...
Norweskie cmentarze

Norweskie cmentarze, pogrzeby i 1 listopada

Sylwia

Cmentarze na całym świecie różnią się od siebie. Jest to związane zarówno z wyznaniem dominującym w danym kraju, jak i wieloma tradycjami. Cmentarze w Skandynawii są do siebie dość podobne, ale różne od tych, jakie znamy w Polsce. Charakterystyczne dla cmentarzy w Norwegii jest to, że są to miejsca skromne, często bardzo proste, ale zazwyczaj bardzo zadbane, z niedużą ilością ozdób i kwiatów.

Norweskie cmentarze

Norweskie cmentarze różnią się od cmentarzy w Polsce. Nagrobki to zazwyczaj tylko nieduża płyta z imieniem i nazwiskiem, datą urodzin, śmierci, na niektórych nagrobkach wyryte zostają również cytaty. Nie są to duże pomniki, do jakich przywykliśmy w Polsce. Groby nie są ozdabiane zbyt dużą ilością kwiatów, czy lampek, na cmentarzach jest skromnie. Wiele cmentarzy ma swój odrębny regulamin i np. gdy znajduje się tuż obok zabytkowego drewnianego kościoła

Norweskie cmentarze

Parki, czy cmentarze w Norwegii?

Nie tylko w Norwegii, ale ogólnie w wielu krajach, coraz częściej duże cmentarze, zwłaszcza w miastach, zaczynając pełnić funkcję parków. Ludzie przychodzą w te miejsca nie tylko po to, aby odwiedzić nieżyjących, ale czasami po prostu na spacer głównymi alejkami. Spotykają się na tego typu cmentarzach, żeby porozmawiać, spędzić czas ze znajomymi. Przykładem takiego miejsca jest cmentarz Charlottenlund gravlund w Trondheim, dla którego z kolei inspiracją były inne skandynawskie cmentarze w Danii oraz w Szwecji. Na takim cmentarzu, który jest połączony z parkiem, ludzi robią sobie pikniki, odpoczywają z dala od miejskiego zgiełku, spotykają się ze znajomymi. To zazwyczaj dość duże tereny zielone. Według osób zgłębiających temat cmentarzy, tego typu rozwiązania sprawiają, że śmierć zostaje postrzegana mniej dramatycznie.

Jest to trend bardzo zauważalny w Norwegii i wiele nowo powstających cmentarzy zaczyna pełnić funkcję parków.

Jak podróżować po Norwegii

Pogrzeb w Norwegii

W Norwegii nie ma jednego „wzoru” według którego odbywają się uroczystości pogrzebowe. To, jak wygląda pogrzeb, zależy od wielu czynników m.in. wyznania osoby zmarłej, jej życzeń co do ceremonii pogrzebowych, a nawet potrafi różnić się w zależności od lokalizacji. Każda osoba, która ukończyła osiemnaście lat, może złożyć pisemne oświadczenie, w którym określi, kto będzie odpowiedzialny za organizację jej pogrzebu. W przypadku braku takiego oświadczenia zazwyczaj pogrzeb organizuje najbliższa osoba.

Podczas ceremonii pogrzebowych mówi się bardzo dużo o osobie zmarłej. Znajomi, rodzina i przyjaciele wygłaszają osobiste przemówienia, podczas których opowiadają o życiu zmarłego/zmarłej. Czasami grana jest muzyka na żywo, w puszczane są ulubione piosenki osoby, która odeszła. Tak jak w Polsce, większość osób biorących udział w ceremonii ubrana jest elegancko, najczęściej w ciemne kolory.

W 2019 roku 44% zmarłych w Norwegii zostało skremowanych. Z roku na rok procent zmarłych osób, które zostają skremowane, wzrasta. W Norwegii można uzyskać zgodę na umieszczenie urny z prochami w innym miejscu niż na cmentarzu lub rozrzucenie prochów w wybranym miejscu.

Przepisy i koszty pogrzebu w Norwegii

Zgodnie z przepisami osoby zmarłe powinny być ubrane w ubrania, które nie są wyprodukowane z tworzyw sztucznych i ulegają rozkładowi. Osoby zmarłe nie powinny mieć na sobie również biżuterii, a do trumny nie powinno się wkładać niczego z tworzyw sztucznych.

Pogrzeby odbywają się zazwyczaj tydzień, dwa, po śmierci. Zgodnie z przepisami powinny odbyć się maksymalnie 10 dni roboczych po śmierci. Każdy mieszkaniec konkretnej gminy ma prawo do bezpłatnego miejsca pochówku.

Koszty pogrzebu zależą od wyboru ceremonii. Organizacja przez zakład pogrzebowy tradycyjnego pogrzebu kościelnego kosztuje średnio od 23 000 norweskich koron. Wystawny pogrzeb np. z muzyką na żywo, czy pakiet pogrzeb plus nagrobek, to koszt od około 38 000 norweskich koron. Pogrzeb bez ceremonii kosztuje od około 8000 norweskich koron.

Po śmierci bliskiej osoby członkowie jej rodziny, przyjaciele często wywieszają przed domami opuszczone do połowy masztu flagi. Po pogrzebie flaga powinna zostać podniesiona do góry, aby uczcić osobę zmarłą.

1 listopada w Norwegii

Dzień Wszystkich Świętych w Norwegii

Allehelgensdag to w Norwegii odpowiednik Dnia Wszystkich Świętych w Polsce. Oprócz tego jest to wspomnienie bliskich zmarłych. Ten dzień obchodzony jest nie 1 listopada, ale jest to święto ruchome, obchodzone w pierwszą niedzielę listopada. Nie są to również uroczystości tak huczne jak w Polsce, zazwyczaj bliscy po prostu odwiedzają groby zmarłych. Za to dość hucznie od około 2000 roku obchodzi się w Norwegii Halloween.

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe lub pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

Norweskie cmentarze
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment
  • Zawsze byłem pod wrażeniem tego jak wyglądają Norweskie cmentarze. Nie wiem czy można użyć tego określenia odnośnie do cmentarzy ale podobają mi się zdecydowanie bardziej niż Polskie. Podoba mi się skromność, minimalizm i brak przepychu. Zresztą Norwedzy za życia raczej nie obnoszą się swoim stanem materialnym i po śmierci też tego nie robią… To tylko moje spostrzeżenia, nie wiem czy słuszne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *