Ku zaskoczeniu wszystkich Troll (siejąc po drodze zniszczenie) zbliża się do Oslo, a zdesperowani Norwegowie próbują go zatrzymać. Tłem wydarzeń są majestatyczne norweskie góry i absolutnie wspaniałe krajobrazy.

Norweskie filmy na Netflix

Fala (Bølgen)

Jest to jeden z najpopularniejszych katastroficznych norweskich filmów, który opowiada o tragicznych wydarzeniach, które niestety naprawdę mogą mieć miejsce. W 2016 roku film był nominowany do Oscara.

W cudownej, małej miejscowości położonej nad fiordami dochodzi do straszliwej katastrofy, której uniknąć próbują norwescy geologowie. Co ciekawe, to wszystko może wydarzyć się naprawdę, więcej o prawdziwej historii malowniczego Geiranger możesz przeczytać tutaj. Film mimo upływu lat nie traci na popularności i jest to nadal jedna z najpopularniejszych pozycji, po którą sięgają zagraniczni turyści wybierające się do Norwegii.

Norweskie filmy na Netflix

Utøya, 22 lipca oraz 22 lipca (Utøya 22. juli, 22 July)

Dwa filmy opowiadające o tragicznych wydarzenia z dnia 22 lipca 2011 roku na norweskiej wyspie Utøya. Podczas zamachu przeprowadzonego przez Andersa Behringa Breivika na Utøya oraz w Oslo zginęło łącznie 77 osób, a aż 319 zostało rannych (w większości bardzo młodych ludzi). Te tragiczne wydarzenia na zawsze zapisały się w norweskiej historii, a oba filmy są niezwykle poruszające.

Norweskie filmy na Netflix

Najgorszy człowiek na świecie (Verdens verste menneske)

Film ma ograniczenia ze względu na lokalizację, sprawdź, czy jest dostępny w kraju Twojego zamieszkania.

Historia życia młodej pełnej rozterek kobiety, która szuka swojej życiowej drogi, miłości i przede wszystkim samej siebie. Nie jest to najłatwiejsza droga – jest pełna zakrętów, łez, rozczarowań, ale nie brakuje również pięknych, romantycznych i namiętnych momentów. Jest to film, o którym wiele osób nie zapomina jeszcze na długo po seansie, a potwierdzeniem tego są między innymi liczne międzynarodowe nagrody.

norweskie filmy

Narwik (Kampen om Narvik – Hitlers første nederlag)

Norweski film wojenny, który powstawał w Oslo, Rjukan oraz Narvik. Jest to historia bitwy o Narvik z czasów II wojny światowej, podczas której doszło do starć sił niemieckich z alianckim Korpusem Ekspedycyjnym.

W bitwie bardzo dużą rolę odegrała polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, jednak w filmie ich rola została niemal całkowicie pominięta, co na pewno nie spodoba się osobom interesującym się historią (co niewątpliwie ma wpływ na jego oceny).

Norweskie filmy na Netflix

Dwunasty człowiek (Den 12. mann)

Dwunasty człowiek to kolejny norweski film wojenny, tym razem z 2017 roku. W filmie opisana została historia mężczyzny, któremu jako jedynemu, z liczącej dwanaście osób grupy, udaje się przeżyć zakończoną klęską akcję sabotującą Gestapo. Niemieccy żołnierze cały czas są śmiertelnym zagrożeniem dla głównego bohatera. To historia o walce o życie, o przetrwaniu w najciężyjszch z możliwych warunków i ogromnej determinacji.

Norweskie filmy

Życzę udanego seansu!

Wybierasz się w wymarzoną podróż do Norwegii? Zobacz Norweski Niezbędnik Podróżniczy, w którym znajdziesz zbiór informacji praktycznych, które warto (a nawet trzeba) znać przed podróżą po Norwegii.

Praktyczne informacje związane z podróżami: opłaty za drogi i przeprawy promowe, jak płacić w Norwegii, co z telefonem i internetem, przydatne aplikacje, strony internetowe, jak wygląda podróżowanie po Norwegii ze zwierzakiem, jak i gdzie rezerwować noclegi, co ze sobą wziąć z Polski i wiele więcej.

Podróż do Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *